Dlaczego warto zlecić układanie paneli fachowcom

W sieci można znaleźć niezliczoną liczbę filmików wideo i artykułów ilustrowanych zdjęciami poglądowymi, które pokazują, w jaki sposób należy układać panele podłogowe. System wciskowy paneli ma ułatwić wykończenie podłogi samodzielnie, bez udziału fachowców. Jednak czy jest to dobry pomysł?

Po pierwsze – wybór paneli

Panele podłogowe to popularny materiał wykończeniowy podłóg w domach jednorodzinnych czy w lokalach mieszkalnych. Różnią się one jednak od siebie wieloma właściwościami, przede wszystkim krawędziami decydującymi o odpowiedniej metodzie montażu. Początkowo układanie paneli wiązało się z ich przyklejaniem do siebie i podłoża. Dziś właściwie większość paneli nie wymaga wykorzystania kleju. Układa się je z zastosowaniem opatentowanych systemów montażu bezklejowego. Na rynku dostępne są panele o różnym poziomie ścieralności i grubości, w różnych kolorach i wzorach.

Jak wygląda układanie paneli podłogowych w różnych systemach?

Ze względu na sposób łączenia paneli, wyróżnić można ich trzy główne rodzaje:

  • panele z wpustem i wypustem – przystosowane do łączenia ze sobą klejem;
  • panele zatrzaskowe – z krawędziami przystosowanymi do łączenia bezklejowo, na zatrzaski np. Uniclick i EasyConnect;
  • panele do łączenia z pomocą gumowych uszczelek – z krawędziami wyprofilowanymi w rynienki, w których umieszcza się następnie gumki dylatujące i uszczelniające połączenia.

Bez względu na to, czy wybieramy układanie paneli podłogowych na zatrzaski, na klej czy z użyciem gumek uszczelniających, wszystkie te połączenia są trwałe i szczelne. Najczęściej jednak poleca się jest system bezklejowy montażu paneli, który charakteryzuje się tym, że jest solidny, bezpieczny i łatwy w wykonaniu.

Przygotowanie podłoża do układania paneli

Laik może się nie orientować, czy jego posadzka nadaje się do tego, aby wykończyć ją panelami podłogowymi. Fachowcy wiedzą doskonale, że podłoga najpierw musi zostać wyrównana, aby panele nie pękały po położeniu i nie rozchodziły się podczas pracy. Krok ten jest koniecznością, a jeśli nie wiemy, jak się za niego zabrać, albo ułożenie paneli jawi nam się jako trudne zadanie, lepiej pozostawić takie prace specjalistom. Fachowcy dokładnie rozplanują położenie paneli i wykonają profesjonalnie całą usługę. Takich pracowników można zatrudnić, dodając zapytanie w serwisie Fixly.pl i weryfikując ich doświadczenie w oparciu o opinie innych użytkowników.

Warto podkreślić też, że fachowcy wiedzą, jakie etapy wykonać, aby panele były ułożone po prostu poprawnie. Samo wyrównanie podłogi i oczyszczenie jej z kurzu i zabrudzeń to jeszcze nie wszystko. W ramach przygotowań do układania paneli trzeba jeszcze położyć izolację akustyczną w postaci pianki polipropylenowej grubości 3 mm oraz folię paraizolacyjną o grubości 0,2 mm. Montaż można sobie ułatwić, stosując przyklejoną do podłoża taśmę klejącą. Zamiast pianki w warstwie izolacji akustycznej można też stosować miękkie płyty pilśniowe.

Jak wygląda prawidłowe układanie paneli podłogowych?

Niezależnie od stosowanego systemu układanie paneli podłogowych musi być dobrze przemyślane. Trzeba pamiętać o dylatacjach – pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami i w pomieszczeniach o boku dłuższym niż 8 metrów lub większych niż 40 mkw trzeba koniecznie wykonać szczeliny dylatacyjne o minimalnej szerokości 12 mm. Stosuje się przy tym listwy dylatacyjne. W innych przypadkach wzdłuż ścian można zostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości od 5 do 10 mm, aby później móc ją zasłonić listwą przypodłogową. Do regulacji dylatacji służą drewniane kliny o grubości około 7 mm.

Warto podkreślić, że nie należy układać paneli w pomieszczeniach zawilgoconych, gdzie poziom wilgotności powietrza osiąga ponad 70 proc. Temperatura w pomieszczeniu musi wynosić przynajmniej 12 stopni Celsjusza. Po ułożeniu posadzki z paneli do wykończenia podłogi stosowane są mocowane do ścian listwy przyścienne. Ważne, żeby nie przykręcać ich do paneli, które pracują w czasie użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here