Jak dobrać wyposażenie łazienki do jej wielkości

Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Wyposażenie łazienki wpływa na jej funkcjonalność i estetykę. Nie zawsze jednak łatwo jest dobrać odpowiednie elementy wyposażenia do jej wielkości lub niestandardowych kształtów. Czasem postawienie ukochanej wanny nie jest możliwe, a umywalka wolnostojąca, niepotrzebnie zajmuje miejsce. Meblując swoją łazienkę musisz się zastanowić co jest konieczne, a bez czego możesz się obyć. W przypadku dużych łazienek możliwości jest więcej, jednak zapełnienie wolnych przestrzeni, nie jest najprostsze. Z drugiej strony pojawiają się dylematy na temat umiejscowienia pewnych mebli pod różnym kątem lub w różnej konfiguracji.

Podstawowe wyposażenie łazienek

Robiąc plany meblowania łazienki, należy zastanowić się co koniecznie musi się w niej znajdować. Powstająca lista planowanych zakupów do nowego mieszkania, musi zawierać kilka pozycji bezwzględnie potrzebnych do łazienki.

Jest bowiem kilka elementów wyposażenia, bez których łazienka nie jest łazienką, są nimi:

  • wanna lub prysznic
  • ubikacja
  • umywalka
  • szafki do przechowywania rzeczy
  • lustro
  • pralka.

Każda z tych rzeczy powinna jednak być również wyposażona w dodatkowe elementy, na przykład wanna w kran, ubikacja w spłuczkę, umywalka w kran i dozowniki mydła, itd. Na wszystkie te elementy najlepiej jest przewidzieć miejsce. Przy planowaniu, wyposażenie łazienki musi być ustawiane logicznie i funkcjonalnie. Oznacza to tyle, co stawianie ręczników niedaleko wanny lub innych podobnie uzupełniających się przedmiotów, blisko siebie.

Co robić w przypadku małej łazienki?

Jeśli do zagospodarowania masz niewiele miejsca, to najlepiej jest to przemyśleć pod względem logistycznym. Zamiast wanny wstawić prysznic, a miejsce nad pralką wykorzystać na wiszącą szafkę z koniecznymi elementami. Warto jest wykorzystać każdą wolną przestrzeń i możliwie ją zapełnić. Dobrym pomysłem jest na przykład półka na kosmetyki do kąpieli wewnątrz prysznica. Miejsce na szczoteczki do zębów i pastę, można zorganizować tuż pod lustrem lub na przykład obok niego, zawieszając kubek ze szczoteczkami na przyssawkach do płytek.

Wyposażenie łazienki można dopasować również do niestandardowych zakrzywień ścian lub niskiego sufitu. Część rzeczy wystarczy poukładać w nieco inny sposób niż zazwyczaj. Są również rozwiązania dedykowane, które oferują fachowcy. Wówczas można specjalnie dopasować szafki lub kształt prysznica. W przypadku mikroskopijnych łazienek, można zrobić ubikację w innym pomieszczeniu oraz przenieść na przykład pralkę gdzie indziej. Tworzy to dodatkowe miejsce dla innych przedmiotów. Inspirację do małych łazienek można szukać również w internecie lub na stronach producentów nietypowych mebli dostosowanych do małych pomieszczeń. Obecnie ograniczenia tworzy wyobraźnia i czasem budżet, a nie mały metraż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here