Mieszkanie w dobrej lokalizacji może przynosić właścicielowi stałe profity. Wynajem jest opcją, z której korzystają studenci, osoby zaczynające karierę zawodową, a także szukające samodzielności. Głównym czynnikiem determinującym cenę oraz atrakcyjność oferty jest umiejscowienie. Oprócz niego, wynajmujący kieruje wzrok również na wyposażenie. Tak, aby w danym lokum czuć się możliwie komfortowo.

Jak to wygląda?

Mieszkanie przeznaczone na wynajem ma zazwyczaj prostą konstrukcję. Można w nim wyróżnić: przedpokój, ogólnodostępną kuchnię, łazienkę oraz szereg pokojów. Ważne jest to, aby te ostatnie nie były ,,przechodnie”. Takie rozmieszczenie ułatwia znalezienie potencjalnych klientów, ceniących prywatność.

Kwestią do rozważenia jest także układ łazienki. Zazwyczaj kłopot pojawia się przy dużej liczbie wynajmujących kobiet. Duża ilość lokali na wynajem jest zatem podzielona na toaletę oraz łazienkę. Ułatwia to codzienne, rutynowe czynności.

Przeglądając inwestycje deweloperów działających na polskim rynku, bez problemu znajdziemy mieszkania przygotowane z myślą o wynajmie. Jest to jedna z bardziej bezpiecznych form inwestowania posiadanych środków, która może przynieść większe zyski niż lokaty bankowe. W ofercie wrocławskiego dewelopera WPB sp. z o.o. bez problemu znajdziemy mieszkania, które można potraktować jako dobrą inwestycję w nieruchomości.

Wyposażenie pokoju

Standard wyposażenia zakłada pewien ekwipunek, który znajduje się w każdym lokalu. Pokój powinien z reguły posiadać łóżko, szafę, stolik oraz biurko z krzesłem. To pewnego rodzaju podstawa, na którą zwraca się najczęściej uwagę.

Dobór elementów do konkretnego pomieszczenia jest powiązany z samym jego układem. Istnieje przy tym szereg prawidłowości, znacznie zwiększających funkcjonalność przestrzeni. Jakich na przykład?

W wynajętym pokoju powinna się znajdować kanapa. Może posłużyć również jako dodatkowe miejsce do siedzenia przy stoliku, jeżeli zdecydujemy się na zakup małego, przenośnego mebla. Takie rozwiązanie gwarantuje dużą mobilność. Stolik oprócz naturalnej funkcji, może pełnić rolę szafki nocnej. Podobnie przedstawia się kwestia szafy.

Z reguły mieszkanie na wynajem posiada dopasowaną do wymiarów pokoju meblościankę. Należy pamiętać o tym, że wynajmujący musi zmieścić w niej swoje ubrania. Jeżeli posiada jakieś prywatne rzeczy, również chętnie położy je w widocznym miejscu. Dlatego pokój nie powinien się ograniczać do stricte szafy na ubrania.

Poza kwestiami praktycznymi, warto zwrócić uwagę na stylistykę. Pokoje na wynajem nie muszą prezentować się niczym Wersal. Ogólny standard wyposażenia wpływa jednak na końcową cenę. Dopasowanie kolorystyczne mebli czy też dodatki, wiążą się z lepszym odbiorem przez potencjalnych klientów.

Co w kuchni?

Kolejnym istotnym pomieszczeniem w lokalu jest kuchnia. Miejsce ogólnodostępne, pełniące stricte praktyczną funkcję. Lodówka, kuchenka (elektryczna lub gazowa) oraz zlew to zdecydowanie baza, bez jakiej nie obędzie się żadne mieszkanie.

Wynajem jest związany raczej z dynamicznym trybem życia, dlatego ciekawym dodatkiem jest mikrofalówka. Cały asortyment AGD powinien być sprawny oraz stosunkowo nowy. Nikogo nie może dziwić również wybieranie kuchenki elektrycznej kosztem gazowej. To rozwiązanie bardziej bezpieczne, przystosowane do większości odbiorców.

Kuchnia naturalnie musi posiadać pewne miejsce do skonsumowania przygotowywanych posiłków. Tutaj jednak panuje dowolność. Stół nie musi być duży (z racji podobnego asortymentu w każdym z pokojów).

Łazienka

Wyposażenie łazienki zależy od układu mieszkania. Wyróżnia się dwa przypadki, które wspomniano wcześniej:

  • łazienkę połączoną z toaletą;
  • łazienkę w osobnym pomieszczeniu.

Różnice w samym wyposażeniu będą nieznaczne. W każdym lokum musi się znaleźć: ubikacja, umywalka oraz prysznic (opcjonalnie wanna). Ważne, aby łazienka wyglądała schludnie. Dobrze jeżeli znajdzie się tu również mała szafka (bądź regał). Wynajmujący mogą ją zagospodarować do przechowywania używanych codziennie kosmetyków.

Warto wspomnieć przy okazji o asortymencie dodatkowym. Deska do prasowania, żelazko czy też odkurzacz musi się znaleźć na wyposażeniu lokum. Dużym udogodnieniem będzie również suszarka. Na wypadek gościny, warto posiadać pewną ilość ogólnodostępnych, rozkładanych krzeseł. To przedmioty, o których nie pomyśli się od razu, ale znacząco ułatwiają użytkowanie.

Jakość w parze z kwotą wynajmu

Wyższy standard wyposażenia znacząco podnosi kwotę wynajmu. Oprócz lokalizacji stanowi najważniejszy parametr, determinujący cenę. Osoba oglądająca pokój, z pewnością zauważy styl, w jakim go urządzono. Każdy posiada pewne odczucie estetyczne. Wpływ wrażeń wizualnych na ostateczną decyzję zauważa się głównie u pań.

Ważne jest również to, aby każdy pokój posiadał podobny standard. Współlokatorzy spędzają ze sobą czas i dzielą się pewnymi informacjami. Gorsze wyposażenie może być powodem do narzekań albo też bodźcem prowadzącym do rezygnacji.

Niewiele uwagi poświęcono dotychczas kwestii samego przedpokoju. Głównie z racji mało istotnej roli, jaką pełni to pomieszczenie. Wiadomo, muszą się tu znaleźć wieszaki na ubrania (najlepiej duża ilość), miejsce na obuwie oraz podstawowe oświetlenie. Nie jest to jednak miejsce najbardziej istotne z perspektywy wynajmującego.

Wyposażenie opcjonalne

Na samym końcu należy wspomnieć o ogólnikowej formie poradnika. Każde lokum może posiadać dodatkowe wyposażenie, podnoszące standard oraz ogólne poczucie komfortu.

Dużą rolę odgrywa także sama struktura wynajmu. Z reguły kawalerki są urządzane lepiej. Możemy znaleźć w nich telewizor, fotele czy też wieżę do odtwarzania muzyki. Na takie rozwiązania nie decydują się osoby wynajmujące pokoje. Powodem są pobudki czysto praktyczne. Sprzęt RTV należałoby umieścić w ramach standardowego wyposażenia w każdym lokum.

Sam aspekt praktyczny musi być również widoczny przy urządzaniu mieszkania. Ważne, aby trwałe były na przykład podłogi. Ludzie z reguły przykładają większą uwagę do własnych rzeczy. Stąd też mniejsza dbałość o asortyment, znajdujący się w wynajmowanym lokum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here