Mech na ścianie

Efektywne zielone ściany z mchu to designerska dekoracja, która stanowi połączenie natury z minimalizmem. Mech na ścianie pozwala wprowadzić zieleń do prywatnych lub firmowych wnętrz, a jednocześnie nie wymaga zapewnienia szczególnych warunków do wzrostu roślin czy długotrwałych zabiegów pielęgnacyjnych. Przeczytaj nasze kompleksowe kompendium i dowiedz się, czym tak naprawdę jest ściana z mchu, jak ją stworzyć i pielęgnować oraz gdzie zamówić wykonanie!

Czym jest ściana z mchu?

Zielone ściany z mchu stanowią alternatywę dla ogrodów wertykalnych, czyli roślin posadzonych w specjalnych konstrukcjach pionowych. W jaki sposób mech może zagościć na ścianie? Jest to nowoczesna dekoracja, którą powstaje z mchu stabilizowanego przyklejonego do wcześniej przygotowanej powierzchni – najczęściej wykorzystuje się płyty PCV lub MDF. Płaskie panele z mchu montuje się do ściany lub do dodatkowej podkonstrukcji.

Mech dekoracyjny na ścianę – jak jest przygotowywany?

W jaki sposób można uzyskać materiał roślinny, który z jednej strony wygląda niczym żywy, a z drugiej nie wymaga żadnej pielęgnacji? Mech dekoracyjny na ścianę to rośliny, w których został zatrzymany proces wzrostu. Pierwszym krokiem jest zebranie odpowiednio rozwiniętych mchów. Następnie rośliny selekcjonuje się, aby na konstrukcję trafiły wyłącznie pięknie prezentujące się okazy. Odpowiednio dobrane mchy poddaje się procesowi stabilizacji. Na czym on polega? Roślinność jest zanurzana w odpowiednio przygotowanym roztworze zawierającym glicerynę. Dzięki temu mech pozostaje intensywnie zielony (czasami może być także barwiony na inne kolory), nie zmienia swojego kształtu ani faktury.

Przez wiele lat rośliny zachowują swój naturalny wygląd. Ich proces wegetacji w pewnym sensie zostaje zatrzymany w czasie. Mech na ścianie już nie rośnie, dlatego nie potrzebuje dostępu do wody, promieni słonecznych czy składników odżywczych. Jednocześnie stabilizacja sprawia, że poszczególne okazy nie obumierają. Dekoracja przez wiele kolejnych lat wygląda jak żywa roślinność goszcząca we wnętrzach.

Jak powstają zielone ściany z mchu?

Preparowany mech dekoracyjny (leśny lub chrobotek reniferowy) służy do tworzenia designerskich dekoracji. Można przygotowywać całe zielone ściany lub układać z roślin fantazyjne obrazy z mchu. Rośliny przyklejane są do paneli. Panele można zamontować bezpośrednio do ściany lub do konstrukcji drewnianej bądź wykonanej z płyt PCV. Panele z mchu przykleja się za pomocą kleju montażowego dostępnego w sklepach budowlanych. Z powodzeniem można je przytwierdzić samodzielnie. Wymaga to jednak bardo dokładnego przygotowania powierzchni, aby warstwa kleju dobrze trzymała.

Niezbędne jest zagruntowanie, dlatego wielu inwestorów woli zlecić tę pracę firmom specjalizującym się w projektowaniu i wykonywaniu ogrodów wertykalnych. Taką usługę można znaleźć w ofercie firmy 4Nature System z Warszawy (4naturesystem.com/pl/mech-na-scianie-zielone-sciany-z-mchu). 4Nature Moos to oferta obejmująca zielone ściany z mchu, fantazyjne obrazy z mchu oraz wyklejanie logo ze spreparowanego mchu. Firma oferuje mech dekoracyjny w bogatej palecie kolorów. Klienci mogą wybierać mech płaski i kępkowy lub ich połączenie. To pozwala tworzyć bardzo efektowne dekoracje, które staną się prawdziwą domowych lub komercyjnych wnętrz.

