Jak wybrać ekogroszek?

0
1146

Ekogroszek jest jednym z popularnych materiałów opałowych, wykorzystywanych w nowoczesnych kotłach, zapewniających zarówno ciepłą wodę użytkową, jak i przeznaczoną do centralnego ogrzewania. Na rynku dostępnych jest jednak wiele jego rodzajów, w których osobom niedoświadczonym może być trudno się zorientować. Aby ułatwić to zadanie, pokazujemy, na jakie jego parametry warto zwracać uwagę.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to frakcja węgla kamiennego, która odznacza się ziarnami niewielkich rozmiarów, do około 5 cm średnicy. Jest to wyselekcjonowany materiał, który, jeśli pochodzi od renomowanych producentów i dostawców, odznacza się przede wszystkim doskonałymi parametrami grzewczymi. Ekogroszek wykorzystywany jest w nowoczesnych kotłach, służących do ogrzewania wody użytkowej oraz znajdującej się w systemach centralnego ogrzewania. Jego wielkość sprawia, że praca tych kotłów łatwo może być zautomatyzowana, a same zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Ze względu na wielkość ekogroszku, a także możliwość zakupu w wygodnych workach, jego przechowywanie jest poręczne, co również stanowi zaletę tego materiału opałowego.

Jakie jednak cechy powinien posiadać ekogroszek, by jak najlepiej sprawdził się w domu?

Wysoka kaloryczność

Jedną z najważniejszych cech ekogroszku jest jego wartość opałowa, często nazywana po prostu kalorycznością. Wartość ta mówi, ile energii może zostać wyprodukowane podczas spalania węgla. I, wyższa wartość opałowa, tym lepiej dla konsumenta, gdyż oznacza to, że z mniejszej masy zużytego produktu powstanie więcej energii. Innymi słowy, kaloryczność przekłada się więc na wydajność: gdy produkt jest bardziej kaloryczny, potrzebujemy go mniej do wyprodukowana oczekiwanej ilości energii cieplnej, a zatem zużywa się mniej. To z kolei przekłada się na rzadszą konieczność kupowania nowych worków i mniejsze wydatki w długofalowym rozliczeniu.

Niska zawartość wody

Woda jest niepożądany składnikiem węgla, gdyż podczas spalania uwalnia się z niego i obniża wartość kaloryczności produktu. Co więcej, może wchodzić w reakcje chemiczne z innymi uwalniającymi się związkami i powodować korozję elementów kotła. Dlatego też ekogroszek powinien być kupowany i przechowywany w jak najbardziej szczelnych pojemnikach, by nie zaabsorbować wody z otoczenia. Również producenci powinno dbać o to, aby jej zawartość była jak najniższa.

Niska zawartość siarki oraz związków niepalnych

Niezwykle istotne jest także, aby ekogroszek posiadał jak najmniejsze ilości siarki czy związków niepalnych. Dzięki temu będzie mniej szkodliwy zarówno dla samego kotła, jak i środowiska. Jednocześnie, mała ilość związków niepalnych oznacza, że powstaje mniej popiołu czy sadzy i sprzątanie kotła jest łatwiejsze oraz ma mniejszą częstotliwość. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż niskie wartości siarki czy związków niepalnych idą w parze z wyższą kalorycznością.

Spiekalność

Ostatni parametr ekogroszku to spiekalność, czyli tendencja do łączenia się poszczególnych ziaren w większe zbitki koksu. Ich powstawanie jest niekorzystne dla wartości opałowej, czystości kotła oraz jego kondycji, dlatego wybierając materiał opałowy, warto sięgnąć po ten, który cechuje się jak najniższą spiekalnością.

Dzięki temu, a także odpowiedniemu doborowi wymienionych parametrów, będzie można cieszyć się doskonałą wydajnością i przystępnością cenową tego paliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here