Jak wybrać idealną kostkę do ogrodu

Kostka brukowa jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów na podłoże. Dlaczego? Jest praktyczna, solidna, trwała, rzadko ulega uszkodzeniom, a także nadaje posesji estetycznego wykończenia. Jednak kostka kostce nierówna, dlatego zanim udasz się na zakupy, powinieneś zorientować się, na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Szeroki wybór różnego rodzaju wzorów i kolorów pozwala znaleźć kostkę brukową, która będzie idealnie dopasowana do stylu i charakteru posesji. Na szczególną uwagę zasługuje choćby kolekcja Colorblend, którą znaleźć można w sklepie Jadar. Ta, dzięki połączeniu różnych odcieni tego samego koloru (melanż) sprawia, że przydomowe podwórka nabierają wyrazu, głębi i elegancji. To bogactwo możliwości ma jednak swoje minusy. W gąszczu różnego rodzaju kostek trudno znaleźć tę, która najlepiej sprosta twoim potrzebom i oczekiwaniom. Jak zatem wybrać idealną kostkę do ogrodu?

Czy wielkość kostki brukowej ma znaczenie?

Z praktycznego oraz estetycznego punktu widzenia, drobnych kostek nie zaleca się układać na ogromnych powierzchniach np. na podjazdach, dużych modeli nie stosuje się natomiast na niewielkich i krętych alejkach. Przy tych ostatnich problemem jest też odpowiednie docięcie kostki brukowej, zaś połączenie małej kostki z dużą powierzchnią to utrudnione kładzenie podłoża. W obu przypadkach dodajesz sobie dodatkowej pracy i kosztów.

Dopasuj grubość do przeznaczenia kostki brukowej!

Wybierając kostkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej estetykę, ale również na grubość. W tym zakresie dobiera się ją przy uwzględnieniu miejsca, w którym ma się znaleźć. Dzięki temu kostka brukowa posłuży ci przez wiele długich lat, a przy tym nie będziesz musiał jej wymieniać. W przypadku alejek ogrodowych sprawdzają się kostki o grubości 4-6 centymetrów, podjazdów nieco grubsze, bo około 6-8 centymetrów. Samochody wywierają na podłoże większy nacisk i dlatego niezbędne jest użycie bardziej trwałych elementów. W przeciwnym razie kostka mogłaby zacząć pękać.

Kostka brukowa z fazą czy bez fazy?

Kostki z fazą posiadają charakterystycznie ścięte krawędzie. Ma to swoje plusy. Dzięki temu kostka jest bardziej odporna na nacisk dużego ciężaru, zmniejsza się ryzyko jej uszkodzenia, łatwiej się ją układa, a także przechowuje. Jej zalet mogą natomiast nie docenić rodzice z wózkami, dzieci, kobiety na szpilkach, rowerzyści, osoby starsze czy pokonujące ścieżki z walizkami na kółkach. Kostkę z fazą trudniej jest również odśnieżać (ze względu na charakterystyczne załamania), a także sprzyja ona hałasowi poprzez wprowadzanie obiektów w drgania.

Kostki brukowe bez fazy posiadają ostro zakończone brzegi, przez co ich układanie jest nieco trudniejsze. Należy tu uważać na potencjalne uszkodzenia, a także zadbać o dobre spasowanie kostek – dlatego wiele osób decyduje się skorzystać z pomocy specjalistów. Do zalet należy niewątpliwie fakt, że jest cicha i praktyczna, niemniej jednak należy uważać z obciążeniem wywieranym na kostkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here