łazienka

Wyposażenie łazienek w taki sposób, aby łączyły one funkcjonalność z estetyką, jest nie lada wyzwaniem, tym bardziej że rynek oferuje klientom mnóstwo rozwiązań i możliwości. Na co więc zwrócić uwagę podczas urządzenia łazienki? Które elementy są niezbędne, a do których można znaleźć lepszą alternatywę? W tym artykule znajdują się odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy do czytania!

Podstawowe zasady, które pozwolą stworzyć funkcjonalną łazienkę

Jednym z największych wyzwań jest stworzenie łazienki, która nie tylko odzwierciedla gust domowników, ale przede wszystkim jest ergonomiczna. W tym celu warto trzymać się kilku zasad, które pozwolą urządzić praktyczną i funkcjonalną łazienkę.

Kluczowa zasada, której nie można pominąć, mówi o tym, że niezależnie od metrażu należy trzymać się zasad ergonomii. Z tego powodu zarówno w małej, jak i dużej łazience, warto stosować się do poniższych reguł.

  1. W przypadku, w którym jest więcej niż 5 domowników, łazienka oraz toaleta powinny stanowić oddzielne pomieszczenia.
  2. Nie można zapomnieć o wentylacji.
  3. Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz. 
  4. Podłoga powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych.
  5. W pomieszczeniu należy umieścić przynajmniej jedno gniazdko elektryczne hermetyczne. Najlepiej, aby znajdowało się ono w pobliżu lustra na wysokości 130 centymetrów.
  6. Wyposażenie łazienki powinno obejmować także takie akcesoria jak: szafki na ręczniki oraz środki czystości, lustro z oświetleniem, wieszaki na ręczniki do rąk i ręczniki kąpielowe, uchwyt nad wannę, czy haczyk na papier toaletowy.
  7. Należy zachować odpowiednie odległości między konkretnymi elementami:
  • przestrzeń pomiędzy wanną a przeciwległą ścianą powinna wynosić minimum 55 centymetrów;
  • bidet i miskę ustępową należy umieścić na wysokości 40 centymetrów, licząc od ich górnej krawędzi aż do podłogi;
  • umywalkę powinno się montować na wysokości 85 centymetrów, licząc od górnej jej krawędzi aż do podłogi;
  • w sytuacji, w której w pomieszczeniu będą dwie umywalki w jednym ciągu, odległość między nimi powinna wynosić minimum 25 centymetrów;
  • szerokość prysznica zapewniająca komfortowe korzystanie z niego wynosi 90 centymetrów.

Prysznic czy wanna – co lepsze?

Odwiecznym dylematem, przed którym stają osoby kompletujące wyposażenie łazienek, jest wybór wanny czy prysznica. Która opcja będzie lepsza? Wszystko zależy od preferencji i potrzeb domowników oraz metrażu. 

Pierwsze rozwiązanie lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które szukają możliwości szybkiego odświeżenia się, co w szczególności doceniane jest w trakcie upalnego lata. To też bardziej komfortowe rozwiązanie dla starszych i niepełnosprawnych osób. Na prysznic warto postawić jeszcze w jednym przypadku – kiedy urządzamy łazienkę o niewielkiej powierzchni. 

Z kolei wanna jest doskonałą alternatywą dla osób, którym marzy się domowe SPA i ich sposobem na odprężenie są długie, relaksujące kąpiele. Zalety tego rozwiązania doceniają nie tylko dorośli, ale także dzieci, które traktują kąpiel jako okazję do zabawy. 

Jakość ma znaczenie

Wybierając wyposażenie łazienek, należy zwracać uwagę nie tylko na wygląd przedmiotów czy armatury, ale także na jakość materiałów i wykonania. W przypadku tańszych rozwiązań należy liczyć się z tym, że choć na pierwszy rzut oka prezentują się one okazale, to po niedługiej eksploatacji wyjdą wszystkie ich niedoskonałości, co może zaburzyć aranżację. Częstym problemem są nieestetyczne naloty, rdza oraz inne uszkodzenia, które pojawiają się na ceramice lub armaturze. Aby uniknąć takich sytuacji, warto od samego początku stawiać na rozwiązania od sprawdzonych producentów. Sklepem, który oferuje wyłącznie wysokiej jakości wyposażenie, jest  https://plytkilazienki.pl/.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here