zaslony

O pięknej dekoracji mieszkania niejednokrotnie decydują dodatki. Niby niepozorne, nierzucające się w oczy, lecz dodające uroku każdemu wnętrzu. To szczególnie ważne w przypadku firan, które pozostawione same sobie są może ładne i estetyczne, ale brakuje im wyrazu, aranżacyjnego kunsztu. Czy wiemy jednak, co możemy wykorzystać, aby prezentowały się naprawdę zjawiskowo?

Okno na świat

Niezwykle istotne jest, aby naturalnego światła było w każdym pokoju jak najwięcej, bo sprzyja to zarówno wypoczynkowi, jak i aranżacji. Dopływ promieni słonecznych zwiększa optymizm i dodaje energii, a wygląd mieszkania na tym zyskuje, bo łatwiej wyeksponować najciekawsze elementy wystroju. To ile światła wpada przez nasze okna wpływa również na to, jak ozdobimy okno – i nie mówimy tu tylko o firankach i zasłonach, ale o tym, jak zostaną wykończone i upięte. Czy istnieje na to uniwersalny sposób? Poznajmy najlepsze akcesoria do firan.

Jak upiąć firanki? Poznaj sprawdzone sposoby

W większości domów stosuje się niezmiennie tak zwany zakład prosty, który dobrze nadaje się do zastosowania tradycyjnych żabek, przesuwanych w szynach karnisza. Inne rozwiązanie, to bardzo popularne szelki, często z tego samego materiału, co firana i do niej doszyte. Pozwalają przesuwać dekoracje po drążku karnisza. Można uszyć je samemu bądź kupić gotowe, które z łatwością przypina się na zatrzaski. Mniej znane, ale coraz chętniej stosowane są tunele, czyli otwory stworzone poprzez przeszycie w górnej części tkaniny. Idealne do wąskich, wykonanych z metalu karniszy. Polecane są też okute otwory (zwane również przelotkami) oraz agrafki metalowe lub plastikowe, przypominające żabki, ale w nowszej wersji.

Bogactwo dodatków

Żeby firany i zasłony prezentowały się zjawiskowo oraz miały swój indywidualny charakter, powinniśmy postarać się o dodanie do nich ciekawych dodatków i dekoracji pasmanteryjnych. Elementy upinające o jakich napisaliśmy powyżej są bardzo ważne, można jednak zainwestować w inne ciekawe ozdoby: taśmy pasmanteryjne, falbany, koronki tradycyjne, magnesy dekoracyjne, frędzle, sznury, spinki, kokardy, ozdobne klamry, haczyki, klipsy itp. Wielość rozwiązań pozwala na takie ozdobienie firanki, aby prezentowały się oryginalnie, pomagając jednocześnie w stworzeniu aranżacyjnego efektu, na jakim nam szczególnie zależy.

Jak widać, mamy ogromne możliwości wyboru ciekawych dodatków do firan i zasłon, dzięki czemu łatwiej stworzyć aranżację zapadającą w pamięć.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bricomarche.pl/dekoracje-wnetrz/dekoracje-okienne/akcesoria-do-firan-zaslon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here