Odwiedzany sklep z nasionami ziół raz i możemy cieszyć się pięknie pachnącymi, świeżymi ziołami przez dłuższy czas. Dowiesz się, w jaki sposób je uprawiać.

Własne zioła – gdzie je trzymać?

Domowa uprawa ziół jest o wiele prostsza niż w przypadku warzyw. Nie potrzeba dużo miejsca, są one też często mniej wymagające. Aby wysiać nasiona ziół, nie potrzebujemy wcale mieć balkonu. Wystarczy umieścić doniczki na nasłonecznionym parapecie lub blacie. Oczywiście jeżeli dysponujemy tarasem, balkonem lub ogrodem, rośliny zielne będą się na nich czyny doskonale.

Nasłonecznionego stanowiska są najlepsze do uprawy ziół występujących naturalne w ciepłym klimacie: bazylii, oregano, szałwii, a także rozmarynu, cząbru, melisy. W zacienionych miejscach lepiej rosną: lubczyk u mięta.

Dlaczego warto uprawiać zioła w doniczkach?

Domowa uprawa ziół w doniczkach pozwala cieszyć się nimi dłużej niż trwa sezon wegetacyjny na naszej szerokości geograficznej, niekiedy nawet przez cały rok. Za hodowaniem ich w taki sposób przemawia również to, że będą dosłownie zawsze pod ręką, kiedy potrzebujemy dodać kilka listków do właśnie przyrządzanej potrawy. Warunki w domu oczywiście są raczej stałe, podczas gdy na zewnątrz delikatne rośliny narażone są np. na bardzo intensywne deszcze czy gradobicia. Wysiewając nasiona ziół, mamy więc pewność, że będą one rosły niezakłócenie, jeśli tylko będziemy pamiętać o odpowiednim podlewaniu.

W jakich pojemnikach uprawiać zioła?

Uprawa ziół w domu lub na balkonie wymaga oczywiście wyboru odpowiednich pojemników. Praktycznie każda z możliwości sprawdzi się równie dobrze. Do hodowli ziół znakomicie nadają się doniczki ceramiczne, betonowe czy gliniane, jednak równie dobre będą te z tworzyw sztucznych. Można również wybrać do tego celu drewniane skrzynki lub wiklinowe kosze, które posłużą za osłonę doniczek. Odwiedzając sklep z nasionami ziół, znajdziemy w nim również wiele ozdobnych lub specjalistycznych doniczek i osłon. Ale można na początek wykorzystać to, co mamy już pod ręką w domu.

Jaka ziemia do uprawy ziół?

Ziemia, której użyjemy do uprawy – zarówno jeśli od razu wysiewamy do niej nasiona ziół, jak i kiedy stosujemy rozsady – powinna być próchnicza, dobrze przepuszczalna i niezbyt zbita. Nie powinna być też zbyt kwaśna. Możemy samodzielnie użyźnić glebę kompostem lub dowiedzieć się, czy nasz ulubiony sklep ogrodniczy cebulki-kwiatowe.pl z nasionami ziół oferuje do ich uprawy odpowiednią już gotową mieszankę albo specjalny, wygodny w użyciu nawóz. W wypadku ziół bardzo ważne, aby był naturalny.

Zioła w ogrodzie i w doniczce – jak je pielęgnować

Już świeżo wysiane nasiona ziół powinny mieć odpowiednią wilgotność gleby. Nigdy nie może ona być całkowicie sucha, ale należy też uważać, aby nie przelać roślin. Im młodsze rośliny, tym ważniejsze jest regularne podlewanie. Starsze zioła w ogrodzie mają bardziej rozbudowane korzenie, więc poza okresami, gdy jest gorąco i przez dłuższy czas nie pada, poradzą sobie same.
Ważnym elementem dbania o uprawę ziół jest również obcinanie pędów. Nie tylko dzięki temu rośliny będą gęstsze i dostarczą większej ilości listków. Ważne też, aby obcinać pędy z zalążkami kwiatów, gdyż po zakwitnieniu zioła tracą swoje właściwości. Wyjątek stanowi tutaj majeranek oraz – rzadko używana u nas w celach innych niż ozdobne – lawenda.

Ponadto należy też przez cały okres rozwoju i uprawy roślin pielić grzałki lub zawartość doniczek. Nawet na oknie w domu potrafią się czasem wysiać chwasty. A małe rośliny nie poradzą sobie w konkurencji z nimi. Ponadto zerwane wraz z ziołami fragmenty przypadkowo zasianych dzikich roślin może i nie są zazwyczaj trujące, ale na pewno zepsują smak.

Miniszklarnia do ziół – czy warto ją mieć?

Popularnym gadżetem stają się ostatnio miniszklarnie. Są one bardzo dekoracyjne, wygodne i do pewnego stopnia ułatwiają uprawę, nie jest to jednak rzecz naprawdę niezbędna. Mając taką szklarnię, warto pamiętać, żeby nie zostawiać jej ja cały czas szczelnie zamkniętej – rośliny potrzebują cyrkulacji powietrza. Miniszklarnia może być pomocna, jeżeli w naszej kuchni przez część roku jest bardzo zimno. Może także zmniejszyć wysycha nie i parowanie roślin i gleby, jeśli zostawimy ją tylko delikatnie uchyloną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here