Zegar ścienny to dziś nie tylko praktyczny odmierzacz czasu, ale także gustowna ozdoba, która wzbogaca wnętrze. Jego wybór musi być więc dokładnie przemyślany i przygotowany, aby idealnie komponował się z wystrojem wnętrza. Czym należy się zatem kierować przy wyborze?

Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwszą rzeczą, o jakiej trzeba pomyśleć przy zakupie efektownego czasomierza jest miejsce, w którym będzie się najlepiej prezentował. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sprawy techniczne, ale przede wszystkim o estetykę. W zależności od stylu i przeznaczenia pomieszczenia: salonu, sypialni czy biura, wybierzmy do niego inny rodzaj zegara, dopasowany również stylistycznie do wystroju wnętrza. Czym innym będzie zegar ścienny wiszący w biurze, a czym w przedpokoju lub salonie. Do nowoczesnego salonu wybierzmy zatem minimalistyczny zegar, zaś do stylizowanej sypialni dopierzmy zegar drewniany, z dekoracyjnymi wskazówkami.

Dopasuj wielkość do pomieszczenia

Kolejną istotną rzeczą jest odpowiednie dobranie wielkości zegara. Jego rozmiar musi być dopasowany nie tylko do samego wnętrza, ale również do pozostałych ozdób ściennych. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę jego kolorystykę. Często zegar traktowany jest po macoszemu, a w związku z tym jego wzornictwo schodzi na dalszy plan. Tymczasem jest to jeden z warunków koniecznych do uzyskania odpowiedniego, zrównoważonego aranżu naszego domu czy mieszkania.

Wybierz tematykę i motyw odpowiedni do celu

Ostatnia czynność, jaką musimy wykonać przed zakupem zegara jest związana z jego formą. Nowoczesne zegary ścienne przeszły gruntowne przemiany względem swoich starszych odpowiedników i dziś do wyboru mamy wzory oraz motywy w przeróżnych konwencjach. Jeżeli zegar ma przede wszystkim wskazywać właściwą godzinę, to nie może mieć niespotykanej budowy, czyli np. brakujących godzin na tarczy. Nietypowa forma, niecodzienne dekoracje czy intrygujący kształt tarczy pasują do wnętrz, w których zegar ścienny ma być przede wszystkim ozdobą. Taki przedmiot nie musi mieć zatem sekundnika czy wyszczególnionych konkretnych godzin. Może prezentować przeróżne kształty i kolory w taki sposób, aby cieszył oczy i w wyjątkowych sytuacjach służył do wskazywania godziny.

Wybór zegara ściennego to ciekawe i wymagające zajęcie, które zyskuje na popularności. Nie wynika to jednak z podstawowej funkcji zegara, a więc odmierzania czasu, ale z jego nietypowego wzornictwa. Rozwój tej dziedziny designu oddziałuje na wyobraźnię i sprawia, że zegary ścienne zdobią coraz więcej ścian polskich domów i mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here