Jak buduje się taras drewniany

Taras drewniany to jedno z często wykorzystywanych rozwiązań, które pozwala na stworzenie wokół domu bardzo klimatycznej i estetycznej przestrzeni. Jest odpowiednim rozwiązaniem do wielu nowoczesnych i tradycyjnych konstrukcji domów. Jak jednak można go zrobić w zależności od tego, jak został przygotowany teren? Popatrzmy na dwie główne opcje.

Taras na pełnej podbudowie

Często pod taras przygotowywana jest wylewka betonowa (lub inna), ewentualnie zdarza się, że układana jest kostka brukowa, która ma stanowić podwalinę ostatecznie powstającego w tym miejscu tarasu. W każdy w tych przypadków układanie tarasu drewnianego będzie bardzo mocno uwarunkowane wysokością pomiędzy progiem drzwi tarasowych a samą podbudową. Musi ona wynosić przynajmniej 8 cm, by w ogóle możliwe było wykonanie tarasu drewnianego.

Jeśli odległość się zgadza, na wylewce układane są legary (czasem także kontr legary), które są poziomowane i mocowane do wylewki. To one będą stanowiły konstrukcję nośną dla desek, a co za tym idzie, muszą odznaczać się odpowiednią wytrzymałością. Najlepiej, aby były wykonane z drewna egzotycznego.

Następnym krokiem jest układanie desek podłogowych, które mogą być instalowane w sposób widoczny na wkręty lub też za pomocą systemu Softline, który jest niewidocznym systemem montażu za pomocą specjalnie przygotowanych łączników systemowych. Tylko te dwa rodzaje montażu gwarantują, że drewno egzotyczne, pracują w czasie zmieniających się warunków klimatycznych, nie wyrwie mocowania i nie będzie ulegało wypaczeniu.

Taras na słupach (na gruncie)

Druga forma to budowa tarasu na gruncie, która w praktyce oznacza, że powstaje taras na słupach betonowych umiejscowionych w gruncie. Cały proces polega na pierwotnym nawierceniu otworów i zalaniu ich betonem tak, aby powstały oczekiwane słupy. Podczas gdy one zasychają i umacniają swoją strukturę, przestrzeń pomiędzy nimi powinna zostać przygotowana na przykład poprzez nawiezienie na nią odpowiedniej ilości gruntu.

Kiedy słupy są już gotowe (zazwyczaj około dwóch-trzech tygodni od momentu ich wykonania), grunt pomiędzy nimi wykłada się matą przeciwko wzrostowi chwastów i przysypuje żwirem, by jeszcze bardziej zmniejszyć szansę ich występowania.

Na przygotowanych słupach układa się legary i kontr legary, które tworzą kratownicę, będącą konstrukcją nośną dla desek tarasowych. Właśnie na nich następnie znajdują się deski tarasowe z drewna egzotycznego.

Dlaczego właśnie taras z drewna egzotycznego?

Drewno egzotyczne jest szczególnie chętnie wybierane do budowy tarasów i fasad budynków, ponieważ odznacza się doskonałymi właściwościami. Jest mocno nasączone olejkami eterycznymi i posiada dużą gęstość, które przekładają się na szereg zalet. Przede wszystkim cechuje je wysoka odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Nie wymaga też aż tak intensywnej pielęgnacji i nie ulega tylu przemianom co drewno rodzime.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here