Zakup nieruchomości ma zazwyczaj na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych właściciela albo stanowi formę inwestycji. Niezależnie jednak od tego, czy szukamy mieszkania pod wynajem, czy też jednorodzinnego domu, w którym moglibyśmy zamieszkać, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Lokalizacja

Eksperci od inwestowania w nieruchomości powtarzają, że dobra lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wysokość zysku w momencie sprzedaży inwestycji lub jej wynajmowania. Oczywiście jest ona istotna także w sytuacji, kiedy mieszkanie lub dom kupujemy z myślą o zamieszkaniu w nich. Rodziny z dziećmi chętniej wybiorą miejsce ze szkołami, przychodniami, parkiem i placami zabaw w okolicy. Dla studentów i młodych absolwentów uczelni wyższych większe znaczenie z kolei może mieć bliskość centrum albo dostęp do węzła komunikacyjnego, skąd będzie można dostać się w inne dzielnice miasta. W sytuacji gdy mieszkanie lub dom mamy zamiar nabyć z myślą o wynajmowaniu nieruchomości, warto więc określić grupę docelową; zdecydowanie łatwiej jednak znaleźć lokatorów do niewielkich mieszkań położonych w atrakcyjnej lokalizacji. Jeśli szukamy spokojnego miejsca do zamieszkania w nim na następne lata, warto zdecydować się na dom w okolicy sprzyjającej wypoczynkowi, którego położenie zapewni jednocześnie łatwy dostęp do centrum miasta. Doskonałym przykładem może być osiedle domów jednorodzinnych Rezydencje Pałacowa w Warszawie – chociaż od centrum stolicy dzieli je zaledwie 12 km, atrakcyjna lokalizacja gwarantuje spokój i kameralny klimat. Pamiętajmy też, że położenie nieruchomości ma wpływ na to czy łatwo będzie ją sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego.

Jakość materiałów wykorzystanych do budowy

Wiele osób rozważających zakup nieruchomości zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego. Za tym pierwszym rozwiązaniem przemawia zazwyczaj bardziej atrakcyjna lokalizacja, a niekiedy również niska cena. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością wykonania gruntownego remontu przed wynajmem albo wprowadzeniem się, co generuje kolejne koszty. Jeśli chodzi o nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym, problem z wymianą instalacji gazowej lub elektrycznej na nową czy odświeżeniem ścian nie istnieje. Nowoczesne budownictwo to również coraz lepszej jakości materiały i rozwiązania, co przekłada się na większy komfort mieszkańców.

Podsumowanie

Zakup nieruchomości to duży wydatek, a podjęcie niewłaściwej decyzji będzie miało wpływ na kolejne lata naszego życia, dlatego warto dobrze ją przemyśleć i nie spieszyć się z transakcją. Budynek w dobrej lokalizacji i z atrakcyjną okolicą, który został wykonany z solidnych materiałów, z wysokim prawdopodobieństwem będzie zyskiwał na wartości. Niezależnie więc od tego, czy planujemy nabycie nieruchomości pod wynajem, czy też poszukujemy miejsca do zamieszkania na najbliższych kilka lub kilkanaście lat – wybierajmy rozważnie.

Artykuł partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here