Jak dopasować rolety i zasłony do wnętrza

Piękne rolety lub zasłony stanowią efektowną dekorację okienną, ale i spełniają funkcję praktyczną, zapewniając konieczne zacienienie. Czym się kierować przy wyborze tych dodatków? Można dobrać rolety i zasłony do koloru ścian, stylu aranżacji, ale i metrażu. W dalszej części tekstu podpowiadamy, jakie barwy, faktury oraz modele będą pasowały do wielu wnętrz oraz na jak zdecydować się na najlepiej pasujące dodatki.

Rolety czy zasłony? Najlepszy wybór do kuchni, salonu i sypialni

Na początek warto zadać sobie pytanie czy preferujesz tradycyjne zasłony, czy może wolisz postawić na rolety? A może chcesz połączyć oba te elementy w efektowną całość? Rolety to wybór bardzo funkcjonalny, ale np. materiałowe rolety rzymskie stanowią doskonałą alternatywę dla zasłon – prezentują się miękko i stylowo, dodając wnętrzu przytulności. Miniroletki nadają się do kuchni czy łazienki, są też dobrym wyborem dla niewielkich okien. Zapewniają prywatność i ochronę przed słońcem, a ich wygląd jest minimalistyczny.

Połączenie rolet i zasłon sprawdzi się szczególnie w sypialni i salonie. Wtedy to zasłony pełnią funkcję dekoracyjną – mogą więc pozostawać fantazyjnie związane lub po prostu otulać okna, wprowadzając do aranżacji domowy klimat. Roletki natomiast (najlepiej w neutralnym kolorze) zapewnią cień w czasie snu lub oglądania telewizji.

Jeśli natomiast ekspozycja okien sprawia, że wpadające do wnętrza światło nie jest tak uciążliwe (zwłaszcza latem), możesz postawić wyłącznie na zasłony i cieszyć się funkcjonalnością. Dla dopełnienia okiennej aranżacji dobierz piękne firany i gotowe! Te minimalistyczne, zwiewne, pozbawione wzorów będą idealne do nowoczesnych pomieszczeń. Natomiast delikatne koronki to romantyczny, ale i tradycyjny wybór.

Minimalizm czy wzory? Jak wybrać zasłony do wnętrza?

Kolor i wzór na zasłonach to kluczowy aspekt w wyborze i warto go przemyśleć, aby uzyskać estetyczny efekt. Dobry wybór może fantastycznie odmienić klimat wystroju, optycznie powiększyć pomieszczenie i wnieść do niego powiew świeżości.

Kolorowe zasłony najlepiej sprawdzą się tam, gdzie pozostałe elementy aranżacji są w miarę jednolite. Dzięki temu tkanina będzie silnym akcentem kolorystycznym, przełamującym monotonię. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by do wnętrza urządzonego w bieli, szarościach czy beżach dobrać zasłony o podobnym odcieniu. Będzie to elegancki i minimalistyczny wybór.

Przy gładkich ścianach i dużych oknach sprawdzą się też zasłony we wzory. Ciężkie tkaniny o gęstym splocie lub atłas w stylu glamour to kwintesencja tradycyjnego szyku – jednak przy małych oknach taki typ zasłon może przytłoczyć wnętrze. Za to ze wzorów warto zrezygnować, jeśli posiadasz kolorową tapetę, wzorzyste tekstylia (np. moc poduszek w salonie lub barwny dywan na podłodze) lub ściany mają więcej niż jeden odcień. Wówczas takie zasłony mogą przyczynić się do groteskowego efektu.

Wybór rolet i zasłon – najważniejsze aspekty

Funkcjonalność oraz Twoje oczekiwania względem wyglądu to najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rolet i zasłon. Do większości wnętrz będą pasowały białe lub jasne, gładkie tkaniny, jednak intensywny kolor może być energetycznym akcentem w pomieszczeniu. Pamiętaj, że możesz śmiało połączyć zasłony z roletami, by uzyskać element dekoracyjny i wysoką funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here