Pomysłów na udekorowanie naszych okien znajdziemy mnóstwo, ważne, aby zadbać również o skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze są rolety wewnętrzne, które znaleźć możemy w różnych rozmiarach, kolorach, czy wykonane z rozmaitych tkanin. Jakie zatem wybrać, by idealnie nadawały się do wnętrza?

Rodzaj rolet

Stanowią one idealną alternatywę dla zasłon, ich różnorodność pozwala nam nadać wnętrzu wyjątkowego stylu i charakteru, dobrze chronią przed promieniami słonecznymi. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet okiennych:

  • Zwijane – nakręcane są na specjalną rolkę za pomocą silnika elektrycznego lub ręcznie poprzez łańcuszek lub sznurek. Wyróżniamy tu rolety zwijane niezabudowane, wolnowiszące, albo zabudowane, kasetowe. Są bardzo funkcjonalne, dlatego możemy znaleźć je nie tylko w swoich domach, ale także w biurach, gabinetach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej.
  • Rzymskie – tutaj roleta nie nawija się na rolkę, lecz składa się falami dzięki prostemu mechanizmowi, wystarczy pociągnąć za sznurek znajdujący się z boku rolety. Ten rodzaj posiada poprzeczne fiszbiny, które wzmacniają całą konstrukcję i umożliwiają równomierne złożenie, rolety rzymskie są eleganckim i bardzo estetycznym rozwiązaniem, stosowane są głównie w prywatnych mieszkaniach oraz domach.
  • Austriackie – wyglądem przypominają tradycyjne zasłony, lecz posiadają system sznurków, dzięki któremu można je podnosić podobnie jak kurtynę w teatrze.
  • Plisowane – posiadają harmonijkową formę, którą rozciąga się i ściąga na całej długości okna, mogą być wolnowiszące lub ulokowane w prowadnicach. Rolety plisowane obsługujemy za pomocą sznurka lub uchwytu. Wyróżniamy tu dwa rodzaje: plisowane jednofunkcyjne, które zwijają się od dołu ku górze oraz dwufunkcyjne, które mają możliwość zwijania się w obu kierunkach. Rolety te świetnie sprawdzają się w mieszkaniach, a także biurach, stosuje się je często przy nietypowych kształtach okien.
  • Dzień-noc – rolety te są podwójne, wykonane z pasów materiałów, pomiędzy nimi natomiast zostawione są przerwy, regulując możemy uzyskać podobny efekt, jak w przypadku żaluzji. Często nazywane są też zebrą.

Jaki materiał wybrać?

Najpopularniejsze są rolety kasetowe, wykonane z materiałów tekstylnych, przeważnie są to tkaniny sztuczne – włókna poliestrowe, lecz możemy też spotkać się z tkaniną woalową, bawełną, jedwabiem, wszystko zależy od naszych możliwości. Pamiętajmy też, że naturalne tkaniny nie są zbyt odporne na zabrudzenia, gniecenia czy promienie słoneczne, więc szybciej ulegną zniszczeniu lub wyblakną.

Możemy też wybrać rolety papierowe – są lekkie, tanie, ekologiczne oraz bardzo estetycznie wyglądają. Co więcej nie posiadają żadnych skomplikowanych mechanizmów, a ich montaż jest łatwy i nie wymaga większej ingerencji w ramę okienną. Są jednak znacznie mniej trwale od reszty materiałów.

Kolejną propozycją są rolety wykonane z bambusa lub trzciny – wprowadzają ciepły i przytulny klimat do pomieszczenia, choć mogą nie do końca uchronić nas przed słońcem. Dużym plusem jest ich naturalność i brak skomplikowanych mechanizmów – wystarczy pociągnąć sznurek, by zwinąć je lub rozwinąć. Trzeba jednak regularnie je czyścić, bowiem kurz bardzo łatwo na nich osiada. Nie wymagają jednak prania, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Co więcej, mamy możliwość zamówienia rolety z własnym nadrukiem.

Ostatnią opcją są rolety wykonane z folii refleksyjnej, które dobrze jest używać w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. Roleta ta jest przejrzysta, natomiast odbija promienie słoneczne i związane z nimi promieniowanie, dzięki czemu możemy widzieć, co znajduje się za oknem, jednocześnie otrzymując właściwą ochronę. Tego typu rolety redukują przenikanie energii cieplnej do pomieszczenia nawet o 80 procent, świetnie więc sprawdzą się w biurowcach, czy dużych przeszklonych pomieszczeniach.

Jak dobrać właściwe rolety?

Wszystko zależne jest przede wszystkim od naszych zapotrzebowań – jeśli mamy mocno nasłonecznione pomieszczenie warto zdecydować się na rolety bardziej zaciemniające, by uzyskać właściwą ochronę przed słońcem.

W sklepach oraz w internecie możemy znaleźć bardzo szeroką ofertę rolet, dostępne są niemal w każdym rozmiarze, wzorze czy kolorze. Istnieje także możliwość wykonania rolet na zamówienie, gdy potrzebujemy niestandardowy rozmiar lub wymarzony wzór. Pamiętajmy, by dokładnie wymierzyć całe okno, nie ma możliwości przycięcia rolety, musi więc idealnie do niego pasować. Weźmy również pod uwagę to, by pasowały także do reszty naszego pomieszczenia.

Ceny rolet zależne są od ich rodzaju, materiału, z którego są wykonane, rozmiaru oraz wzoru. Najtańsze kosztują już około 30 złotych, najpopularniejsze rolety zwijane wykonane z materiałów tekstylnych kosztują średnio 60 złotych, najdroższe mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here