Zielone biuro, eko biuro – to nazwy określające biuro ekologiczne. Poprawia ono finanse firmy i ma dobry wpływ na środowisko. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz je zorganizować w swojej firmie.

Ekologia drukowania

Oszczędność jest możliwa między innymi dzięki automatyzacji czynności, w tym odpowiednim ustawieniom domyślnym i opcjonalnym. Można tu wymienić takie rozwiązania jak dwustronne drukowanie, tryb oszczędzania toneru oraz drukowanie na papierze z certyfikatem zrównoważonej gospodarki leśnej. Wybieraj energooszczędne drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne opatrzone takimi etykietami jak EPA Energy Star czy EPEAT. Przykładem może być toner typu EA, który gwarantuje niskie koszty druku oraz mniejsze zużycie, a także ograniczenie zużycia energii elektrycznej i emisji CO2.

Oszczędzaj energię

Przede wszystkim spróbuj wybrać taką taryfę energetyczną, która będzie odpowiednio dopasowana do potrzeb Twojej firmy. Zadbaj również o wybór urządzeń, które mają funkcję „sleep”, dzięki czemu zużywają mniej energii, choć pozostają w stanie gotowości. Monitor powinien być ustawiony tak, by po 10 minutach przełączał się na tryb „stand by”, a po dłuższym oczekiwaniu, samoczynnie się wyłączał. Inne urządzenia, jeśli nie są używane, powinny być w miarę możliwości wyłączane. Z kolei na ładowanie laptopa czy telefonu komórkowego nie poświęcaj więcej czasu, niż to niezbędne. Ponadto zdecyduj się na specjalny ekspres do kawy z zintegrowanym termosem.

Zadbaj o wystrój wnętrz

Nie da się zaprzeczyć, że bardzo ważny jest sam standard biura. Wiele ofert można znaleźć na stronie OfficeGo i innych portalach, zajmujących się wynajmowaniem powierzchni biurowych. Bardzo istotny jest wybór mebli, które powinny spełniać odpowiednie normy. Sprawdź, czy zostały one stworzone z drewna pochodzącego ze zrównoważonych upraw leśnych. Bezpieczniej jest kupować meble polskiej lub europejskiej produkcji, co daje pewność, że drewno pochodzi z legalnych źródeł. Z pewnością nie możesz być tego pewny, jeśli decydujesz się na wybór mebli z Chin. Jednocześnie nie zapominaj o wyborze odpowiednich dodatków. Do wystroju warto zastosować dekoracje z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, wiklina i ceramika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here