Na co zwracać uwagę przy kupnie porcelany?

Wynaleziona w Chinach i ceniona od stuleci, doskonale sprawdzająca się
nie tylko w roli zastawy stołowej – porcelana. Naczynia wykonane z tego tworzywa są pożądane nie tylko dlatego, że potrafią pięknie ozdobić każdy stół, ale też ze względu na swą praktyczność i wytrzymałość. Na rynku nie brakuje produktów, które imitują najwyższej jakości porcelanowe naczynia. Jak obronić się przy podróbkami i na co zwracać uwagę podczas zakupu oryginalnej porcelany?

Wygląd porcelany świadczy o jej jakości

Szczególną uwagę zwróć na kolor porcelany, który w ten sposób zdradzi proporcje użytych surowców i wykorzystaną metodę produkcji. Im bardziej bielszy jest kolor danego naczynia, tym wyższej jakości jest ów produkt. Jeśli nie jesteś w stanie tego ocenić to równie dobrym sposobem na ocenę jakości jest podstawienie wyrobu pod światło. Prawdziwie porcelanowy twór przepuści światło, zaś wszelkie inne wyroby mające go imitować tego nie zrobią. Naczynia wykonane np. z fajansu, by kolorem upodobnić się do porcelany pokrywane są białym szkliwem, dlatego tracą na przepuszczalności łuny świetlnej, którą cechuje się oryginalna porcelana posiadająca biały kolor wytworzony podczas wypalania w wysokich temperaturach.

Grubość porcelany wyznacznikiem jej klasy

Wysokiej jakości naczynia z porcelany są cienkie oraz bardzo lekkie, a swoją trwałość zawdzięczają wykorzystanym tworzywom oraz temperaturze podczas procesu wypalania. Ze względu na ten drugi czynnik porcelanę dzieli się na twardą i miękką. Bardzo wysoka temperatura wyrabiania porcelany twardej (europejskiej) daje jej dużą odporność na zarysowania, dzięki czemu wytworzona z niej zastawa stołowa jest w stanie latami służyć podczas rodzinnych uroczystości. Niższe temperatury wypalania tworzą porcelanę miękką (chińską), która charakteryzuje się słabszą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, a kiedyś używano jej do tworzenia ekskluzywnych wyrobów artystycznych.

Wysokiej jakości porcelanę możesz znaleźć w tym sklepie internetowym.

Ręczne a mechaniczne zdobienia

Decydując się na zakup porcelanowej zastawy zwróć uwagę na zdobienia. Ręczne zdobienia nie tylko dodają klasy i szyku naczyniom, ale również podwyższają jej wartość. Ręcznie malowane dodatki tworzone są z niesamowitą precyzją, dlatego też wyglądają zdecydowanie ładniej niż zastawa zdobiona mechanicznie. Poza malowanymi akcentami dokładniej przyjrzyj się materiałom, którymi zdobi się porcelanę, w tych celach często wykorzystuje się złoto i platynę. Dobra porcelana to taka, która wyrabiana jest ręcznie, wtedy jej kształt jest równy i tworzony z większą dbałością w porównaniu do naczyń wykonywanych mechanicznie. Ręcznie wyrabiana porcelana cechuje się zdecydowanie wyższą ceną.

Porcelana to szlachetne tworzywo, które symbolizuje klasykę i elegancję. Wybór odpowiednich porcelanowych wyrobów wzbudza zachwyt, a ich trwałość pozwala na przekazywanie ich sobie z pokolenia na pokolenie. Do sprawdzenia jakości porcelany wystarczy nawet podstawowa wiedza, dlatego warto ją posiąść, by móc cieszyć się latami wysokiej jakości produktami wytworzonej z tego szlachetnego tworzywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here