7 rzeczy, o których musisz pamiętać kupując nowe mieszkanie

Kupowanie nowego mieszkania może być, wbrew pozorom, trudniejsze od kupowania mieszkania z rynku wtórnego. Na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z eksploatacją lokalu czy jego złym stanem technicznym, jednak są to rzeczy, których szukając mieszkania możemy się nauczyć i które po jakimś czasie z wprawą będziemy oceniać.

Natomiast zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się w dużo większym stopniu z wnikliwym czytaniem umowy niż wypatrywaniem oznak nieprawidłowości w samym mieszkaniu.

Wszyscy wiemy, że większość umów z deweloperami podpisujemy na tzw. etapie dziury w ziemi, czyli na długo przed tym, jak blok powstanie. Owszem, dostępne są wizualizacje, jednak nawet najtrafniejsza symulacja komputerowa nie jest w stanie w pełni oddać rzeczywistości. Poza tym mało z rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie da się zobaczyć na wizualizacji. Większość z nich jest natomiast zawarta w umowie zakupu mieszkania. Wniosek jest więc prosty: dokładnie czytaj umowę. Na co jednak zwrócić uwagę?

  1. Wiarygodność dewelopera

Wybór dobrego dewelopera w Warszawie nie jest prosty: firm jest mnóstwo, a inwestycje rosną jak grzyby po deszczu. Zanim jednak podpiszesz umowę, sprawdź dewelopera: jak długo jest na rynku i jakie inwestycje już zrealizował. Im więcej, tym lepiej – jest godny zaufania.

  1. Metraż i rozkład pomieszczeń

Patrząc na plany budowlane możesz zobaczyć, jak rozplanowane są pomieszczenia: zwróć na to uwagę. Co z tego, że mieszkanie ma 50 metrów, jeśli 10 z nich zajmuje obszerny przedpokój? Co z tego, że mieszkanie jest trzypokojowe, jeśli dwa z tych pokojów są przechodnie? Pamiętaj, żeby koniecznie sprawdzić rozkład pomieszczeń przed zakupem mieszkania.

  1. Sprawdź naświetlenie

Jeśli masz możliwość zobaczyć lokal przed zakupem, odwiedź go – najlepiej kilkakrotnie o różnych porach dnia. Jeśli nie, to patrząc na to, na którą stronę wychodzą okna i jaka jest zabudowa w okolicy spróbuj obliczyć, przez jaką część dnia w mieszkaniu będzie naturalne światło.

  1. Koszty wykończenia

Przy kupnie nowego mieszkania pieniądze, które płacisz deweloperowi to nie wszystko: czeka cię jeszcze żmudny proces wykańczania mieszkania. Przed wprowadzeniem się zabezpiecz odpowiednią kwotę, by nie okazało się, że nie stać cię na przykład na wyposażenie kuchni.

  1. Wydatki na sprzęt

Do budżetu powinieneś doliczyć także pieniądze, które przeznaczysz na wyposażenie nowego mieszkania. Jeśli masz już meble i sprzęty nadal konieczny będzie ich transport i wniesienie – warto pomyśleć o zatrudnieniu ekipy do pomocy.

  1. Koszty dokumentów

Nabywając mieszkanie jesteśmy zobowiązani dopełnić pewnych formalności, których koszty częściowo spoczywają na nas, a częściowo na deweloperze. Chodzi o m.in. wpis do hipoteki czy założenie księgi wieczystej. W sumie wynoszą one około jednego procenta wartości mieszkania – niby nie tak dużo, jednak w przeliczeniu na kapitał – całkiem sporo.

  1. Zakres ubezpieczenia

Nowe lokale od dobrych warszawskich deweloperów objęte są rękojmiami i ubezpieczeniami, które gwarantują, że w ciągu pierwszych lat eksploatacji nie poniesiemy kosztów napraw ewentualnych awarii. Warto zwrócić uwagę na czas obowiązywania i zakres owego ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here