Wśród stałych kosztów przedsiębiorstw niemałym wydatkiem jest opłata rachunków za energię elektryczną. W różnego rodzaju zakładach pracy wykorzystywane są zaawansowane maszyny i urządzenia, które potrzebują zasilania. Właściciele firm szukają oszczędności, a jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za prąd jest zamontowanie odpowiedniego oświetlenia.
Chociaż mogłoby się wydawać, że w dużych zakładach produkcyjnych wymiana oświetlenia niewiele zmieni, w rzeczywistości modernizacja instalacji pozawala na niemałe oszczędności. Technologia LED zdobywa sobie coraz większą liczbę zwolenników i nie bez powodu – rozwiązanie to można dostosować w optymalny sposób do potrzeb i warunków każdego zakładu pracy, niezależnie od tego, czy jest to fabryka, biuro, magazyn, czy chłodnia. Jakie są zalety oświetlenia LED?
Sposób na oszczędności
Wielu przedsiębiorców poszukuje rozwiązań umożliwiających zmniejszenie kosztów prowadzonej działalności, a jednym z nich jest zastosowanie lamp LED. Czas ich pracy jest aż 25 razy dłuższy od tradycyjnych żarówek, co przekłada się na mniejszą częstotliwość ich wymiany. Warto tutaj wspomnieć także o wysokiej efektywności nowoczesnego oświetlenia – ponad 80% pobieranej energii przekształcane jest w światło, w przypadku żarówek jest to zaledwie od 5% do 10%. Analizując te dane nietrudno stwierdzić, że raz poniesiony wydatek na wymianę na długi czas rozwiąże problem, a dodatkowo pozwoli obniżyć rachunki za prąd, które w przedsiębiorstwach stanowią ważną pozycję na liście kosztów. Oprawy starego typu i montowane w nich żarówki lub świetlówki mogą ulegać zniszczeniu – zawartość rtęci oraz obudowa ze szkła powodują duże ryzyko zanieczyszczenia linii produkcyjnej. Oprócz tego wymiana tego typu elementów nierzadko wymaga wstrzymania części produkcji. Ponieważ każdy przestój wiąże się ze stratami, zdecydowanie lepiej postawić na bezpieczne i odporne na uszkodzenia świetlówki LED.
Szeroki wachlarz zastosowań
Zakłady pracy różnią się warunkami w nich panującymi, dlatego oświetlenie powinno być wybierane zależnie od konkretnych pomieszczeń, usytuowania budynku oraz oczekiwań i potrzeb pracowników. O tym w jaki sposób należy dobrać oświetlenie opowiada ekspert firmy Philips: W biurach preferowane jest światło rozproszone podsufitowe, które nie odbija się w monitorach komputerów. W przypadku zakładów produkcyjnych konieczne jest zastosowanie oświetlenia o odpowiednio mocnym natężeniu, co zapewnia bezpieczeństwo personelu i znacznie ogranicza ryzyko wypadków. Warto tutaj wspomnieć również o niskiej emisji ciepła świetlówek LED, co czyni je idealnym rozwiązaniem do oświetlania chłodni i innych pomieszczeń wymagających utrzymania niskiej temperatury powietrza. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj inne ważne zalety oświetlenia LED.
Nowoczesne oświetlenie LED – to się opłaca
Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia wykorzystującego technologię LED to wiele korzyści dla różnego rodzaju zakładów pracy. Rozwiązanie to doceniają nie tylko przedsiębiorcy, ale również zarządcy obiektów użyteczności publicznej oraz dróg. Możliwość dostosowania oświetlenia do konkretnych potrzeb i wymagań sprawia, że świetlówki LED doskonale sprawdzą się w różnych pomieszczeniach, a nawet na zewnątrz budynków – wiele miast rezygnuje z tradycyjnego oświetlenia ulic na rzecz nowoczesnych systemów wykorzystujących technologię LED. Ze względu na ich zalety z całą pewnością warto rozważyć możliwość wymiany przestarzałej instalacji na energooszczędne i ekologiczne świetlówki, które zapewniają komfort pracowników i mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach i do wielu zadań.