Więźba dachowa jest elementem newralgicznym w kontekście całego pokrycia dachowego, decydując o jego wytrzymałości, solidności montażu oraz trwałości i funkcjonalności. Weryfikacja kondycji więźby dachowej powinna odbyć się przed wymianą lub remontem dachu. Jak sprawdzić stan więźby dachowej oraz o czym należy pamiętać podczas ewentualnej naprawy?
Newralgiczne konstrukcje dachowe – jak ocenić stan więźby dachowej?
Pierwszym, obligatoryjnym krokiem, niezbędnym do rzetelnej weryfikacji stanu konstrukcji dachowej jest demontaż pokrycia. Warto pamiętać, że potencjalne uszkodzenia i ubytki więźby powstają zazwyczaj właśnie w miejscu, gdzie na więźbie opiera się pokrycie dachu. Tam bowiem drewno wystawione jest na działanie wilgoci i obciążane jest konstrukcją dachową. Dlatego chcąc sprawdzić, w jakim stanie jest więźba dachowa, należy zdjąć pokrycie dachu.
Istnieje kilka aspektów, które należy uwzględnić, dokonując oceny kondycji drewnianej więźby dachowej. Warto sprawdzić, czy drewno nie wypaczyło się, czy nie pojawiły się w nim grzyby i przegnicia, a także, czy nie zostało zaatakowane przez insekty. Kondycję drewna z łatwością można ocenić – miękkie i sine drewno będzie oznaczać zaawansowany proces gnicia, kanaliki i tunele wydrążone w drewnie zwiastują obecność owadów, z kolei zapach stęchlizny i specyficzny nalot świadczyć będzie o zagrzybieniu. Jeśli diagnoza więźby wykaże obecność wspomnianych czynników, konieczne będzie ich zlikwidowanie oraz wzmocnienie konstrukcji przed montażem nowego pokrycia.
Warto wspomnieć, że zazwyczaj stara i zniszczona, drewniana więźba dachowa nie pozwala na zachowanie zbyt wielu jej elementów. Zdarza się, że po demontażu zniszczonych powierzchni pozostają jedynie krokwie i murłaty, które również należy bezwzględnie poddać ocenie oraz usunąć te fragmenty, które zostały zniszczone czy uległy deformacji. W zależności od stopnia uszkodzeń i stanu krokwi, można także zdecydować się na ich wzmocnienie. Z uwagi na istotną rolę więźby dachowej dla ogólnej kondycji i stabilności pokrycia, warto proces weryfikacyjny oraz naprawczy powierzyć profesjonalistom, którzy wykonają niezbędne obliczenia i zadbają o skuteczne wzmocnienie konstrukcji dachowych.
Naprawa więźby dachowej – istotne informacje
Po ocenie kondycji więźby, należy zadbać o jej maksymalne wzmocnienie. Uszkodzone fragmenty należy usunąć i zastąpić nowymi, które ustabilizują całość i utrzymają nowe pokrycie dachu przez kolejne lata użytkowania. Konstrukcje drewniane oraz drewno na dach, wykorzystywane do remontu więźby należy bezwzględnie zaimpregnować, co zniweluje ryzyko szybkiego jej uszkodzenia, zminimalizuje także wypaczanie, zagnieżdżanie się insektów czy powstawanie zagrzybień.
Po impregnacji i wzmocnieniu więźby, można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest wstępne krycie dachu. Obejmuje ono montaż specjalnej folii, która przytwierdzana jest do krokwi. Po przybiciu kontrłat i łat, można przeprowadzić docelowe krycie dachu wybranym materiałem. Warto pamiętać, że na czynności naprawcze w obrębie starej więźby dachowej należy przeznaczyć większość czasu, dedykowanego wymianie dachu – zazwyczaj prace zajmują nie więcej niż 10 dni i pozwalają na skuteczny oraz stabilny montaż pokrycia, które przetrwa długie lata.