Kotły z podajnikami to coraz chętniej stosowane urządzenia do wytwarzania energii cieplnej. Znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i budynkach użyteczności publicznej. Za ich pomocą możemy stosunkowo tanio wytworzyć dużą ilość ciepła, wystarczającą do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Przystępując do zakupu kotła z podajnikiem, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale także na ceny dedykowanego do nich paliwa opałowego. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – dlaczego kotły z podajnikiem na zrębki to ekonomiczny i ekologiczny wybór oraz w czym przewyższają inne kotły z podajnikami.
W jaki kocioł warto zainwestować?
Kotły z podajnikami to urządzenia nowej generacji. W przeciwieństwie do kotłów tradycyjnych, dodawanie kolejnych porcji paliwa opałowego odbywa się w nich automatycznie. Nie ma więc potrzeby regularnego „dorzucania do pieca”. Prace takie wykonywane są automatycznie, za pomocą specjalnych elementów kotła. Naszym zadaniem jest jedynie uzupełnianie zbiornika, z którego paliwo będzie samoczynnie pobierane.
Każdy kocioł wyposażony jest w programator, na którym ustawiamy docelową temperaturę, którą pragniemy wytworzyć. Kocioł sam będzie pobierał odpowiednią ilość paliwa oraz transportował ją do komory spalania.
Najczęściej wykorzystywanymi paliwami opałowymi w kotłach z podajnikiem jest ekogroszek i pellet. Są to paliwa ekologiczne o wysokim wskaźniku kaloryczności. Niestety, ale dla wielu konsumentów ekogroszek, jak i pellet to zbyt drogi wybór. Szczególnie że paliwa takie zużywa się w dużych ilościach, przez okres kilku miesięcy.
Poszukując bardziej atrakcyjnej cenowo alternatywy, wiele osób sięga po kotły przeznaczone do spalania zrębków. Ten również ekologiczny rodzaj paliwa jest nawet czterokrotnie tańszy niż pellet.
Jest kilka cech różniących kotły na zrębki od tych dedykowanych do spalania ekogroszku lub pelletu. Przede wszystkim, jest on wyposażony w specjalny rodzaj podajnika, dostosowany do obsługi paliwa o takiej gramaturze i kształcie. Kosz na paliwo jest większy niż w innych rodzajach kotłów – niekiedy sięga objętości nawet metra sześciennego.
Oczywiście, wybór kotła to nie zadanie proste. W czasie dokonywania zakupu należy wziąć pod uwagę różne cechy kotłów. Kotły na zrębki bywają nieco droższe niż ich odpowiedniki przeznaczone do spalania pelletu, jednak pozwalają na zaoszczędzenie na kupowaniu paliwa.
Zrębki – wybór ekologiczny, czy ekonomiczny?
Zrębki to specjalny rodzaj paliwa produkowany na bazie biomasy. Najczęściej, ma on formę ścinek drewnianych o długości od kilku milimetrów do 5 centymetrów. Zrębki powstają w wyniku rozdrabniania dużych kawałków drewna za pomocą urządzeń przemysłowych.
Główną zaletą zrębków jest ich niska cena, zwłaszcza jeśli porównamy ją do cen pelletu lub ekogroszku. Ponadto, zrębki są w podobnym stopniu przyjazne środowisku. W czasie ich produkcji nie stosuje się żadnych sztucznych dodatków w postaci klejów lub lepiszczy. W wyniku spalania zrębków uwalniana jest minimalna ilość zanieczyszczeń oraz wilgoci.
Wybór kotła do spalania zrębków to wybór korzystny dla naszego portfela. Dlatego sięgają po nie zarówno prywatni odbiorcy, jak i przedsiębiorcy stojący przed koniecznością ogrzania swojego miejsca pracy.