Marzenie o domu z ogródkiem i kominkiem w salonie coraz częściej udaje się ziścić. Młodzi ludzie mogą korzystać z rozmaitych form pomocy finansowej (m.in. program Mieszkanie dla Młodych), uznając takie działanie za jedyną możliwość wybudowania wymarzonego domu. Nowoczesne domy to budynki funkcjonalne – ogromną wagę przywiązuje się nie tylko do układu pomieszczeń, ale także metody ogrzewania. W wielu domach pojawia się kominek.
Kominek i jego walory estetyczne
Kominek podnosi wartość estetyczną pomieszczenia, w którym się znajduje. W zależności od tego, jakich materiałów użyjemy do wykonania obudowy, może również podkreślić charakter wnętrza. Gładka i lśniąca powierzchnia sprawia, że pomieszczenie wygląda niezwykle elegancko. Z kolei obudowa wykonana z cegły albo kamienia polnego doskonale sprawdza się w przypadku wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym. Trudno powiedzieć, jakiego rodzaju obudowy cieszą się obecnie największą popularnością. Firmy zajmującą się sprzedażą wkładów kominkowych i budową samych kominków realizują wiele zamówień zarówno na kominki klasyczne, nowoczesne, jak i kaflowe.
Kominek szczególnie pięknie wygląda wieczorem. Ogień tworzy bardzo przyjemną, rodzinną atmosferę i pomaga się zrelaksować po ciężkim dniu. Wokół kominka w salonie gromadzi się rodzina, która chce wspólnie spędzić wolny czas.
Kominek i jego funkcje użytkowe
Walory estetyczne to jedno, ale kominek jest przede wszystkim urządzeniem grzewczym, które zapewnia domownikom bezpieczeństwo energetyczne. Nawet jeśli nie jest jedynym źródłem ciepła w domu, to może służyć do dogrzewania pomieszczeń w długie zimowe wieczory, a w razie awarii ogrzewania miejskiego – przez jakiś czas je zastępuje. Kominek może być zatem opcją dodatkową, awaryjną i w tej roli sprawdza się doskonale.
Innym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa nie tylko pomieszczenia, ale również wodę użytkową (wykorzystywaną do mycia, prania, zmywania itp.). Taka inwestycja wymaga rozprowadzenia specjalnej instalacji i jest nieco bardziej kosztowna, aniżeli budowa „zwykłego” kominka, ale urządzenia z płaszczem wodnym zyskują coraz większą popularność.
Kominek sprawdza się również jako swego rodzaju łącznik pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, np. salonu i jadalni albo kuchni.
Kominek a ekologia
Kominki opalane są drewnem, a więc surowcem pochodzenia naturalnego. Ci, którzy ogrzewanie węglowe, gazowe czy olejowe uznają za wyjątkowo szkodliwe dla środowiska i nie chcą przyczyniać się do powstawania zanieczyszczeń, powinni postawić właśnie na kominek. Oczywiście konieczne jest opalanie drewnem pochodzącym z drzew liściastych, odpowiednio długo sezonowanym, wolnym od pleśni i zabrudzeń. Poza tym przez rozpoczęciem użytkowania urządzenia warto podszkolić się w temacie, jak efektywnie rozpalać w kominku.