projekty wnetrza

Poszukiwania idealnego projektu domu potrafią spędzić sen z powiek niejednego inwestora. Wybrać możemy z setek gotowych projektów lub zlecić projekt indywidualny, skrojony pod nasze potrzeby. To drugie rozwiązanie może być nieco droższe, jednak pozwoli nam zaaranżować przestrzeń dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Sprawdź, jak zaplanować wymarzony projekt domu i co powinno się w nim znaleźć.

Dom parterowy czy z poddaszem

Zanim rozpoczniesz projektowanie domu https://urzadzamypodklucz.pl/projektowanie-domu/ musisz ustalić kilka podstawowych kwestii. Jedną z nich jest decyzja o wyborze bryły domu. Można zdecydować się na budowę domu parterowego, piętrowego lub z poddaszem użytkowym. Pierwszy z nich pozwoli na zagospodarowanie całej przestrzeni na jednym poziomie. To także niższe koszty budowy ze względu na brak schodów, stropu oraz wykończenia poddasza. Zwolennicy dwukondygnacyjnych budynków argumentują, że taki podział domu pozwala na wyodrębnienie w nich dwóch stref: dziennej i nocnej. Na piętrze ulokować możemy sypialnie i pokoje dzieci, izolując je od hałasu z kuchni i salonu. Warto także pamiętać, że im większy dom tym koszty budowy parterówki wzrastają – szczególnie w zakresie fundamentów i dachu.

Sprawdź warunki zabudowy

Nie zawsze mamy pełną swobodę w wyborze rozmiarów i bryły naszego przyszłego domu. O tym, co możemy zbudować na naszej działce, decyduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku zapisy decyzji o warunkach zabudowy. To tam znajdziemy takie informacje, jak dopuszczalna wysokość i szerokość budynku, kąt nachylenia dachu, a nawet kolor elewacji. Warto dokładnie zapoznać się z zapisami, a nawet skonsultować je z architektem, zanim przystąpimy do projektowania domu. Część wymiarów reguluje także samo prawo budowlane – nasz dom nie może znajdować się w odległości bliższej niż 4 metry od granicy działki (3 metry w przypadku braku okien), oraz 6 metrów od drogi.

Pomieszczenia dodatkowe i gospodarcze

Choć projektując dom skupiamy się głównie na aranżacji pokojów, warto pamiętać także o pomieszczeniach gospodarczych. W zależności od miejsca którym dysponujemy, możemy zdecydować się na zaprojektowanie:

  • spiżarni,
  • pralni,
  • garderoby
  • suszarni.

W przypadku ograniczonej powierzchni domu, część tych funkcji może spełnić przestronna kotłownia lub garaż. W nich ustawić możemy pralkę, suszarkę lub regał z przetworami. Decydując się na garderobę warto wybrać zlokalizować ją niedaleko łazienki i sypialni. Spiżarnia może stanowić odrębne miejsce w domu, lub być częścią kuchni (odgrodzoną meblami do zabudowy). Można w niej ulokować zarówno zapasy żywności, np. zgrzewki napojów lub suche produkty, ale także przybory gospodarcze, takie jak miotła, czy mop, oraz rzadziej używany sprzęt kuchenny.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Na jakie rozwiązanie się zdecydować – projekt gotowy czy indywidualny? Gotowe rozwiązania są z reguły tańsze, dodatkowo często w internecie mamy możliwość obejrzenia realizacji z budowy danego domu. Należy jednak pamiętać, że nawet gotowy projekt musimy oddać do adaptacji projektantowi, który naniesie go na mapę naszej działki i doprowadzi niezbędne przyłącza. Wprowadzenie ewentualnych zmian do projektu wiąże się również z dodatkowymi kosztami. Ostatecznie może okazać się, że koszt projektu indywidualnego będzie porównywalny. Projektowanie domu przez architekta polega na pełnej współpracy z inwestorem i pozwala na stworzenie niemal idealnego domu, skrojonego w całości pod potrzeby klienta. To także dobre rozwiązanie w przypadku problematycznej działki, na której  ograniczają nas nieregularne wymiary lub powierzchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here