Urządzaj się oszczędnie, czyli jak nie przepłacać za prąd

0
Urządzaj się oszczędnie, czyli jak nie przepłacać za prąd

Budujesz dom i stoisz przed wyzwaniem polegającym na zaplanowaniu oświetlenia w każdym pokoju? Szukasz sprawdzonych, energooszczędnych żarówek? A może po prostu robisz niewielki remont i chcesz zmienić obecne żarówki na bardziej wydajne? Niezależnie od sytuacji, sięgaj tylko po sprawdzone rozwiązania!

Oświetlenie to… układ nerwowy każdego mieszkania?

Z instalacją elektryczną nie ma żartów. Zawsze należy dbać o to, żeby kable były nowe i nieuszkodzone, w którym miejscu w ścianie mogą się znajdować połączenia elektryczne i zawsze trzeba uważać przy majsterkowaniu w ich okolicy. Nie ryzykuj, zajmując się konserwacją i montażem kabli na własną rękę, jeśli nie należysz do grona fachowców. Możesz sobie zrobić poważną krzywdę. Nieco inaczej sytuacja wygląda kiedy planujesz zamontować lub wymienić żarówki. Do ich instalacji nie potrzebujesz odłączać prądu w całym pionie, wystarczy wyłączenie przełącznika. Bardziej skomplikowane niż wymiana żarówki na nową jest zaplanowanie, w którym pomieszczeniu przewidzieć na nie miejsce. Kuchnia i łazienka zdecydowanie są pokojami, które potrzebują najlepszego oświetlenia, skupiającego się na więcej niż na pojedynczym fragmencie pokoju. W obu przypadkach odpowiednie ustawienie kinkietów i żyrandoli zapewnia nie tylko komfort w trakcie korzystania mebli i sprzętów w nich umieszczonych, ale także bezpieczeństwo użytkownikom. Zwłaszcza w kuchni warto zaplanować oświetlenie padające na blat. Wtedy w trakcie przygotowywania potraw nóż nie omsknie się w cieniu rzucanym przez warzywo prosto na palec. To też pomoc przy dostrzeganiu kawałków skorupek, czy włosów kucharza, które wpadły do przygotowywanego dania i możliwość ich szybkiego usunięcia. O wiele łatwiej jest też zachować czystość na blatach kuchennych, ale także na płytkach i powierzchniach w łazience, kiedy światło pada na czyszczone powierzchnie. Nie jest tajemnicą, jak ważne jest zachowanie odpowiednich warunków w tych dwóch pomieszczeniach w celu uniknięcia wielu chorób i rozwijających się bakterii.

A może by tak… LED?

Jeśli lubisz kierować się w życiu rozsądkiem i oszczędzać, to na pewno spodobają Ci się żarówki halogenowe LED. To w miarę nowy wynalazek, który potrzebuje o wiele mniej energii elektrycznej niż klasyczne żarówki do działania. Przy okazji jest to produkt bardzo ekologiczny, długotrwale działający, z mniejszą emisją ciepła. Jest także w stu procentach zdatny do recyklingu i co najważniejsze, przy jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych szkodliwych i toksycznych substancji. Do zalet żarówek LED należą także jego barwy, o wiele lepiej oddające kolory w mieszkaniu, w domu, czy nawet w zakładzie pracy, w którym zostaną zamontowane. Sprawdzą się znakomicie, oświetlając nie tylko wnętrza domowe, ale także witryny sklepowe, biura, czy fabryki. A dzięki temu, że nie przepalają się tak szybko, jak klasyczne żarówki, możesz je instalować na różnych wysokościach i nie martwić się, że szybko trzeba będzie dokonać wymiany. Kiedy już przyjdzie taka konieczność, z uwagi na fakt, że żarówki LED nie nagrzewają się tak jak klasyczne modele, możesz wymieniać je na nowe od razu, bez czekania aż żarówka ostygnie. Nie czekaj z zakupem. Dokonaj go dziś!

Jakie są najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych?

0
Jakie są najpopularniejsze projekty domów jednorodzinnych

Budowa domu to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak obserwować aktualne trendy i wybory innych inwestorów, ponieważ mogą one ułatwić podjęcie własnej decyzji. Czy bestsellery w architekturze rzeczywiście dostarczają wiedzę o tym, jakie projekty są dobre, a które lepiej omijać?

Najlepsze projekty domów – czyli jakie?

Znane przysłowie głosi, że Nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba. I znaczenie tych słów można przenieść też na grunt architektury domów jednorodzinnych. Posługiwanie się pojęciem najładniejsze projekty domów jest już raczej rzadkie. Zamiast tego mówi się: modne domy, stylowe budynki, nowoczesne projekty domów. Coraz większą uwagę inwestorzy przywiązują również do funkcjonalności domu i przemyślanego zagospodarowania przestrzeni – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.

