Jaką gaśnicę warto mieć w domu?

0
2092

Niewiele osób zastanawia się nad zakupem gaśnicy do domu. Tego typu sprzęt dużo częściej kojarzy nam się z obiektami użyteczności publicznej czy też biurami. Okazuje się jednak, że gaśnica powinna być również na wyposażeniu każdego domu lub mieszkania. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie, które umożliwia zduszenie wielu niebezpiecznych sytuacji w zarodku.

Jakie typy gaśnic wyróżniamy?

Biorąc pod uwagę rodzaj środka gaśniczego, możemy wyróżnić 4 zasadnicze typy gaśnic. Chodzi mianowicie o:

  •         gaśnice proszkowe,
  •         gaśnice pianowe,
  •         gaśnice śniegowe,
  •         gaśnice wodne.

Kolejnego podziału można dokonać biorąc pod uwagę sposób magazynowania tzw. gazu napędowego. W tej kategorii wyróżniamy:

  •     Gaśnice typu X – pod stałym ciśnieniem, gaz napędowy (azot) znajduje się w tym samym zbiorniku co środek gaśniczy.
  •   Gaśnice typu Y – wyposażone w dodatkowy zbiornik, w którym znajduje się gaz napędowy (dwutlenek węgla).

Czym charakteryzują się gaśnice proszkowe?

To najbardziej popularny typ gaśnic występujący w naszym kraju. Gaśnice proszkowe są dostępne w wersji stałociśnieniowej oraz z dodatkowym zbiornikiem. Ten typ gaśnicy wykazuje najwyższą skuteczność gaśniczą. Gaśnice proszkowe możemy spotkać m. in. w samochodach osobowych, dostawczych, kempingach czy na łodziach. Modele o wyższej pojemności są stosowane w halach, obiektach użyteczności publicznej czy biurach. W domach mogą być używane jako zabezpieczenie pomieszczeń technicznych jak garaż, warsztat czy kotłownia.

Czym charakteryzują się gaśnice pianowe?

W tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest specjalna piana, która jest wytwarzana z koncentratu środka pianotwórczego oraz wody. Obecnie na rynku możemy spotkać modele stałociśnieniowe oraz mające dodatkowy zbiornik zasilający. Mniejsze modele (2-3 litry) są stosowane w lokalach gastronomicznych i wszędzie tam, gdzie przepisy wymagają posiadanie gaśnic do gaszenia palących się tłuszczów i olejów. Gaśnice pianowe są także polecane do zastosowania w prywatnych domach. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się szerokim zakresem gaszenia oraz gaszą pożary wywołane palącym się tłuszczem. Ponadto gaśnicą pianową można gasić urządzenia pod napięciem do 1000V.

Czym charakteryzują się gaśnice śniegowe?

W przypadku gaśnic śniegowych środkiem gaszącym jest dwutlenek węgla. Ten typ gaśnicy występuje wyłącznie w wersji stałociśnieniowej. Gaśnice śniegowe są przeznaczone do gaszenia nafty, benzyny, farb oraz lakierów. Powszechnie stosuje się je wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia wrażliwe na pył oraz zabrudzenia. W warunkach domowych można stosować tzw. gaśnicę komputerówkę. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do gaszenia różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Gaśnica nie pozostawia żadnego śladu po użyciu. Można ją stosować do gaszenia sprzętów pod napięciem do 1000V.

Czym charakteryzują się gaśnice wodne?

W gaśnicach wodnych środkiem gaszącym jest woda. Ten typ gaśnicy występuje w wersji stałociśnieniowej. Zastosowanie gaśnicy wodnej ma swoje praktyczne znaczenie. Po ugaszeniu pożaru zostaje tylko mokra plama. Tego typu gaśnice są stosowane do zabezpieczania biur, archiwów, szkół, przychodni czy muzeów. Pewną modyfikacją gaśnicy wodnej jest gaśnica wodna mgłowa. Ma ona specjalną dyszę, dzięki której tworzy mgłę. To umożliwia gaszenie urządzeń pod napięciem do 1000V. Gaśnica wodna mgłowa znajduje również zastosowanie w domu. Szczególnie polecana jest do gaszenia palącej się na człowieku odzieży.

Gaśnice domowe powinny znajdować się na wyposażeniu każdego lokalu mieszkalnego. Ich obecność może uchronić nas przed dużo bardziej poważnymi konsekwencjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here