W dzisiejszych czasach to, w jaki sposób urządzisz pokój dziecięcy, ograniczane jest jedyne przez twoją wyobraźnię. W dziecięcej sypialni może się znaleźć wszystko – od domowego laboratorium, przez plac zabaw, po pole namiotowe. Tradycyjnie, urządzeniu sypialni dla dziewczynki rodzice poświęcają więcej czasu i uwagi niż sypialni chłopięcej. Pokutuje bowiem przekonanie, że meble dla chłopca powinny być bardziej funkcjonalne niż estetyczne. Ale przecież jedno nie wyklucza drugiego.

Kolory, kolory, kolory!

Urządzanie sypialni dla chłopca nie musi się ograniczać do kupienia najprostszego biurka, łóżka, szafy i półek. Bez obaw, nie chodzi o to, by wydawać ogromną ilość pieniędzy na meble z Batmanem czy Transformersami. Warto jednak wykazać się pewną kreatywnością, chociażby przy wyborze koloru ścian sypialni. Zamiast dominujących w większości chłopięcych pokojów ciemnych kolorów, rozważ kolory jasne i radosne, takie jak czerwony, żółty czy zielony, które natychmiast wizualnie ocieplą pomieszczenie. Nie bój się także używać wzorów, np. kraty. Zamiast jednak malować w kratę ściany, bezpieczniej będzie po prostu kupić pościel z tym wzorem.

Niech się uczy

Kącik do nauki jest takim miejscem w pokoju twojego dziecka, któremu należy poświęcić sporo uwagi. Wygodne biurko i krzesło to podstawa (dostaniesz je np. tutaj). Znajdź też trochę miejsca na półkę z książkami na niewielkiej wysokości – tak, by twoje dziecko mogło jej dosięgnąć. Same meble to jednak nie wszystko. O tym, czy dziecko będzie mogło odpowiednio skupić się przy pracy, decyduje także to, w jaki sposób pokój jest oświetlony. Generalnie – w pokoju powinno być jasno, jednak ważne jest także to, by dziecko samo mogło decydować o tym, jakiego oświetlenia w danej chwili chce. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie rozproszone, składające się z kilku osobnych lamp, lub sterowniki oświetlenia.

Szafy, szuflady i schowki

Meble dla chłopca, podobnie jak meble dla dziewczynki, powinny być wygodne i funkcjonalne. Pamiętaj, by kupować takie meble, które będą rosły razem z potrzebami twojego dziecka. Świetnym rozwiązaniem są chociażby meble modułowe, do których można dodawać nowe elementy. Warto także dobrze przemyśleć kwestię zagospodarowania miejsca do zabawy. Chłopcy mają to do siebie, że dość rzadko z natury mają skłonność do utrzymania porządku, za to ich skłonność do gromadzenia przedmiotów uwidacznia się już w bardzo młodym wieku. Dlatego, wybierając meble dla chłopca, warto pochylić się nad ich pojemnością. Głębokie szafy i szuflady, duże pojemniki, schowki – wszystko, co może służyć do składowania rzeczy twojego dziecka, będzie dobrym pomysłem. Postaraj się jednak nie zagracać niepotrzebnie pokoju. Po czymś w końcu twoje dziecko musi biegać, więc lepiej, żeby biegało po podłodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here