Dobre oświetlenie mieszkania to podstawa – światło ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, a także komfortu codziennego funkcjonowania. Oświetlenie wpływa na atmosferę i nastrój przestrzeni. Oto 9 najważniejszych wskazówek, dzięki którym stworzysz dobrze oświetlony dom.

Weź pod uwagę wysokość sufitu

Wysokość sufitu jest ważna przy wyborze wiszących opraw oświetleniowych. Niektóre lampy są wyposażone w regulowane kable lub pręty, a inne nie posiadają takiej funkcji. Przy standardowej wysokości sufitu (2,80 m), żarówka powinna wisieć około 40 cm poniżej jego pułapu. Jeżeli masz wyższe mieszkanie, do każdego decymetra dodaj dodatkowe 2,5 cm.

Nad stołem

Podczas zawieszania światła nad stołem lub wyspą kuchenną zalecana odległość od lampy led do powierzchni stołu to ok. 70 cm. Jednak tutaj ważny jest lumen żarówki – słabsze światło może być przysunięte niżej, a mocniejsze zawieszone nieco wyżej.

Zaplanuj rozmieszczenie

Rozważ swoje preferencje dotyczące oświetlenia podczas początkowej fazy projektowania nowego budynku lub gruntownego remontu. Na przykład, jeśli chcesz trzy lampy wiszące nad stołem zamiast jednej lub dwóch, musisz uwzględnić to już na etapie projektowania domu.

Prostota

Jeśli dodajesz nowe oświetlenie wiszące, ale nie chcesz zajmować się problemami związanymi z kuciem pod nową instalację, stylowym rozwiązaniem będą lampy led z długimi kablami. To jeden z trendów wnętrzarskich, który jest obecnie bardzo modny. Twój salon zyska industrialny sznyt.

Kinkiety

Nie ograniczaj oświetlenia do opraw typu „downlight”, czyli świecących wyłącznie w dół. W zależności od lokalizacji, rozważ kinkiety ścienne lub światło „do góry”, aby stworzyć bardziej miękką atmosferę i uniknąć potencjalnie ostrych efektów świetlnych, które mogą rzucać niepożądane cienie.

Dopasuj barwę

Oprawa oświetleniowa to jedna sprawa – typ żarówek jest równie ważny. Żarówki halogenowe, fluorescencyjne i lampy led są dostępne w szerokiej gamie ciepłych lub chłodnych kolorów. Zwróć uwagę na to, jaki produkt kupujesz. Zadaj sobie pytanie, jakiego światła szukasz? Ciepłego do sypialni, czy chłodnego do pokoju o charakterze biurowym?

Rozświetl schody

Dodanie świateł do schodów jest istotne dla bezpieczeństwa domowników, szczególnie w nocy. Klatki schodowe są często zamknięte – warto oświetlić je z boków lub umieścić światła na ścianach, tuż przy podłodze jako element dekoracyjny.

Nie unikaj kolorów

Umieszczenie barwnej oprawy oświetleniowej w prostym pomieszczeniu wniesie do wnętrza dużo ciepła. Postaw na lampy led, które produkowane są w różnych kolorach. Kolorowe odcienie z pewnością ożywią wnętrze i wpasują się w ogólną stylistykę wnętrza.

Funkcja dekoracyjna

Dodawanie świateł jako elementów dekoracyjnych wpływa na nastrój w przestrzeni. W sprzedaży są żyrandole, które rzucają na ściany ciekawe cienie. W sklepach znajdziesz również oprawy, które są skonstruowane z kryształków odbijających promienie. Takie żyrandole doskonale rozpraszają światło, dlatego świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, które na co dzień cierpią na deficyt światła słonecznego.

Po inspiracje z lampami led w roli głównej zapraszamy na stronę https://www.neoled.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here