Podłoga drewniana prezentuje się efektownie i imponująco, ale pod warunkiem, że odpowiednio dbamy o jej pielęgnację i konserwację. Naturalne drewno nie lubi bowiem intensywnego szorowania czy długotrwałego kontaktu z wodą. Podpowiemy Ci, jak czyścić podłogi, czemu inaczej konserwuje się drewno olejowane niż lakierowane i jak utrzymać podłogę w czystości bez szkody dla niej!

To, jak powinniśmy czyścić i konserwować deski podłogowe, zależy od kilku czynników:

  • rodzaju wykończenia podłogi (olej czy lakier?);
  • rodzaju zabrudzenia;
  • czasu, który minął od ostatniej konserwacji.

Deski drewniane lakierowane – konserwacja

Lakierowanie drewna to bardzo popularny sposób wykończenia – lakier nadaje się do każdego rodzaju desek, skutecznie zabezpiecza drewno przed wilgocią i rysami. Podłoga lakierowana wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

  1. Co kilka lat – najrzadziej co 10 – cyklinujemy podłogę. Cyklinowanie to inaczej szlifowanie zniszczonej warstwy drewna wykonywane przed lakierowaniem lub innymi zabiegami konserwacyjnymi.
  2. Co kilka lat – przynajmniej co 10 – należy ponownie polakierować podłogę. Zlikwiduje to zarysowania i starcie lakieru, wyrówna powierzchnię i odświeży blask.
  3. Raz w miesiącu – lub co najmniej raz do roku – pastowanie podłogi. Dzięki temu lakier wzmacnia się i utrwala, a podłoga zyskuje piękny połysk.
  4. Codziennie – lub co najmniej raz w tygodniu­ – odkurzanie i mycie podłogi. Jest to o tyle ważne, że lakier dość łatwo się rysuje, jeśli znajdują się na nim drobinki piasku czy okruchy, po których chodzą domownicy.

Deski drewniane olejowane – konserwacja

Olejowanie drewna to coraz popularniejszy sposób wykańczania podłóg. Specjalny olej nie osadza się na powierzchni podłogi, a wnika w drewno, utwardza je i zapewnia mu trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania piaskiem. Nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego gatunku drewna, jednak warto je rozważyć – konserwacja takiej podłogi jest mniej kłopotliwa.

  1. 1–2 razy do roku – ponowne olejowanie drewna. Co ważne, można to zrobić miejscowo, po zeszlifowaniu części podłogi.
  2. Co miesiąc – mycie specjalnym mydłem do desek podłogowych olejowanych oraz natłuszczanie ich.
  3. Codziennie – raz w tygodniu – mycie i odkurzanie podłogi.

Podłoga drewniana: jak myć?

Kiedy już wiemy, jak konserwować nasze deski podłogowe, warto zastanowić się, jak je najlepiej czyścić na co dzień.

  • Na sucho czy na mokro?
  • Preparatami chemicznymi czy naturalnymi?
  • Jak często myć podłogę drewnianą?

Odkurzanie i przecieranie podłogi codziennie jest optymalnym rozwiązaniem. Deski podłogowe, niezależnie od wykończenia, nie lubią rysujących je drobinek: piasku, okruchów, soli, kamyków. Warto o tym pamiętać i zmieść je w wolnej chwili.

Deski drewniane nie lubią wody – nawet zabezpieczone poprzez lakierowanie albo olejowanie mogą napuchnąć lub wypaczyć się od nadmiaru wilgoci. Należy pamiętać, żeby jak najdokładniej wyciskać mop podczas mycia!

Ale czym myć deski drewniane? To już zależy od wykończenia. Podłoga lakierowana jest łatwiejsza w utrzymaniu: wystarczy przecierać ją wilgotnym mopem albo ściereczką oraz regularnie myć środkami do podłóg dostępnymi w każdym supermarkecie. Z kolei podłoga olejowana wymaga już specjalnej pielęgnacji: płynów i past przeznaczonych specjalnie do drewna olejowanego. Można je kupić w sklepach chemicznych i wnętrzarskich. Warto tez zapytać o poradę specjalistów ze sklepu, w którym kupowaliśmy podłogi, np. Dobre Dla Domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here