Ogrodnicy w Polsce sadzą zazwyczaj okazy rodzime, ponieważ uważają, że tylko one będą dobrze i zdrowo rosnąć. Umiarkowane warunki panujące w naszym kraju sprawiają jednak, że przydomowe ogródki mogą ozdobić również rośliny egzotyczne. Warto zwrócić uwagę na przykład na popularne gatunki, których pochodzenia upatruje się w dalekiej Japonii. Jakie okazy warto posadzić? Jak należy o nie dbać i zabezpieczyć na zimę? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Japonię kojarzysz głównie z drzewami wiśni, które – choć prezentują się bardzo okazale – kwitną przez bardzo krótki okres? Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu do swojego ogrodu odrobinę egzotycznego powiewu świeżości lub na stworzeniu ogrodu japońskiego, poznaj okazy, które pozwolą Ci to osiągnąć.

Kwiaty egzotyczne do ogrodu – azalia japońska

Azalia japońska to powszechnie stosowana nazwa oznaczająca niski krzew z rodziny różaneczników. Okaz ten wygląda niczym lekko spłaszczona u góry kula i – w zależności od gatunku – występuje w kolorze białym, różowym, czerwonym lub fioletowym.

Azalia japońska rośnie bardzo powoli i zazwyczaj sięga około 30 cm wysokości, dzięki czemu świetnie sprawdza się w małych ogrodach i na japońskich „karikomi”. Jest to roślina mrozoodporna, jednak wraz z nadejściem pierwszych zimowych dni, warto okryć ją agrowłókniną lub gałązkami iglaków.

Jak sadzić azalię japońską?

Azalie japońskie kochają stanowiska nasłonecznione i półcień. Lubią też żyzne i przepuszczalne gleby o lekko kwasowym odczynie. Aby posadzić azalię japońską, wykop dosyć dłuży dół mający ok. 100 cm średnicy i 50 cm głębokości. Następnie na dno zagłębienia wsyp korę z drzew iglastych i torf ZIEMOVIT. Dzięki tak przygotowanemu podłożu roślina szybciej się ukorzeni i będzie mogła zdrowo rosnąć przez wiele sezonów.

Kwiaty egzotyczne do ogrodu – pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński to bardzo okazały krzew osiągający od 100 cm do nawet 120 cm wysokości. Roślina ta wypuszcza gęsto rosnące, czerwone kwiaty oraz żółte owoce, które świetnie nadają się na przetwory i nalewki. Pigwowiec jest rozłożystym krzewem, w związku z czym trzeba go sadzić w dosyć sporych odstępach, np. co ok. 1 m. Roślina charakteryzuje się mrozoodpornością, warto jednak pamiętać, aby osłonić ją przed suchym wiatrem, który może doprowadzić do zniszczenia okazu.

Jak sadzić pigwowiec japoński?

Pigwowiec najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru, czyli np. przy południowej ścianie domu. Warto posadzić go na glebie żyznej, przepuszczalnej i bogatej w wapń, np. ziemi uniwersalnej ZIEMOVIT.

Kwiaty egzotyczne do ogrodu – runianka japońska

Runianka japońska jest nisko płożącym krzewem osiągającym maksymalnie 30 cm wysokości. Należy jednak do okazów bardzo rozłożystych i szybko zajmujących dużą powierzchnię ogrodu, w związku z czym świetnie nadaje się jako egzotyczny, pełen zieleni zamiennik rabat lub trawnika.

Runianka może być także sadzona w pobliżu oczka wodnego lub przy wyznaczonych ścieżkach. Podobnie jak pigwowiec japoński runianka jest rośliną mrozoodporną, jednak warto przed zimą przykryć ją dodatkowym materiałem, np. agrowłókniną, aby śnieg i suchy wiatr nie osłabiły pędów.

Jak sadzić runiankę japońską?

Runianka japońska najlepiej rośnie w półcieniu, dzięki czemu można ją sadzić pod drzewami. Potrzebuje dosyć wilgotnej, regularnie podlewanej ziemi. Jeśli chcesz, aby runianka szybko rosła, po jej posadzeniu wykorzystaj uniwersalny nawóz do roślin. Dzięki temu zapewnisz roślinie wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Zobacz również: nawozy ZIEMOVIT.

Azalia, pigwa i runianka – te trzy kwiaty egzotyczne pozwolą Ci stworzyć wokół domu piękny, kolorowy zakątek inspirowany Japonią. Odkryłeś inne, niewystępujące w Polsce naturalnie okazy? Na stronie ZIEMOVIT.pl znajdziesz wszystkie produkty niezbędne do ich prawidłowego sadzenia i pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here