Każdy, kto posiada wygodny taras lub oranżerię, z pewnością docenia ich uroki i możliwość spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury. Korzystać z nich można całymi dniami od wiosny aż do jesieni, pod warunkiem, że pogoda i okoliczności będą sprzyjające. To idealne miejsce nie tylko na relaks i wyciszenie się, ale również spotkania z rodziną i przyjaciółmi.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem są w sezonie tzw. garden party, w trakcie których gościmy bliskie nam osoby właśnie na przydomowym tarasie. Często jednak, zwłaszcza późniejszą jesienią, zabawę psuje nam nasilający się zwłaszcza wieczorami chłód. Na szczęście w obecnych czasach na rynku znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania, które zapewniają skuteczne ogrzewanie tarasu, bez względu na to, czy jest on zabudowany czy odkryty. Zaopatrując się w tego typu urządzenie i odpowiednie ozdoby na Halloween, z powodzeniem możemy właśnie na tarasie urządzić jesienną imprezę halloweenową.
Chcąc wyprawić przyjęcie z okazji halloween na tarasie, trzeba pamiętać, że obowiązują tu całkiem inne zasady niż przy organizacji imprezy wewnątrz domu. Należy mieć na uwadze nie tylko o odpowiednie menu i wystrój, ale również takie czynniki, jak chociażby zmienne warunki pogodowe, które mogą uprzykrzyć nam wieczór.
Zarówno późną wiosną, latem jak i jesienią, przebywając na świeżym powietrzu, jesteśmy narażeni na ataki insektów, w tym przede wszystkim komarów. Jeżeli nie mamy w bezpośrednim otoczeniu tarasu roślin odstraszających te owady, warto zaopatrzyć się w świece zapachowe lub lampy owadobójcze.
Organizując imprezę ogrodową jesienią, należy przygotować się na ewentualne opady deszczu. Jeżeli nie chcemy nagle przenosić wszystkiego do wnętrza budynku, koniecznie zadbajmy o odpowiednie zadaszenie.
Musimy pamiętać również o tym, że o tej porze roku zdecydowanie szybciej zapada zmrok, a więc niezbędne będzie odpowiednie oświetlenie. Na tarasie doskonale sprawdzają się różnego rodzaju girlandy świetlne, lampiony i latarenki. Mając na uwadze temat przewodni imprezy, z powodzeniem możemy w tym celu wybrać dekoracje Halloweenowe, jak np. lampiony w kształcie dyni czy świetlne pajęczyny.
Pod koniec października pogoda lubi płatać nam różnego rodzaju figle, a amplituda temperatur może być bardzo duża. Dlatego, by goście nie uciekli w pośpiechu, szczękając zębami zadbajmy o ich komfort termiczny. W tym celu możemy, oczywiście, przygotować zapas ciepłych koców, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzi się podgrzewacz ogrodowy. Dostępne są one na rynku zarówno w formie prostego promiennika działającego na podczerwień, jak i eleganckich konstrukcji np. parasoli gazowych, których zasięg może osiągać nawet 25 m.
Jeżeli zadbamy o te szczegóły, a do tego odpowiednio przygotujemy wystrój tarasu i menu, impreza z pewnością będzie strzałem w 10!
Dekoracje halloweenowe w wystroju tarasu
Przyjęcia z okazji Halloween stają się w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Choć w naszej tradycji 1 listopada jest raczej dniem zadumy, nic nie stoi na przeszkodzie, by dzień wcześniej dostarczyć sobie nieco rozrywki.
Jaki przystroić taras? Dekoracje Halloween, które nieodłącznie kojarzą nam się z tym amerykańskim świętem, a jednocześnie dla wielu z nas stanowią znak rozpoznawczy jesieni, to, oczywiście, dynie. Zarówno klasyczne, pomarańczowe, duże odmiany, jak również różnego rodzaju drobne dynie ozdobne stanowią doskonałą dekorację tarasową, która sprawdzi się nie tylko na halloweenowe przyjęcie.
Dokładając do nich kolorowe jesienne liście, owoce jarzębiny, żołędzie i kasztany możemy stworzyć piękne jesienne stroiki, zarówno do ustawienia na stole, jak i np. schodach tarasowych. Część dyni możemy również wydrążyć i udekorować wkładając w nie świeczki lub lampiony LED, co wieczorem stworzy odpowiedni nastrój. Możemy również zadbać o to by tekstylia ogrodowe utrzymane były w ciepłych, pomarańczowych barwach. Jeżeli natomiast lubimy zaszaleć, na sam czas imprezy możemy sięgnąć po takie ozdoby na halloween, jak chociażby pajęczyny w sprayu czy girlandy o kształcie nietoperzy. W tej kwestii ogranicza nas tak naprawdę jedynie nasza własna wyobraźnia.
Ogrzewanie tarasowe – jakie rozwiązanie wybrać?
Idealnym sposobem na przedłużenie sezonu na relaks na tarasie jest ogrzewacz ogrodowy. Na rynku najpopularniejsze są dwa sposoby na ogrzewanie tarasu, a mianowicie metoda na podczerwień oraz ogrzewacze gazowe.
Decydując się na promiennik tarasowy działający na podczerwień, mamy pewność, że jest to rozwiązanie szybkie i wydajne, a jednocześnie całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Wśród głównych zalet promienników na podczerwień wymienia się możliwość ukierunkowania promieniowania, energooszczędność i prostotę obsługi, bezpieczeństwo, a także krótki czas oczekiwania, gdyż w większości przypadków ciepło jest odczuwalne natychmiast po uruchomieniu, a samo urządzenie ma wieloletnią żywotność. Minusem tego rozwiązania może być jednak fakt, iż wymaga ono doprowadzenia na taras energii elektrycznej.
Na rynku znajdziemy zarówno modele stojące jak i wiszące czy do montażu naściennego. Pamiętajmy jednak, by jego parametry dobierać zawsze do wielkości tarasu, tylko wtedy uzyskamy odpowiedni komfort cieplny. Rozwiązania oparte o włókna węglowe sprawdzą się jako rozwiązanie dla maksymalnie 2–3 osób, natomiast na większe przyjęcia warto zaopatrzyć się w ogrzewacz ogrodowy halogenowy.
Innym popularnym rozwiązaniem jest ogrzewacz gazowy ogrodowy. Są to zazwyczaj proste konstrukcje parasolowe, z ukrytą w obudowie butlą gazową. Większość z nich posiada możliwość regulacji wypływu gazu, a co za tym idzie emitowanej temperatury, dostosowując ją do warunków otoczenia.
Niewątpliwą zaletą tej metody ogrzewania tarasu jest fakt, iż można je ustawić w dowolnym miejscu, niezależnie od źródeł zasilania, a koszty eksploatacji są zaskakująco niskie. Większość dostępnych na rynku modeli wykonanych jest ze stali lub aluminium, ze szklanymi elementami, począwszy od prostych rozwiązań po eleganckie i atrakcyjne wizualnie modele, które dodatkowo mogą stanowić doskonały element dekoracyjny, a jednocześnie pełnić rolę dodatkowego źródła światła. Ogrzewacz gazowy ogrodowy potrzebuje jednak chwili, by odpowiednio się rozgrzać, a także regularnej wymiany butli, która zapewnia ciągłość jego pracy.