Można więc wnioskować, że kiedy mowa o najlepszych projektach domów, chodzi o projekty wykorzystujące nowatorskie i wygodne rozwiązania, zrealizowane w zgodzie z myślą energooszczędności i ekologii oraz posiadające oryginalną estetykę i styl.

Które projekty domów jednorodzinnych są najpopularniejsze?

Współcześni inwestorzy coraz chętniej wybierają domy jednorodzinne. Może to mieć związek ze zmianą trendu i odchodzeniem od tradycyjnego, wielopokoleniowego modelu domu.

Domy piętrowe nie są już tak częstym wyborem jak kiedyś. Obecnie większą popularnością cieszą się projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym. Jest to wygodny i stosunkowo tani wybór, który pozwala na dowolną adaptację – w zależności od indywidualnych potrzeb właścicieli. To również sprawdzone rozwiązanie w przypadku wąskich i nieustawnych działek. Pozwala uzyskać dodatkową przestrzeń bez konieczności rozbudowywania bryły domu wszerz.

projektowanie domów

Z obserwacji wyborów i zachowań inwestorów wynika też, że nastąpił wzrost zainteresowania projektami domów do 80m2 lub 120m2. Projekty domów małych mogą być równie funkcjonalne co  projekty wielometrażowych budynków. Wystarczy rozsądne i przemyślane spożytkowanie dostępnej przestrzeni.

Najpopularniejsze projekty domów to również takie, które uwzględniają nowoczesne materiały i kolory elewacji. Obecnie królują jasne kolory połączone z szarościami, grafitem i naturalnymi elementami, takimi jak drewno, czy kamień.

Jakie rozwiązania w projektowaniu domów zyskują popularność?

Rozwój technologii oraz zwiększenie świadomości ekologicznej i ekonomicznej spowodowało wzrost zainteresowania domami energooszczędnymi. Odpowiednie rozwiązania pozwalające na ograniczenie strat ciepła wprowadza się już na etapie projektowania domu. Energooszczędność ma bezpośredni związek z kształtem budynku (możliwie najprostszy), rozmieszczeniem pomieszczeń (tak aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną), wyglądem budynku (duża ilość przeszkleń od południa pozwala zyskać naturalne ogrzewanie).

Dobre projekty domów energooszczędnych mają więc minimalistyczną bryłę, duże okna od strony południowej oraz stosują system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wielu inwestorów decyduje się obecnie na projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły. Odzwierciedla to zarówno trend energooszczędności jak i minimalistycznej architektury domów.

Gdzie można zobaczyć najlepsze projekty domów?

Większość biur architektonicznych działa już w internecie, udostępniając własną ofertę gotowych projektów domów na dedykowanych witrynach. Aby znaleźć najlepsze projekty domów jednorodzinnych, należy znaleźć pracownię, która w swoich projektach łączy zawodowe doświadczenie oraz estetyczne, współczesne rozwiązania architektoniczne.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy na stronie danej pracowni znajduje się sekcja z polecanymi projektami domów. To kategoria, w której można odnaleźć najbardziej popularne wśród inwestorów projekty i porównać je z własną, subiektywną koncepcją.

Bez względu na gust, czy indywidualne poczucie estetyki, należy pamiętać, że najlepsze projekty domów to takie, które łączą w sobie zarówno walory wizualne, ekonomiczne oraz funkcjonalne. Połączenie tych elementów spełni wszystkie oczekiwania mieszkańców i pozwoli cieszyć się wygodą przez długie lata użytkowania.

Jaką gaśnicę warto mieć w domu?

0
Jaką gaśnicę warto mieć w domu?

Niewiele osób zastanawia się nad zakupem gaśnicy do domu. Tego typu sprzęt dużo częściej kojarzy nam się z obiektami użyteczności publicznej czy też biurami. Okazuje się jednak, że gaśnica powinna być również na wyposażeniu każdego domu lub mieszkania. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie, które umożliwia zduszenie wielu niebezpiecznych sytuacji w zarodku.

Jakie typy gaśnic wyróżniamy?

Biorąc pod uwagę rodzaj środka gaśniczego, możemy wyróżnić 4 zasadnicze typy gaśnic. Chodzi mianowicie o:

 •         gaśnice proszkowe,
 •         gaśnice pianowe,
 •         gaśnice śniegowe,
 •         gaśnice wodne.

