Lampy loftowe

Gdy w latach 50. XX  wieku zamykano fabryki i hale przemysłowe nastała konieczność zagospodarowania nieużywanych budynków. Przerabiano je na mieszkania, w których panował chłodny, industrialny wystrój. Tak właśnie narodził się nowy trend w architekturze, którego jednym z elementów są lampy loftowe. Czym się charakteryzują? I do jakich aranżacji pasują?

Cechy charakterystyczne industrialnego oświetlenia

Współczesne modele lamp loftowych wyróżniają się kilkoma elementami, które w bardzo łatwy sposób można odróżnić od innych znajdujących się na rynku. Przede wszystkim charakteryzuje je materiał użyty do produkcji. Najczęściej spotykane są oprawy w całości wykonane z metalu, szkła lub wzbogacone elementami betonowymi. Zastosowanie tych surowców nie jest przypadkowe – to właśnie te dominowały w amerykańskich fabrykach. W nowoczesnej odsłonie lampy loftowe mogą być również wzbogacone drewnianymi akcentami. To bowiem jeden z tych materiałów, który skutecznie ociepla wnętrze. A w przypadku industrialnych, chłodnych aranżacji nabiera całkiem nowego znaczenia.

Innym elementem tego rodzaju oświetlenia są odsłonięte żarówki. Zdarzają się także oprawy zamknięte w drucianej, metalowej klatce. Co ważne, pozbawione są wszelkich dekorów. Zasada jest jedna – mają być surowe i minimalistyczne. I jednoznacznie muszą kojarzyć się z fabrykami czy przemysłowymi halami.

Rodzaje lamp loftowych

Aranżując domowe wnętrze w industrialnym klimacie możemy wybierać spośród wielu opraw nawiązujących do tego stylu. W sprzedaży znajdują się zarówno modele wiszące, stojące, ścienne czy reflektory. Podkreślenia wymaga fakt, że podstawową rolą tych lamp jest trwałość oraz funkcjonalność. W epoce przemysłowej nie kładło się nacisku na walory wizualne, a praktyczne, w myśl zasady: funkcja ponad wszystko. Dlatego dziś nie ma większego znaczenia fakt, czy znajdują się na tej samej wysokości, posiadają te same klosze czy występują w większej ilości.

Do jakich wnętrz pasują?

Wbrew ogólnym przekonaniom, lampy loftowe stanowią polecany dodatek nie tylko do aranżacji utrzymanych w industrialnym klimacie. Są równie chętnie wykorzystywanym elementem w nowoczesnych, minimalistycznie zaprojektowanych wnętrzach. Mile widziane także w pomieszczeniach vintage (zwłaszcza w towarzystwie cegły czy betonu na ścianie) oraz rustykalnych. Z uwagi na swój chłodny wydźwięk, nie stanowią polecanego dodatku do aranżacji skandynawskich, klasycznych czy przepełnionego blichtrem glamour.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here