ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to już od wielu lat jeden z najpopularniejszych systemów grzewczych, który wyróżnia się nowoczesnością oraz estetyką. Dla większości osób, które budują swoje domy zamontowanie tak zwanej „podłogówki”, to konieczność, jeśli chodzi o dodatkowe udogodnienia w domu. Ogrzewanie podłogowe ma bardzo wiele zalet, które docenią nawet najbardziej wymagający inwestorzy. Dlaczego warto inwestować w taką sieć i jakie ma zalety? Podpowiadamy.

Czym jest ogrzewanie podłogowe i jak działa?

Ogrzewanie podłogowe zalicza się do niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego. Polega to na tym, że rolę grzejnika spełnia posadzka, w której znajduje się cała instalacja grzewcza. Po założeniu paneli lub też kafelek ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, dzięki czemu właściciel może cieszyć się estetycznym oraz komfortowym wnętrzem. Najczęściej tego typu instalacje montuje się w łazienkach, kuchni i salonie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wszystkie pomieszczenia w domu były wyposażone w podłogówkę. Od kiedy ogrzewanie podłogowe szturmem podbiło serca Polaków, to można się z nim spotkać praktycznie w każdej nowoczesnej nieruchomości. Jest to bardzo poważna konkurencja dla tradycyjnych grzejników, z których rezygnuje coraz więcej osób.

Jeśli chodzi o działanie podłogówki, to głównym elementem są wbudowane w posadzkę rurki. Są one rozmieszczone na całej powierzchni pomieszczenia, w którym ma znaleźć się ogrzewanie podłogowe. Powierzchnią grzejną jest cała podłoga, nie oznacza to jednak, że ciepło skumulowane jest właśnie przy posadzce. Owszem, jest ona lekko ciepła – temperatura posadzki wynosi od 26-29oC, – ale ogrzewanie podłogowe zapewnia w całym pomieszczeniu optymalny rozkład temperatury. Ogrzewanie podłogowe składa się z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rury grzewczej https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/, wylewki betonowej i posadzki, która stanowi wykończenie podłogi, czyli płytek ceramicznych, kamiennych czy paneli drewnianych.

Komfort cieplny oraz zdrowie domowników

Podczas chłodnych, jesiennych i zimowych dni najczęściej większość czasu spędzamy w domu. Aby było to komfortowe, niezbędne jest dobre ogrzewanie. Tradycyjne grzejniki być może są w stanie ogrzać pomieszczenie, jednak nie robią tego w taki sposób jak podłogówka. Grzejniki mają dość ograniczoną powierzchnię działania. Obszar znajdujący się najbliżej kaloryfera będzie najcieplejszy, jednak im dalej niego będziemy się znajdować, tym będzie nam chłodniej.

Ogrzewanie podłogowe pozwala na równomierne rozchodzenie się po pomieszczeniu ciepła, co jest bardzo wygodne i komfortowe. Co ciekawe podłogówka może pozytywnie wpłynąć na zdrowie domowników. Udowodniono bowiem, że ogrzewanie podłogowe zmniejsza ilość roztoczy, unoszących się w powietrzu. Ciepło z podłogi rozchodzi się dzięki promieniowaniu, a nie przez unoszenie i ruch powietrza. Roztocza nie unoszą się więc w pomieszczeniu aż tak bardzo. Dodatkowo powietrze nie jest aż tak wysuszone, jak w przypadku grzejników.

Oszczędność

Niskie koszty eksploatacji instalacji ogrzewania podłogowego pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy na opłatach za media. Co prawda sam koszt budowy instalacji jest dość duży, jednak w późniejszym czasie pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy.

Warto zapoznać się z tym jakie zalety posiada jeszcze ogrzewanie podłogowe, dlaczego warto w nie zainwestować i czym są sieci preizolowane. Wiedza w tym temacie pozwoli Ci na świadome inwestowanie w budowę nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here