Co lepsze spawarka inwertorowa czy migomat?

0
11310

Debata na temat tego, jakie metody spawania są najlepsze, to bardzo gorący (w pełnym tego słowa znaczeniu) temat, który dzieli środowisko spawaczy najczęściej na dwie grupy. Z jednej strony znajdą się wielbicie tzw. migomatu, czyli metody spawalniczej pozwalającej na otrzymanie dużej prędkości i szybką pracę, a z drugiej spawarki inwertorowe, czyli proste w obsłudze urządzenia o nieskomplikowanej budowie, które można łatwo przenosić w dowolne miejsca. W dzisiejszym artykule porównamy obydwie metody i o ile nie będziemy starać się znaleźć zwycięzcy tego pojedynku, tak z pewnością dokładnie przybliżymy charakterystykę migomatów oraz spawarek inwertorowych.

Szybkie i wydajne

Migomat swoją nazwę zawdzięcza charakterystyce spawania zwanej popularnie MIG. To rozwiązanie dla osób, które są już doświadczone w swoim fachu, potrafią profesjonalnie obsługiwać spawarkę, a co za tym idzie, poradzą sobie ze stosunkową dużą prędkością spawania, którą oferują migomaty. Podczas obsługiwana takiej spawarki ważne jest to, aby cały czas kontrolować położenia wolnego końca, ponieważ nawet najmniejsze zawahania mogą doprowadzić do powstania słabego spawu, albo nawet cała praca może pójść na marne. Migomaty tworzą bardzo estetyczne spawy, dlatego to właśnie taka metoda jest wybierana w przypadku produkcji urządzeń użytkowych. Migomaty to urządzenia, które określilibyśmy, jako stacjonarne. Głównie dlatego, że taka technika wymaga stosowania gazu osłonowego, czyli noszenia ze sobą butli, a również samo urządzenie swoje waży i jest zazwyczaj dosyć pokaźnych rozmiarów.

Mobilne i łatwe w obsłudze

Spawarki inwertorowe natomiast, są maszynami dużo mniejszymi i lżejszymi, aczkolwiek nie można przyjmować, jakoby miały być one bardziej prymitywne, a spawacze wybierający właśnie taką metodę mniej dobrzy. Co więcej, w niektórych wypadkach spawarki inwertorowe sprawdzą się dużo lepiej niż bratnie migomaty. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność spawacza np. na wysokościach, w podziemiach, czy wśród małych korytarzy, dobrze jest korzystać ze spawarek inwertorowych, ponieważ to urządzenie, które można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Za pomocą takiego urządzenia można spawać stal czarną, kotłową, żeliwa, stal szlachetną, a nawet aluminium, miedź, czy mosiądz. Tak szerokie spektrum zastosowań sprawia, że ze spawarek inwertorwych korzysta bardzo duża liczba profesjonalnych spawaczy, którzy docenili je głównie za mobilność i łatwość użytku. Z pewnością taki sprzęt warto mieć w swoim garażu.


Artykuł powstał we współpracy z https://www.eltrex.net.pl/spawarki-inwertorowe,c5.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here