klej

Wśród klejów przemysłowych wyróżniamy wiele rodzajów preparatów. Jedne przeznaczone są stricte do konkretnych zadań i są w stanie skleić tylko wybrane rodzaje tworzyw, inne mają bardziej uniwersalne zastosowanie i nadają się do łączenia większości materiałów. W tym artykule skupimy się na tej drugiej grupie i zaprezentujemy klej cyjanoakrylowy, czyli specjalny rodzaj preparatu, który przez wielu uznawany jest za najbardziej funkcjonalny i najlepszy klej dostępny obecnie na rynku.

Co to tak naprawdę jest?

Z klejem cyjanoakrylowym wiąże się wiele faktów i mitów. My mimo wszystko postaramy się skupić na tych pierwszych. Klej cyjanoakarylowy przeznaczony jest w głównej mierze do zastosowania w produkcji i przemyśle medycznym. W środowisku preparat określany jest bardzo często, jako klej natychmiastowy, a jest to związane z szybkim czasem zasychania, które zachodzi wskutek reakcji utleniania konkretnych cząsteczek. Ma różne zastosowania, ponieważ może łączyć ze sobą pary elementy tj. drewno, metal, plastik, tworzywa sztuczne itp. Nie można zapominać, o wyjątkowej trwałości tego kleju, która została potwierdzona przez wiele badań i specjalistów, a klej cyjanoakryloway nazywa się najmocniejszym klejem świata.

8 ton utrzymane na kleju – to możliwe!

W nawiązaniu do ostatniego zdania poprzedniego akapitu warto przytoczyć pewną ciekawostkę. Niewielu wie, że rekord świata w utrzymywaniu ciężaru za pomocą środków chemicznych należy właśnie do omawianego kleju cyjanoakrylowego. W pewnej fabryce przeprowadzono próbę, podczas której właśnie klejem cyjanoakrylowym przytwierdzono ponad 8-tonowy wózek widłowy do wiszącej platformy. Ciężar został utrzymany przez ponad 30 minut, ustanawiając tym sposobem nowy rekord świata, jeśli chodzi o wytrzymałość kleju przemysłowego. To bez wątpienia robi wrażenie, nawet na osobach, które nie mają pojęcia, jakie fizyczne obciążenia są generowane w przypadku takich eksperymentów.

Warto pamiętać, że kleje cyjanoakrylowe, mają  stosunkowo krótki czas przydatności do użytku. Gdy zostaną otwarte, trzeba wykorzystać tubkę w przeciągu miesiąca, natomiast data ważności zapieczętowanego opakowania opiewa zazwyczaj na około rok. Nie jest to jednak duża niedogodność, ponieważ zazwyczaj, jeżeli już decydujemy się na skorzystanie z takiego specjalistycznego kleju, jest to związane z konkretnymi zamiarami, na które nierzadko spożytkujemy całe opakowanie preparatu. Warto dodać, że producent oferuje klej cyjanoakrylowy w małych tubkach, dlatego krótki termin przydatności do użytku nie powinien stanowić problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here