Komfortowy podjazd z kostki brukowej

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się przydomowe podjazdy, jest kostka brukowa. Wysoka jakość tego surowca nie wystarczy jednak do stworzenia wygodnej i estetycznej nawierzchni. Oczywiście, ma ona bardzo duże znaczenie, ale niezwykle ważnym czynnikiem jest również technika wykonania. Na czym powinniśmy się skupić, gdy chcemy cieszyć się trwałym podjazdem, który będzie służył nam przez wiele lat?

Walory estetyczne kostki brukowej na podjazd

Przy wyborze wzoru kostki powinniśmy myśleć w perspektywie długofalowej. Zdecydujmy się na fason, który nie opatrzy się nam nawet za dziesięć – dwadzieścia lat. Trudno oczywiście przewidzieć zmiany trendów. Wydaje się jednak, że warto przyjąć ogólną zasadę unikania najbardziej ryzykownych stylistycznie rozwiązań. Nawiążmy raczej do istniejących już elementów otoczenia – elewacji domu czy ogrodzenia. Jeśli chcemy zdecydować się na użycie kilku wzorów kostki brukowej na podjazd, powinniśmy zgłosić się po pomoc do eksperta. Połączenie kilku motywów samodzielnie będzie zadaniem zbyt karkołomnym. Ze względów funkcjonalnych w części, po której będą jeździć auta, najlepiej wykorzystać dość ciemną barwę, taką, która zakamufluje nieco zabrudzenia i ślady opon.

Podjazd jako miejsce parkingowe

Przy projektowaniu przestrzeni wokół domu, a także drogi do garażu, warto zaplanować odpowiednią ilość miejsca na postój samochodów. Z pewnością bowiem zdarzą się sytuacje (na przykład imprezy rodzinne), w trakcie których zaparkowanie kilku należących do gości aut stanie się koniecznością. Ze względu na nacisk, jaki wynika z ciężaru samochodów, powinno się na podjazd użyć kostki brukowej o grubości przynajmniej siedmiu centymetrów. Dodatkowo warto zaimpregnować nawierzchnię i otoczyć ją krawężnikiem.

Jakiej wielkości kostkę brukową wybrać na podjazd?

Rozmiar kostki, jakiej chcemy użyć, zależy od jej zastosowania. Tam, gdzie nawierzchnia ma tworzyć szeroki pas, powinniśmy wykorzystać duże jej fragmenty. W miejscach wymagających tworzenia nieregularnych kształtów, “zawijasów” zmieniających co chwilę kierunek, nie mamy wyjścia – musimy sięgnąć po jedną z najdrobniejszych kostek. Da nam ona o wiele więcej możliwości tworzenia ciekawych ornamentów.

Pamiętajmy o tym, by planując podjazd wziąć pod uwagę miejsce na wykonywanie samochodem różnych manewrów. To jedna z kwestii, o których zapomina się najczęściej. Warto w projekcie uwzględnić odpowiedni “zapas” miejsca i szerokości podjazdu z kostki brukowej. Jeśli postąpimy inaczej, będziemy zapewne regularnie niszczyć okoliczną zieleń!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here