Łączniki elektryczne cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem, ale wiele osób nie ma zielonego pojęcia do czego tak naprawdę służą i jakie są ich największe zadania. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą poznać zastosowanie łączników elektrycznych.

Czym są łączniki elektryczne?

Łączniki elektryczne najprościej rzecz mówiąc to zwykłe aparaty elektryczne, które wykorzystywane są do załączania lub wyłączania prądu w jednym obwodzie elektrycznym lub w kilku obwodach w zależności od potrzeb. Warto wspomnieć o tym, że jeden łącznik elektryczny może być przeznaczony do jednej z tych czynności albo do obu.

Rodzaje łączników elektrycznych

Ze względu na rodzaj zastosowanego prądu możemy podzielić łączniki elektryczne na: łączniki prądu stałego, łączniki prądu przemiennego i łączniki uniwersalne, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i coraz więcej osób korzysta z ich dobrodziejstwa.

Wartość napięcia

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wartość napięcia to możemy wyróżnić łączniki niskonapięciowe i wysokonapięciowe. Te pierwsze przeznaczone są oczywiście do pracy w układach elektroenergetycznych prądu przemiennego o maksymalnym napięciu do 1000 V oraz do pracy w układach elektroenergetycznych prądu stałego o maksymalnym napięciu do 1500 V. Jeżeli chodzi o łączniki elektryczne wysokonapięciowe, to przeznaczone są one głównie do pracy w układach elektroenergetycznych o napięciach przekraczających 1000 V (prąd przemienny) i powyżej 1500 V (prąd stały).

Sposób załączania i wyłączania łączników elektrycznych

Na półkach sklepowych możemy znaleźć łączniki mechanizmowe w których to załączanie/wyłączanie prądu odbywa się zawsze za pomocą specjalnych mechanicznych zestyków rozłączonych oraz łączniki półprzewodnikowe w których to z kolei załączanie/wyłączanie odbywa się zawsze za pomocą sterowania przewodnictwem półprzewodnika. W łącznikach półprzewodnikowych stosuje się zazwyczaj styczniki elektroniczne. Wielu producentów oferuje także łączniki hybrydowe, które łączą w sobie największe zalety elementów półprzewodnikowych i mechanizmowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here