Schody wewnętrzne to nie tylko jeden z bardziej oczywistych elementów o znaczeniu funkcjonalnym i komunikacyjnym w wielopiętrowym domu lub mieszkaniu. Dzięki nim, przy użyciu nowoczesnych materiałów, można też wprowadzić do wnętrza wyrazisty design. Zobaczcie, jakie dylematy w tym zakresie stoją przed inwestorami planującymi budowę domu.

Jakie schody wewnętrzne wybrać – drewniane czy betonowe?

W większości polskich domów, opartych o dość tradycyjne projekty, spotkać można schody betonowe. Ich kształt i wielkość (m.in. szerokość i głębokość stopni) ustala się już na etapie projektowania całego budynku. Wówczas najłatwiej dostosować schody do potrzeb użytkowników i przestrzeni piętra. Żelbetowa konstrukcja ma tę zaletę, że jest wyjątkowo trwała i długowieczna. Co więcej, schody betonowe można wykończyć różnymi materiałami, które w głównej mierze decydują o ostatecznym wyglądzie całości. Bardzo ładnie prezentują się okładziny z drzew liściastych, m.in. dębu i jesionu oraz z drzew egzotycznych (np. mahoniu), które cechuje spora odporność na ścieranie – oczywiście od warunkiem odpowiedniej impregnacji. Niektórzy inwestorzy decydują się na wykończenie schodów płytkami drewnopodobnymi.

W nowocześniejszych projektach i domach budowanych obecnie coraz częściej można spotkać z kolei schody, których cała konstrukcja jest drewniana. Mogą być one wykonywane w zakładzie stolarskim na zamówienie lub kupione jako gotowy produkt.

Schody jednobiegowe, dwubiegowe czy zabiegowe? Czym się od siebie różnią?

W doborze schodów istotny jest nie tylko materiał wykonania i wykończenia, ale przede wszystkim sama konstrukcja. W Polsce do najpopularniejszych schodów należą te dwubiegowe, które charakteryzuje umieszczony w ich połowie spocznik – szerszy stopień, który pozwala złapać nieco oddechu podczas wchodzenia i ułatwia codzienność m.in. osobom starszym.

To nie jedyny rodzaj schodów, z którymi możemy się zetknąć. W domach angielskich często spotykanym typem są schody jednobiegowe, prowadzące w jednej prostej linii na górę, ograniczone z obu stron ścianami. W Polsce można się jednak spotkać z nimi dość rzadko.

Coraz częściej w najnowszych aranżacjach pojawia się jeszcze inny rodzaj schodów – schody zabiegowe wykonane z litego drewna w jasnej kolorystyce. Są one chętnie wybierane przede wszystkim z uwagi na ich wysokie walory wizualne – schody są samonośne i prezentują się wyjątkowo lekko we wnętrzu. Z tego względu bardzo dobrze wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie.

Jakie balustrady wybrać do schodów wewnętrznych?

Nad funkcjonalnością balustrad z wypełnieniem nie trzeba się chyba rozwodzić. Dają podparcie dłoniom i ograniczają do minimum ryzyko upadku. Są nieodzowne w domach z dziećmi. Oprócz bezpieczeństwa, stanowią też wizualne wykończenie schodów.

Do nowoczesnych wnętrz coraz częściej stosuje się odważne łączenia – stopnie są wykonane z drewna, balustrady z metalu, zaś ich wypełnienie – z przezroczystego szkła. Tego typu schody wewnętrzne w Warszawie projekty pasują przede wszystkim do dużych rozłożystych domów z otwartym planem i minimalistycznym designem. Wówczas elementy wykończeniowe określają i doprecyzowują charakter wnętrza.

>Miłośnicy innej stylistyki mogą zdecydować się na prostą balustradę wykonaną z drewna lub okazałą balustradę kutą z metalu z dodatkowymi ozdobami. Balustrady sprawdzają się zarówno w domach, gdzie schody są ulokowane w salonie, ale także w mieszkaniach dwupoziomowych i w wielopiętrowych domach z wyodrębnioną klatką schodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here