Czajnik elektryczny pozwala w szybki sposób ugotować wodę niezbędną do zaparzenia herbaty i innych napojów, a także przygotowania niektórych dań. Na rynku mamy ogromny wybór sprzętu. Podpowiadamy, jaki czajnik najlepiej kupić i na co zwrócić uwagę podczas wyboru.
Gdzie kupić czajnik elektryczny?
Wiele osób, które stają przed koniecznością zakupu sprzętu AGD, czy RTV udaje się do najbliższego sklepu z tego typu wyposażeniem. Tymczasem okazuje się, że kupując przez Internet można sporo zaoszczędzić nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Poza tym ma się znacznie większy wybór sprzętów, zaglądając chociażby tutaj www.homebook.pl/produkty/czajniki-elektryczne można się przekonać, jak wielu producentów oferuje czajniki elektryczne, a także porównać ceny w najpopularniejszych sklepach online. Warto więc zmienić przyzwyczajenia i szukać urządzeń również w sieci.
Jaki rodzaj grzałki wybrać?
W czajnikach elektrycznych montuje się dwa rodzaje grzałek: spiralną i płytową, która ukryta jest w podstawie. Zaletą pierwszej z nich jest niższa cena urządzenia i cichsza praca, niestety wymaga zagotowania takiej ilości wody, aby całkowicie przykryła grzałkę, a także szybko osadza się na niej kamień.
Z kolei czajniki z grzałką płytową są droższe, ale nie osadza się na nich tak szybko kamień, który jest też znacznie łatwiejszy do usunięcia. Co więcej, w tego typu urządzeniach nie ma potrzeby wlewania dużej ilości wody, a ryzyko ich spalenia jest niewielkie.
Pojemność czajników elektrycznych
Z uwagi na pojemność czajnika, wyróżnić możemy jego trzy rodzaje: małe, średnie i duże. Dopasować ją należy do potrzeb rodziny. Nie ma sensu kupować sprzętu, który może ugotować ponad 2 litry wody, jeśli mieszkamy w pojedynkę. To przekłada się bowiem na wzrost zużycia energii.
Często producenci ustalają minimalną ilość wody, z jaką można włączyć urządzenie i zdarza się, że jest to połowa pojemności całkowitej. Widać więc, że w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, lepszy będzie czajnik elektryczny o małej pojemności – 1 litra lub średniej – do 1,7 litra.
Wybór mocy czajnika elektrycznego
Czajniki elektryczne z grzałką spiralną mogą mieć od 200 do 2200 W, zaś z płaską – od 600 do 3100 W. Jeśli wybierzemy sprzęt z dużą mocą – znacznie szybciej zagotuje nam się woda. Jednak zużyjemy mnóstwo energii elektrycznej, co przełoży się na wysokie rachunki za prąd. Zdarza się, że różnice w czasie gotowania są mało zauważalne, więc nie warto podnosić sobie kosztów. Warto porównać parametry czajników przed zakupem.
Jaka obudowa czajnika elektrycznego jest najlepsza?
W sprzedaży są czajniki z dzbankami wykonanymi z czterech rodzajów materiałów. Możemy kupić urządzenie z tworzywa sztucznego. Jego zaletą będzie lekkość, niska cena, mnogość kolorów do wyboru i fakt, że się nie nagrzewa, a więc jest bezpieczny w stosowaniu. Do wad zaliczyć należy dość tandetny wygląd, a także zapach i posmak plastiku.
Czajniki wykonane ze stali szlachetnej są cięższe, ale mają bardzo nowoczesnym wygląd, pasują do reszty AGD w kuchni. Większość modeli ma termoizolację, która zapobiega nagrzewaniu się obudowy, a także – pozwala na dłuższe utrzymywanie ciepła wody.
Dzbanki czajników mogą być również szklane. To najlżejsze z całej grupy sprzętów. Wśród zalet warto wymienić design, a także fakt, że są uważane za zdrowe i higieniczne, łatwo się je również utrzymuje w czystości. Niestety ścianki mocno się nagrzewają i są bardzo podatne na uszkodzenia.
Najlepszym wyborem wydaje się czajnik elektryczny ceramiczny. Jest zdrowy, higieniczny i łatwy w czyszczeniu, a jego ścianki nie nagrzewają się. Niestety jest bardzo drogi i ciężki.