Jesień jest porą bardzo ważnych prac w ogrodzie. W tym terminie należy wykonać zabiegi ochronne roślin, a także zadbać o porządek na terenie zielonym. Jakie prace należy jeszcze przeprowadzić przed nadchodzącą zimą?
Porządki na rabatach
Rośliny jednoroczne
Z rabat należy usunąć wszelkie zalegające resztki uprawianych roślin jednorocznych, wraz z rosnącymi chwastami. Po tej czynności należy nawieźć ziemię kompostem czy obornikiem, ewentualnie sztucznymi nawozami. Przed zimnym okresem bardzo istotne jest również dokładne przekopanie rabat.
Rośliny wieloletnie
Porządki na rabatach z roślinami wieloletnimi należy rozpocząć od usunięcia uschniętych części roślin i przycięcia roślin. Zostawić można jedynie ozdobne części roślin, czyli owocostany i kwiatostany. Jeśli zauważy się części roślin z objawami chorób, należy je koniecznie usunąć i spalić. Na rabacie nie mogą również zalegać opadłe liście. Wykonując prace porządkowe przed zimą, należy pamiętać o obfitym podlaniu roślin dwuletnich i zimozielonych krzewów, przed nadchodzącymi przymrozkami. W ten sposób rośliny będą miały dostateczną wilgotność podłoża, co umożliwi swobodne pobieranie przez nich wodę z gleby, kiedy będzie ona zmarznięta.
Nawożenie roślin
Do końca sierpnia można przeprowadzić nawożenie roślin ozdobnych, natomiast trawnik najlepiej nawieźć na wrzesień. Do tej czynności można wykorzystać na przykład mieszankę zawierającą fosfor i potas, dzięki czemu trawa będzie mogła się zregenerować i uzyska wyższą odporność na przymrozki oraz szkodniki. Nawóz jesienny nie może być zbyt bogaty w azot, gdyż trawa nie powinna być w tym okresie pobudzana do wzrostu.
Zbieranie owoców, warzyw i nasion
Przeważnie większość plonów zbiera się właśnie na jesień. Wtedy właśnie można cieszyć się smakiem winogron, śliwek, gruszek czy jabłek, a także takich warzyw jak marchew, seler, buraki, cebula, ziemniaki i pietruszka. Przychodzi wówczas także czas na zbieranie ziół, aby móc zrobić z nich nalewkę czy napar. Dojrzewać zaczynają orzechy laskowe, a w październiku można zbierać już orzechy włoskie. Warto także pamiętać o zebraniu nasion roślin jednorocznych, które można wykorzystać w kolejnym roku.
Pielęgnacja trawnika
Na jesień należy pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji przydomowego trawnika. Powinien być on skoszony po raz ostatni na przełomie października oraz listopada. Dobrze jest również przeprowadzić zabieg aeracji trawnika przy pomocy aeratora, gdyż w tym okresie trawa potrzebuje rozluźnienia. Trawnik musi być dokładnie oczyszczony z gałązek, obumarłych części roślin, mchów i liści. Liście można usunąć przy użyciu grabi albo dmuchawy. Na jesień trawnik kosi się już rzadko, w październiku wystarczą dwa razy, a wysokość koszenia powinna wynosić ok. 4 cm.
Ochrona roślin przed mrozem
Bardzo ważne są zabiegi ochronne roślin przed pierwszymi przymrozkami. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie. Drzewa oraz krzewy warto ochronić materiałem przepuszczającym powietrze, na przykład agrowłókniną. Oprócz tego u podstawy pnia dobrze jest usypać grubą wartę ściółki organicznej. Tak samo warto postąpić z bylinami wrażliwymi na mróz. Posiadacze sadu owocowego powinny bielić pnie i grubsze pędy. Zabieg ten należy przeprowadzić od do 3 razy, pierwszy raz pod koniec jesieni, a ostatni na przedwiośniu. Biała substancja na pniach skutecznie ochroni przed pojawieniem się ran zgorzelinowych, które są wynikiem różnić temperatur podczas dnia i nocy.
W razie wątpliwości co do zabiegów pielęgnacyjnych w okresie jesiennym warto udać się na poradnik ogrodniczy, czyli popularny portal z ciekawymi poradami, gdzie znajdzie się rozwiązanie na każdy problem.