Jak dobrze dbać o pralkę?

0
3658

Kiedyś pranie było bardzo uciążliwym i żmudnym zajęciem. Obecnie dzięki dobrodziejstwu technologicznemu, prawie każdy ma w domu pralkę, która wyręcza go w tym procesie. Aby urządzenie służyło jak najdłużej, należy o nie dobrze dbać. Wielu awarii i usterek można uniknąć, dzięki odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W tym artykule dowiesz się, jak dobrze dbać o pralkę i co robić, kiedy mimo wszystko odmawia posłuszeństwa.

  1. Najczęstsze usterki
  1. Twarda woda – największy wróg pralki
  1. Pielęgnacja pralki na co dzień
  1. Specjalista na ratunek pralki

Najczęstsze usterki

Jest wiele drobnych usterek pralki, jednak do najczęstszych należą uszkodzenia bębna i grzałki, zwykle wywołane przez kamień, zepsuty programator oraz niedziałająca pompka. Usterki tego rodzaju powodują, np. zaleganie wody w bębnie, niedopieranie prania wywołane zbyt niską temperaturą czy wydzielanie nieprzyjemnego zapachu. Zepsuty programator może powodować pomijanie niektórych elementów programu, np. wirowania lub też wydłużanie czy skracanie czasu pracy urządzenia. Jednak awarii tego typu można uniknąć lub znacząco zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, dzięki prawidłowej pielęgnacji pralki.

Twarda woda – największy wróg pralki

Twardością wody określa się stężenie jonów wapnia oraz magnezu. W praktyce ich duża ilość przyczynia się do osadzania kamienia na powierzchniach mających z wodą styczność. W wielu dużych miastach takich jak Wrocław, Gdynia czy Łódź woda jest średnio twarda, jednak zawsze należy sprawdzić jej stan swoim domu, ponieważ może się to zmieniać. W przypadku pralki kamień osadza się głównie na bębnie, grzałce i wężu odpływowym, a jego nadmierna ilość może doprowadzić do uszkodzenia tych części i konieczności ich wymiany. Stan wody można łatwo sprawdzić wykonując domowy test twardości. Jeśli okaże się, że wskazuje on na wysoką twardość, warto rozważyć instalację filtra przy urządzeniu lub stosowanie specjalnych środków zmiękczających wodę. Dodaje się je do każdego prania.

Pielęgnacja pralki na co dzień

Twardość wody to jedno, jednak aby uniknąć innych nieprzyjemnych awarii – należy też prawidłowo pielęgnować urządzenie. Przede wszystkim należy zadbać o jego odpowiednie użytkowanie. Pralki nie powinno się przepełniać, ani prać w niej sztywnych obiektów takich jak buty. Prawidłowo zapakowany bęben, to taki, w którym zostaje miejsca na szerokość ręki. Należy też zachować odpowiednie odstępy między praniami – najlepiej poczekać co najmniej jedną godzinę. W innym wypadku pralka może się przegrzać i przestać działać prawidłowo. Ponadto warto raz na około dwadzieścia prań przeczyścić pralkę. Przede wszystkim trzeba zajrzeć i oczyścić odpływ, przy którym gromadzą się różne nieczystości. Jest to szczególnie ważne, jeśli posiada się zwierzęta, których sierść może się tam gromadzić. Należy również regularnie czyścić szufladę na proszek oraz obudowę pralki. Nie tylko ze względów estetycznych, ale także aby zapobiec zatykaniu otworu doprowadzającego detergent do wnętrza. Warto też puścić od czasu do czasu tak zwane “puste pranie”, czyli nastawić program o wysokiej temperaturze, a do szuflady na proszek wlać odrobinę octu, a w bębnie nie umieszczać nic do prania . Dzięki temu pralka sama się przeczyści. W momencie, kiedy rozwiązanie problemu ze sprzętem zaczyna przekraczać możliwości użytkownika – konieczny jest profesjonalny serwis AGD.

Specjalista na ratunek pralki

Naprawa pralek może być znacznie trudniejsza niż się wydaje. Jeżeli przeczyszczenie urządzenia nie pomaga, najlepiej wezwać specjalistę, który z łatwością upora się z awarią. W każdym mieście znajduje się serwis, który oferuje usługi fachowców. Z łatwością znajdziesz odpowiednią usługę przez internet – wpisując odpowiednie hasło w wyszukiwarce Google – na przykład “Naprawa pralek Wrocław”. Możesz również sprawdzić szczegółową ofertę godnego zaufania punktu s, klikając w podany link.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here