Jakie łóżko wybrać do sypialni

Wygodne łóżko to najważniejszy element wyposażenia sypialni. W końcu przesypiamy jedną trzecią życia, więc powinniśmy zadbać o doskonałą jakość i najwyższy komfort snu. Jak wybrać dobre łóżko? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Idealne wymiary łóżka

Pierwszą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie łóżka do sypialni, są wymiary mebla. Rekomendowana szerokość łóżka dla jednej osoby to 90 cm, dla dwóch – 160 cm. Łóżka produkuje się pod standardowe wymiary materacy. Na rynku znajdziemy modele pojedyncze: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm i 100 x 200 cm, oraz podwójne: 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm i 200 x 200 cm. Oczywiście im szersze łóżko, tym wygodniej będzie się spało. Meble o szerokości 80 cm dla jednej osoby i 140 dla dwóch przeznaczone są raczej do niewielkich sypialni o ograniczonych możliwościach aranżacyjnych. 

Drewniane czy tapicerowane?

Najpopularniejsze są łóżka drewniane i tapicerowane. Pierwsze z nich produkuje się z wysokogatunkowego drewna dębowego, bukowego lub sosnowego. Drewno to solidny, antyalergiczny i antystatyczny surowiec. Odpowiednio zaimpregnowane i starannie pielęgnowane zachowa swój doskonały stan przez długie lata. Plusem jest również uniwersalność drewna. Łóżka drewniane można wykorzystać praktycznie w każdej aranżacji – zarówno w nowoczesnej, jak i w klasycznej czy skandynawskiej.

Łóżko tapicerowane może być pokryte tkaniną, skórą naturalną lub ekologiczną. Mebel nie ma żadnych twardych czy ostrych krawędzi, przez co problem otarć, ran czy siniaków znika całkowicie. Dostępność wygodnego, miękkiego zagłówka z pewnością ucieszy wszystkich miłośników wieczornego czytania. Dużym plusem łóżek tapicerowanych jest różnorodność. I nie chodzi tu wyłącznie o kolor obicia, ale również o kształt i wielkość wezgłowia, ramę czy inne dodatkowe elementy. Łóżko tapicerowane pasuje do sypialni skandynawskiej, nowoczesnej, glamour czy klasycznej.

Szeroki wybór łóżek drewnianych i tapicerowanych oferuje sklep MebleZaGrosze. Propozycją są modele pojedyncze i podwójne o różnych wymiarach, w wersji klasycznej lub wyposażone w dodatkowe udogodnienia (np. szuflady na pościel). Wszystkie łóżka dostępne na stronie meblezagrosze.pl pochodzą od znanych producentów – takich jak Jurek Meble, Linneo czy Halmar.

Porządny stelaż to podstawa

Jednym z najważniejszych elementów łóżka jest stelaż, czyli specjalny wkład, na którym umieszcza się materac. To właśnie od niego w dużej mierze zależy komfort odpoczynku na łóżku. Za najlepsze uważa się stelaże drewniane (np. z drewna bukowego), wykonane z lekkich, sprężystych listew. Listwy dopasowują się do kształtu ciała i reagują na zmianę obciążenia, a dzięki temu zapewniają nieprzeciętną wygodę. Duże znaczenie ma gęstość rozstawienia listewek. Im jest ich więcej, a odstępy między nimi są mniejsze, tym lepiej.

Stelaż należy dopasować do wybranego materaca. Wkłady bukowe sprawdzają się przy materacach piankowych i lateksowych. Materac bonellowy świetnie komponuje się ze stelażem sosnowym, który jest nieco twardszy niż ten z drewna bukowego. W przypadku materaców sprężynowych nie zaleca się wkładów regulowanych i podnoszonych – mogą uszkodzić sprężyny.

Zakup łóżka do sypialni to nie lada wyzwanie. Przy zakupie mebla warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory estetyczne i wygląd, ale także na ważne aspekty techniczne. Łóżko powinno być trwałe i wygodne. Dzięki temu będzie służyć nam przez długie lata, zapewniając najwyższy komfort snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here