śruby nierdzewne

Śruby nierdzewne są wykonywane ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się obniżoną zawartością węgla, ponadto w jej składzie znajduje się przynajmniej 10,5% chromu. Ten skład powoduje, że stal ta jest odporna na korozję i świetnie nadaje się do produkcji właśnie śrub, nakrętek, podkładek, prętów gwintowanych, wkrętów, czy nitów zrywalnych. Elementy te są często wykorzystywane podczas różnego rodzaju remontów. Co jeszcze warto wiedzieć o stali nierdzewnej i jak można ją wykorzystać w domu?

Jakie śruby nierdzewne przydadzą się w domu?

Choć większość z nas nie zwraca na to uwagi na co dzień, śruby nierdzewne są bardzo szeroko wykorzystywane w naszym najbliższym otoczeniu. Znajdziemy je w sprzętach AGD, różnego rodzaju pojazdach i maszynach. Bez przeszkód można wykorzystywać śruby nierdzewne w konstrukcjach, które umieszczane są na zewnątrz, gdyż stal nierdzewna jest odporna na różne czynniki zewnętrzne. Tutaj dochodzimy do kwestii wykorzystania tego typu elementów podczas różnego rodzaju remontów. Otóż śruby nierdzewne świetnie sprawdzą się przy montowaniu np. balustrad na balkonach.

Jest bardzo wiele rodzajów śrub ze stali nierdzewnej, najpopularniejsze z nich opiszemy w dalszej części artykułu, chcemy jednak zwrócić uwagę na to, gdzie kupuje się tego typu elementy. Warto szukać ich w sklepach budowlanych oraz specjalistycznych hurtowaniach, śruby nierdzewne m.in. imbusowe oferuje incop.pl.

Rodzaje śrub ze stali nierdzewnej

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów śrub z nierdzewki, gdyż jest to najpopularniejszy stop metali, zaraz obok miedzi. Można jednak podzielić je na trzy główne grupy:

1. Śruby austenityczne.

2. Śruby martenzytyczne.

3. Śruby ferrytyczne.

Pierwsza z tych grup to śruby hartowane, najczęściej niemagnetyczne, w których znajdują się podgrupy oznaczane jako A1, A2, A3, A4, A5. Śruby martenzytyczne są również śrubami hartowanymi, jednak proces ten jest doprowadzany do najwyższego stopnia wytrzymałości stali, ponadto są to śruby magnetyczne, które możemy podzielić na podgrupy oznaczone jako C1, C3, C4. Trzecia grupa stanowi zbiór śrub ze stali nienormalizowanej, niehartowanych i magnetycznych, które oznaczane są jako F1.

Najpopularniejsze śruby ze stali nierdzewnej

Spośród wymienionych w poprzednim akapicie śrub ze stali nierdzewnej, najczęściej możemy spotkać śruby typu A2. Są one podatne na hartowanie, a co za tym idzie – wytrzymałe, trwałe i odporne na korozje. Ważną cechą tych śrub jest również możliwość ich spawania. Śruby typu A2 są szeroko wykorzystywane w konstruowaniu maszyn, budownictwie wodnym, okrętnictwie oraz w wielu gałęziach przemysłu.

Drugim typem śrub ze stali nierdzewnej, który jest bardzo często spotykany, są śruby A4. Ich ważną cechą jest kwasoodporność, ponadto w ich składzie znajduje się wysoka zawartość chromu (ponad 17%) oraz niklu (ponad 8%). Wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, okrętowym, a także w budownictwie morskim i wodnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here