Jak malować drewno? – choć na pierwszy rzut oka ta czynność wydaje się dość prosta, to wymienione pytanie pojawia się dość często. Zazwyczaj zaprząta ono głowy przy robieniu remontów w mieszkaniu lub też podczas prac działkowych. A ponieważ okres wiosenno-letni obfituje w takie zajęcia, warto się przyjrzeć temu, jak wygląda malowanie drewna.
- Przygotowanie drewna do malowania – czym szlifować?
- Szlifowanie drewna – jak to robić?
Do malowania drewna nie wystarczy tylko pędzel i specjalna przeznaczona do tego materiału farba. A przynajmniej nie od razu. Aby drewniane meble, drzwi, framugi, okiennice, płoty i inne elementy były perfekcyjnie pomalowane, trzeba je do tego odpowiednio przygotować. Cóż się kryje pod pojęciem „perfekcyjnie pomalowane”? To, że drewniane elementy są równo farbą pokryte, a ona się nie łuszczy. Taki efekt osiągniemy, gdy zadbamy o to, aby malowana przez nas drewniana powierzchnia była możliwie jak najbardziej gładka, czyli nie wystawały z niej żadne drzazgi. Szlifowanie drewna jest więc kluczowym punktem w temacie: jak malować drewno?
Przygotowanie drewna do malowania – czym szlifować?
Skoro już wiemy, że przygotowanie drewna do malowania wymaga odpowiedniego szlifu, to warto sobie zadać też pytanie: czym to zrobić? Odpowiedź jest mało zaskakująca. Najlepszy do szlifowania drewna jest papier ścierny. Jak wiadomo, może on być różnej grubości, a mówiąc konkretnie – może mieć różną ziarnistość. Jeśli chcemy, aby nasza praca była wykonana perfekcyjnie, musimy zacząć od papieru o grubych ziarnach. Tego o ziarnach drobniejszych będziemy używać do polerowania drewna (to kolejny ważny krok i odpowiedź na pytanie: jak malować drewno?). Drewniane elementy można szlifować ręcznie albo (zwłaszcza przy dużych powierzchniach) wspomóc się szlifierką. Wiadomo, że drewno powinno być dokładnie wyszlifowane, ale trzeba też pamiętać o tym, żeby mimo wszystko zachować też odpowiednią delikatność. A to po to, żeby drewna nie zniszczyć. Więcej o tym, czym szlifować drewno na dekoracjadrewna.pl.
Szlifowanie drewna – jak to robić?
Jak we wszystkim, także i w malowaniu drewna i przygotowaniu go do tego liczy się nie tylko sprzęt i narzędzia, ale także odpowiednia technika. Jak więc powinno przebiegać szlifowanie drewna? Jeśli robimy to ręcznie, musimy przesuwać papier ścierny wzdłuż słojów. Należy też pamiętać, aby ruchy były koliste i delikatne – zwłaszcza na końcowym etapie szlifowania. Po dokonaniu odpowiednich, ostatnich szlifów, należy drewno pokryć impregnatem.
Malowanie drewna to czynność, do której na pewno należy się przygotować. Jednak z odpowiednią instrukcją wszystko, nie tylko polerowanie, pójdzie gładko.