W jaki sposób murujemy ściany z betonu komórkowego?

0
1330

Sposób wznoszenia ścian domu różni się nieco w zależności od wykorzystywanego materiału. Inny jest bowiem nie tylko skład i właściwości fizyczne, ale i kształt bloczków. Cena betonu komórkowego jest trochę wyższa, jednak budowanie domu z pomocą tej technologii wiąże się z ułatwieniami. Przede wszystkim wykonane z niego elementy posiadają specjalne wypustki, które pozwalają na ich precyzyjne łączenie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o murowaniu gazobetonem?

Ściany fundamentowe

Pierwszym etapem murowania jest wznoszenie ścian fundamentowych. Przy wykonywaniu tej części pracy musimy pamiętać o zachowywaniu zakładek. Poziomowanie bloków szalunkowych ułatwić może użycie zaprawy cementowej. Ten rodzaj pustaków powinniśmy szczelnie wypełnić betonem. Po usunięciu wszelkich nierówności możemy przystąpić do nakładania izolacji w postaci środka płynnego, a następnie styropianu lub styroduru.

Pierwsza warstwa ściany zewnętrznej

Przed przystąpieniem do układania pierwszej warstwy ściany, powinniśmy zadbać o właściwą organizację miejsca na materiały i sprzęt. Najpierw nanosimy poziomy i zaprawę cementową, na której przyklejamy bloczki. Prace rozpoczynamy oczywiście od rogów budynku. Kluczem do dobrego murowania jest precyzja i zachowywanie poziomu. Popełnione na tym etapie błędy będą się niestety spiętrzać. Kolejne pustaki na tej wysokości osadzamy w tradycyjny sposób. Analizując, czy cena betonu komórkowego jest odpowiednia, powinniśmy wziąć pod uwagę ograniczenie czasu pracy, jaki zapewnia.

Murowanie kolejnych poziomów

Po wyrównaniu pierwszej warstwy przy pomocy zdzieraka, przygotowujemy zaprawę klejową, na której będziemy mocować bloczki. Zaczynamy oczywiście od naroży. Ponieważ wypusty pierwszych pustaków będą skierowane na zewnątrz, jesteśmy zmuszeni do ich usunięcia. Dalszą część tego poziomu ściany murujemy zgodnie ze wskazaniem rozciągniętej żyłki. Minimalna długość zakładki to osiem centymetrów, natomiast w przypadku otworu drzwiowego lub okiennego – dwanaście centymetrów.

Ściany działowe i otwory okienne

O przebiegu ścian działowych trzeba pamiętać już od początku wznoszenia budynku. Podobnie jak w przypadku ścian nośnych, pierwszą warstwę bloczków mocujemy na tradycyjną zaprawę cementową. Jeśli pustaki nie posiadają wypustków, musimy dodatkowo posmarować je zaprawą klejową po bokach. Dużo większym wyzwaniem jest wykonanie otworów okiennych. Pod każdą warstwą bloczków znajdującą się pod nimi powinniśmy zastosować zbrojenia w postaci prętów. Te wkładamy do wykonanych rylcem bruzd, a następnie otwór ten wypełniamy zaprawą cementową. Nadproża okienne i drzwiowe najlepiej wykonać przy pomocy gotowych elementów.

Choć cena betonu komórkowego jest wyższa niż w przypadku zwykłych pustaków, znacznie ułatwia on pracę murarzy. Nie oznacza to, że przy jego użyciu nie należy zachowywać ostrożności. Dbałość o precyzję jest konieczna bez względu na to, jakiego materiału używamy. Gdy jednak połączymy jakość wykonania z jakością surowca, efekt będzie z pewnością zadowalający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here