Ocieplenie podłogi na gruncie – jaki styropian?

Podłoga na gruncie, występującą m.in. w nowoczesnych domach bez podpiwniczenia, wymaga tak samo dobrej izolacji, jak dach czy ściany budynku. Obecnie ociepla się ją na wiele sposobów, a jednym z najpopularniejszych jest izolacja przy pomocy styropianu. Jakiego rodzaju styropian zastosować do tego celu?

Styropian do izolacji posadzki na gruncie

Podłogę przy gruncie ociepla się przy pomocy styropianu, który jest bardzo efektywnym i ekonomicznym materiałem. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy styropian nadaje się do izolacji przygruntowej posadzki. Do jej ocieplania należy bowiem używać konkretnego typu styropianu. Jakiego? W marketach budowlanych i sklepach specjalizujących się w dystrybucji styropianu, takich jak www.hurtowniastyropianiu.pl oferowane są liczne produkty dedykowane do izolowania podłogi.

W praktyce jednak nie trzeba decydować się na specjalistyczny styropian sufitowo-podłogowy. Ważne, by wybrany materiał miał odpowiednie parametry. Styropian na ocieplenie podłogi na gruncie powinien być dostosowany do powszechnie obowiązujących norm termoizolacyjnych. Z tego względu, płyty styropianowe polecane do izolacji podłogi mają grubość od 10 do 15 cm, wytrzymałość na ściskanie rzędu minimum 80 kPa i współczynnik przenikania ciepła mieszczący się zazwyczaj w przedziale 0,031-0,040 W/(mK).

Parametry styropianu na podłogę w teorii i praktyce

Idealny styropian na podłogę powinien zapewniać optymalny komfort cieplny dla danej powierzchni i charakteryzować się dopasowaną do niej odpornością na ściskanie. Dla przykładu posadzkę pod pokojem gościnnym można ocieplić styropianem o niższym współczynniku przenikania ciepła i minimalnej dopuszczalnej wytrzymałości, podczas gdy do tej pod garażem wypada zastosować styropian o wyższym stopniu wytrzymałości, który jednak może mieć słabsze właściwości izolacyjne.

Wybierając styropian do izolacji podłogi przy gruncie, warto sprawdzić, czy konkretne parametry wytrzymałościowe tego materiału zostały wskazane w projekcie architektoniczno-budowlanym. Zdecydowanie najlepiej jest bowiem trzymać się zaleceń architektów i konstruktorów, którzy opracowali projekt budynku. To często najlepsza wskazówka, która bije na głowę uniwersalne porady ekspertów i sprzedawców w sklepach i hurtowniach z materiałami budowlanymi.

Podsumowując, styropian na podłogę najlepiej dobrać zgodnie z zaleceniami z projektu architektoniczno-budowlanego. Jeśli zaś się takiego nie posiada (bo np. wykonuje się ocieplenie podłogi starego budynku), należy wybrać taki materiał, który ma optymalny współczynnik przenikania ciepła uW, wystarczającą dla funkcji posadzki wytrzymałość oraz uniwersalną grubość umożliwiającą łatwe wykonanie izolacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here