Klasyfikacja mchu stabilizowanego na ścianę, dostępnego w Polsce

Coraz więcej ludzi na dzień dzisiejszy pragnie mieć w swoim domu czy mieszkaniu coś oryginalnego, coś czym będzie się wyróżniać, coś czym każdy odwiedzający będzie się zachwycał, coś co da mu prestiż. Aktualnie takim produktem jest mech leśny-dekoracyjny.

Ściany z mchu zyskują coraz większą popularność a zawdzięczają to przede wszystkim świetnemu efektowi jaki dają oraz swojej bezobsługowości. Montaż takiej ściany może wydać się skomplikowany jednak nic bardziej mylnego. Ściana składa się z modułów, z przygotowywanymi na odwrocie otworami, gotowe panele wiesza się jak obrazy, które stworzą zaprojektowaną realizację. Ściana z mchu genialnie ożywi pomieszczenie i nada mu charakteru.

mech

Mech dekoracyjny to bardzo ciekawe rozwiązanie, którym można udekorować zarówno ściany w pokoju czy w łazience jak również meble, poprzez wykonanie niewielkich rozmiarów obrazów lub dodanie mchu do innych ozdób – wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Mech posiada wiele pozytywnych cech między innymi oczyszcza powietrze, jest antystatyczny – nie zbiera kurzu, dźwiękochłonny a także hipoalergiczny a przede wszystkim jest całkowicie bezobsługowy, nie wymaga żadnej pielęgnacji, podlewania czy nawożenia, dzięki temu, że jest stabilizowany. Można mu także dopisać funkcję wskaźnika wilgotności powietrza w pomieszczeniu, dlatego że, gdy spadnie wilgotność poniżej 40% mech wyschnie, co da nam informację, że wilgotność nie jest odpowiednia.

mech do domu

Na rynku mamy dostępne 3 rodzaje mchu: mech poduszkowy, płaski, mech chrobotek – który dzielimy na fiński oczyszczony z igliwia i norweski nieoczyszczony. Wymienione rodzaje mchu sprowadzane są z Norwegii, Finlandii i niektóre partie dla mchu poduszkowego i płaskiego z Francji. Są starannie wyselekcjonowane podczas zbiorów, dzięki czemu zyskują status produktu najwyższej jakości. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi trzema rodzajami mchu jest ich struktura a także kształt.

domowy mech

Mech płaski zwany inaczej leśnym lub trawiastym wyglądem przypomina dywanik, osiąga wysokość 0,5 – 1,5 cm, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania wyższego mchu. Dostępny jest w dwóch odcieniach zieleni. Idealnie nadaje się do różnego rodzaju kompozycji z mchem poduszkowym jako jego tło.

Mech poduszkowy

Mech poduszkowy nazywany także kulistym lub okrągłym jak sama nazwa sugeruje kształtem przypomina poduszkę. Mech kulisty cieszy się popularnością przy tworzeniu różnego rodzaju produktów między innymi obrazów, wkładów do przeszklonych stołów czy

biurek jak również paneli ściennych. Dostępny w sprzedaży w trzech odcieniach zieleni: jasnozielony, średnio zielony oraz ciemnozielony.

Mech chrobotek

Mech chrobotek zdecydowanie cieszy się aktualnie największą popularnością. Wyglądem przypomina gąbkę i jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, od kremowo-białego koloru w jakim występuje w naturze poprzez odcienie zieleni a skończywszy na czerwieni. Dzięki tak szerokiej gamie kolorystycznej, ten rodzaj mchu z powodzeniem znajduje zastosowanie w realizacjach logotypów w firmach i biurach. W mchu chrobotku norweskim nieoczyszczonym znajdziemy zanieczyszczenia ze ściółki leśnej w postaci szyszek, igliwia oraz drobnych listków. Skolei mech chrobotek fiński oczyszczony pozbawiony jest tych zanieczyszczeń a dodatkowo ma on dorodniejsze i bardziej rozłożyste kępki.

Zastosowanie mchu

Zastosowanie mchu jako materiału dekoracyjnego znajduje bardzo szerokie zastosowanie, jego atrakcyjność dodatkowo można podkreślić, poprzez połączenie go z różnymi materiałami np. starym drewnem, ramami lakierowanymi lub szkłem.

chrobotek

Różnego rodzaju realizacje z mchu niezależnie od jego rodzaju, znajdują zastosowanie nie tylko w domu ale także w różnego rodzaju miejscach publicznych: restauracjach, szkołach, klinikach czy centrach handlowych. Bez wątpienia ozdoby z mchu dają niezwykły efekt, który będzie cieszyć oko przez bardzo długi czas.

mchy

Mech ze względu na swoją strukturę idealnie nadaje się do samodzielnego montażu. Wykonanie panelu w przypadku mchu chrobotka polega na przycięciu części korzeniowej mchu, następnie nałożeniu kleju florystycznego na gorąco oraz przytwierdzeniu do podłoża. W ten sposób kleimy kępkę po kępce aż powstanie cała interesująca nas realizacja. Jeśli chodzi o mech poduszkowy i płaski są to produkty już gotowe do montażu. Postępujemy z nimi tak samo jak z mchem chrobotkiem i dopasowujemy do siebie tak, jakbyśmy układali puzzle.

żywotność mchu

Nie ma górnej granicy żywotności realizacji jeśli zapewnimy jej odpowiedni poziom wilgotności na poziomie 50%, brak sąsiadujących źródeł ciepła w pobliżu i bezpośrednio padających promieni słonecznych (nie jest odpowrne na promieniowanie uv) będziemy się cieszyć pięknem naturalnego mchu przez bardzo długi czas.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości hurtowni mchu Scandinavian Moss

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here