Stylowy mech na ścianie może mieć różne wymiary i kształty. Dekoracja może zajmować całą powierzchnię ściany lub jedynie jej część. Panele z mchu wykonywane są nie tylko w kształcie klasycznego prostokąta, ale mogą również przybierać wiele innych form. Z mchu płaskiego w różnych odcieniach można tworzyć nawet bardzo wyszukane obrazy. Wykorzystanie mchu kępkowego pozwala uzyskać na ścianie efekt trójwymiarowy. Dodatkowo istnieje możliwość wplecenia w kompozycję innych stabilizowanych roślin. Mech dekoracyjny na ścianę świetnie prezentuje się w towarzystwie traw oraz paproci.

Ściana z mchu – dlaczego warto?

Zastanawiasz się, czy zielona ściana z mchu rzeczywiście jest dobrym pomysłem? Te nowoczesne dekoracje mają pewną przewagę nad modnymi obecnie ogrodami wertykalnymi. Sprawdzą się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie inwestor chce wprowadzić powiew natury do wnętrz, ale nie ma czasu na pielęgnację roślin lub warunki panujące w pomieszczeniu nie sprzyjają ich wzrostowi.

Większość osób docenia to, że ściana z mchu jest praktycznie bezobsługowa. Spreparowany mech dekoracyjny oraz porosty prezentują się jak żywe, ale w odróżnieniu od roślin doniczkowych nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oznacza to, że kompozycja nie wymaga podlewania, przycinania czy nawożenia. Dekoracja cały czas prezentuje się tak samo, spadające liście oraz rozrastające się łodygi nie zmieniają jej pierwotnego charakteru.

Doceniają to przede wszystkim firmy, które chcą wprowadzić odrobinę zieleni do wnętrz, a jednocześnie pracownicy mają swoje własne obowiązki do wykonania i zwyczajnie nie mają czasu, aby dbać o rośliny. Zieleń ma działanie łagodzące stres, odprężające i przywracające równowagę, dlatego jest tak pożądana w korporacjach, hotelach czy salonach SPA. Zielone ściany z mchu wymagają wyłącznie odkurzania. W każdej chwili można zamknąć biuro, wyjechać z domu lub mieszkania, a po powrocie designerska ozdoba prezentuje się dokładnie tak samo, jak przed opuszczeniem budynku.

Kolejną zaletą mchu dekoracyjnego jest jego długowieczność. Spreparowane rośliny są trwałe, nie zmieniają swojego wyglądu przez długie lata. Wystarczy zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu i nie wystawiać ich na intensywne działanie promieni słonecznych, aby dekoracja wyglądała niczym nowa. Mech dekoracyjny na ścianę nie więdnie, nie wysycha i nie choruje. Cała kompozycja jest odporna na pleśń oraz ataki grzybów. Panele z mchu są również antystatyczne – nie przyciągają kurzu, dlatego bez obaw można je zamontować nawet w domu, w którym mieszka alergik.

Panele z mchu montuje się w pionie. Kompozycje wertykalne świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca. Mech na ścianie nie zajmuje cennej przestrzeni tak, jak tradycyjne skrzynki czy donice z kwiatami. Konstrukcję można wykonać na wymiar i dopasować do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Takie wykończenie perfekcyjnie skomponuje się z naturalnym kamieniem lub drewnem. Doda ono całej aranżacji nowoczesnego, a zarazem oryginalnego charakteru. Jednocześnie doskonale pochłania dźwięki, dlatego poprawia akustykę (często wykorzystywany jest w salach konferencyjnych).

Mech leśny czy chrobotek na ścianę?

Dekoracje wykonywane są z mchów oraz porostów. Zielone ściany często powstają z mchu leśnego – płaskiego lub kępkowego (gąbczastego, poduszkowego). Zaletą mchu leśnego jest duża elastyczność, która pozwala tworzyć fantazyjne kompozycje. Bardzo dobrze sprawdza się on na obrazy z mchu, grafiki czy firmowe logotypy.

Innym rozwiązaniem jest chrobotek na ścianę. Jest to porost pochodzący ze Skandynawii, który w naturze ma szary odcień. Można go jednak barwić na wiele kolorów, co sprawia, że dekoracje nabierają unikalnego charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here