Profilaktyka antywirusowa w przychodniach publicznych

Szeroko pojęta profilaktyka zdrowotna, a w szczególności zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych wirusów jest bardzo ważne w przychodniach publicznych. Lekarz to zawód zaufania publicznego, zatem również miejsce, w którym przyjmuje swoich pacjentów musi być sterylnie czyste, odpowiednio wentylowane i zapewniające komfort. Wszak nikt nie chce wyjść od lekarza bardziej chory niż do niego przyszedł. Zatem już teraz możemy zdradzić, że dezynfekcja i sterylizacja sprzętu ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego nie może zabraknąć dozowników do płynu dezynfekcyjnego.

Oddzielenie przychodni dla chorych od przychodni dla osób wykonujących profilaktyczne badania

Jak wiadomo do przychodni przychodzą osoby, które chcą wykonać profilaktyczne badania, a także chorzy umówieni do lekarza specjalisty lub ogólnego. O ile w przypadku niektórych schorzeń, gdzie nie istnieje ryzyko zakażenia bezpośredniego możliwy jest bezpośredni kontakt chorych ze zdrowymi, to jednak w przypadku internistów ich gabinety powinny znajdować się w innej części budynku, najlepiej takiej, do której prowadzi osobne wejście tak, by osoby chore, które mogą zarażać drogą kropelkową nie miały styczności ze zdrowymi. W taki prosty sposób można zapobiegać większym epidemiom, przynajmniej w przychodni.

Zastosowanie odpowiednich środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów w toaletach

Fizjologia jest nieubłagana, dlatego zarówno osoby zdrowe, jak i chore muszą korzystać z toalet w przychodniach. Z tego względu również istotne jest rozdzielenie miejsc przyjmowania osób z chorobami zakaźnymi i innych chorych. Jednak może się zdarzyć, że nie ma takiej możliwości. W takiej sytuacji należy postawić na rozwiązania, które mogą niwelować szkodliwe wirusy. Należy do nich stosowanie wentylacji mechanicznej z filtracją pochłaniającą także wirusy, a także suszarek do rąk z filtrami HEPA, które pochłaniają 99,9% bakterii, wirusów i grzybów. Stosowanie akcesoriów i urządzeń bezdotykowych, działających na fotokomórkę również jest tutaj pomocne, podobnie jak stosowanie koszy na śmieć pedałowych. Ważny jest także montaż podtynkowy armatury i toalet, co ułatwia utrzymywanie ich w czystości ekipom sprzątającym. Jeśli jest to możliwe warto również stosować drzwi rozsuwane na fotokomórkę do przychodni, a także w poszczególnych częściach budynku. Z kolei w toaletach warto stosować drzwi uchylne.

Sterylizacja sprzętu i dezynfekcja osobista w gabinetach pielęgniarskich i lekarskich

Korytarze i gabinety lekarskie muszą być bardzo czyste, a te drugie nawet sterylnie czyste. Dlatego na wyposażeniu każdego z nich powinny być dozowniki do płynu dezynfekcyjnego zamontowane w strefie umywalkowej. Dzięki temu przed każdorazowym badaniem i po nim lekarz będzie mógł dokładnie zdezynfekować ręce. Sterylizacji poddawane są wszystkie sprzęty medyczne, a także akcesoria, np. łyżki lekarskie służące do oglądania gardła pacjenta. Ważne jest również noszenie przez personel antypoślizgowego i białego obuwia, dzięki któremu dodatkowo można kontrolować czystość w miejscu pracy.

Organizowanie szczepień przeciwwirusowych

Ostatnią kwestią, na którą chcemy zwrócić uwagę są szczepienia przeciwwirusowe. To najbardziej skuteczna profilaktyka pod warunkiem, że osoba, która się szczepi jest zdrowa i nie ma obniżonej odporności. W ten sposób można uniknąć zachorowania na grypę, a dzieci mogą uniknąć chorób wywoływanych przez groźne wirusy takie jak np. meningokoki i rotawirusy, wywołujące np. groźną dla zdrowia i życia sepsę. Takim szczepieniom muszą również poddawać się osoby, które wyjeżdżają w rejony, gdzie panują epidemie groźnych chorób, np. do Afryki czy Azji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawsze informuje, gdzie panują epidemie oraz przedkłada listę obowiązkowych szczepień dla osób udających się w zagrożone rejony. Ich wykonanie konieczne jest nie raz kilka miesięcy wcześniej. Należy to zatem dobrze zaplanować.

W przychodniach na wiele sposobów można prowadzić profilaktykę antywirusową. Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w bezpośrednim kontakcie z cierpiącymi na choroby zakaźne. W tej kwestii można liczyć również na edukacyjne broszury i punkty informacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here