Styl prowansalski to idealny wybór dla miłośników sielskich klimatów, osób mających sentyment do klasycznych mebli drewnianych z charakterystycznymi rzeźbieniami i florystycznymi dekorami. Jeśli chcesz rozświetlić wnętrze swojego domu i jednocześnie stworzyć sprzyjający relaksowi klimat, meble prowansalskie z pewnością mogą w tym pomóc. Białe lub utrzymane w naturalnym kolorze drewna meble o klasycznej konstrukcji i efektownych rzeźbieniach-zdobieniach, nadadzą wnętrzu mieszkania niezwykle przyjemnego i przyjaznego w odbiorze charakteru. A co konkretnie warto wprowadzić do wnętrza domu urządzanego w stylu prowansalskim?

Białe szafy, kredensy i komody

To klasyczne meble, które są nieodzownym elementem wyposażenia mieszkań i domów urządzonych w stylu prowansalskim. Takie meble posiadają mnóstwo mniej lub bardziej wyrafinowanych zdobień, zwykle w postaci rzeźbień stanowiących rodzaj wykończenia ich podstaw, boków, blatów i frontów. Częstym motywem dekoracyjnym w meblach w stylu prowansalskim są rośliny, które mogą przybierać formę wspomnianych wcześniej rzeźbień lub malunków umieszczonych bezpośrednio na drzwiczkach, lub bokach mebli. W większości przypadków są to meble malowane na biało, niekiedy z celowo wykonanymi przetarciami – dla postarzenia wyglądu mebli, choć mogą mieć również inne kolory, w tym pozostawać także w kolorze naturalnego drewna, z jakiego je wykonano. Duże meble prowansalskie, takie jak szafy czy kredensy, mają zwykle prostą konstrukcję, ale i niezwykle wyrafinowany wygląd, co osiągane jest przez zastosowanie dużej ilości tradycyjnych zdobień, najczęściej w postaci rzeźbionych drzwiczek, stylizowanych portali, zwieńczeń takich mebli i rzeźbień ich boków.

Meble kuchenne

Wiele mebli prowansalskich to właśnie meble kuchenne, takie jak wymienione już wcześniej kredensy, eleganckie stoły w formie konsoli z szufladami pod blatem, drewniane krzesła, a także niskie szafki stojące i wąskie szafki wiszące, z pełnymi lub przeszklonymi drzwiczkami. Podobnie jak w przypadku dużych mebli, także mniejsze szafki posiadają mnóstwo rzucających się w oczy zdobień, przy zachowaniu ich stosunkowo prostej konstrukcji. Najczęściej są to meble białe, bardzo dekoracyjne, w całości drewniane, bardzo często z przeszklonymi lub ażurowymi drzwiczkami.

Meble sypialniane

Meble prowansalskie do sypialni to głównie wspomniane już na wstępie, bogato zdobione szafy, a także niskie komody oraz niewielkie szafki nocne. Te ostatnie, pomimo niewielkich rozmiarów, wciąż zachowują cechy dużych mebli utrzymanych w tej niezwykle charakterystycznej technice wykonania. Obecne są na nich liczne zdobienia, w całości wykonane są z drewna, mają naturalny kolor lub są malowane, zwykle na biało.

Artykuł zainspirowany został meblami prowansalskimi dostępnymi w sklepie https://birdsoflove.pl/pol_m_Meble-Prowansalskie-255.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here