Kolejnego podziału można dokonać biorąc pod uwagę sposób magazynowania tzw. gazu napędowego. W tej kategorii wyróżniamy:

 •     Gaśnice typu X – pod stałym ciśnieniem, gaz napędowy (azot) znajduje się w tym samym zbiorniku co środek gaśniczy.
 •   Gaśnice typu Y – wyposażone w dodatkowy zbiornik, w którym znajduje się gaz napędowy (dwutlenek węgla).

Czym charakteryzują się gaśnice proszkowe?

To najbardziej popularny typ gaśnic występujący w naszym kraju. Gaśnice proszkowe są dostępne w wersji stałociśnieniowej oraz z dodatkowym zbiornikiem. Ten typ gaśnicy wykazuje najwyższą skuteczność gaśniczą. Gaśnice proszkowe możemy spotkać m. in. w samochodach osobowych, dostawczych, kempingach czy na łodziach. Modele o wyższej pojemności są stosowane w halach, obiektach użyteczności publicznej czy biurach. W domach mogą być używane jako zabezpieczenie pomieszczeń technicznych jak garaż, warsztat czy kotłownia.

Czym charakteryzują się gaśnice pianowe?

W tego typu gaśnicach środkiem gaśniczym jest specjalna piana, która jest wytwarzana z koncentratu środka pianotwórczego oraz wody. Obecnie na rynku możemy spotkać modele stałociśnieniowe oraz mające dodatkowy zbiornik zasilający. Mniejsze modele (2-3 litry) są stosowane w lokalach gastronomicznych i wszędzie tam, gdzie przepisy wymagają posiadanie gaśnic do gaszenia palących się tłuszczów i olejów. Gaśnice pianowe są także polecane do zastosowania w prywatnych domach. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się szerokim zakresem gaszenia oraz gaszą pożary wywołane palącym się tłuszczem. Ponadto gaśnicą pianową można gasić urządzenia pod napięciem do 1000V.

Czym charakteryzują się gaśnice śniegowe?

W przypadku gaśnic śniegowych środkiem gaszącym jest dwutlenek węgla. Ten typ gaśnicy występuje wyłącznie w wersji stałociśnieniowej. Gaśnice śniegowe są przeznaczone do gaszenia nafty, benzyny, farb oraz lakierów. Powszechnie stosuje się je wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia wrażliwe na pył oraz zabrudzenia. W warunkach domowych można stosować tzw. gaśnicę komputerówkę. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do gaszenia różnego rodzaju sprzętu elektronicznego. Gaśnica nie pozostawia żadnego śladu po użyciu. Można ją stosować do gaszenia sprzętów pod napięciem do 1000V.

Czym charakteryzują się gaśnice wodne?

W gaśnicach wodnych środkiem gaszącym jest woda. Ten typ gaśnicy występuje w wersji stałociśnieniowej. Zastosowanie gaśnicy wodnej ma swoje praktyczne znaczenie. Po ugaszeniu pożaru zostaje tylko mokra plama. Tego typu gaśnice są stosowane do zabezpieczania biur, archiwów, szkół, przychodni czy muzeów. Pewną modyfikacją gaśnicy wodnej jest gaśnica wodna mgłowa. Ma ona specjalną dyszę, dzięki której tworzy mgłę. To umożliwia gaszenie urządzeń pod napięciem do 1000V. Gaśnica wodna mgłowa znajduje również zastosowanie w domu. Szczególnie polecana jest do gaszenia palącej się na człowieku odzieży.

Gaśnice domowe powinny znajdować się na wyposażeniu każdego lokalu mieszkalnego. Ich obecność może uchronić nas przed dużo bardziej poważnymi konsekwencjami.

Modne dekoracje wnętrz gwarantem udanej stylizacji pomieszczeń

0
Modne dekoracje wnętrz gwarantem udanej stylizacji pomieszczeń

Dla większości osób, posiadanie modnego i gustownie urządzonego domu czy mieszkania jest ogromnie ważne i skrupulatnie dążą oni do zrealizowania tego celu. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń mieszkalna budzi podziw otoczenia i zachęca do odpoczynku, relaksu i komfortowego spędzania w nim każdej wolnej chwili.

Dom jak marzenie

Aby cieszyć się doskonale urządzonym wystrojem domu, spójnym i harmonijnym, warto starannie dobierać poszczególne elementy jego wystroju, by tworzyły udaną i zgraną całość. Wszelkie dekoracje do wnętrz domu powinny pozostawać w ścisłej korelacji z jego wiodącym stylem bowiem tylko wtedy stylizacja takiego wnętrza będzie przebiegła należycie, zgodnie z założeniami właścicieli. Niemal każdy z nas pragnie, by jego dom zachwycał oryginalnym i ciekawym wystrojem oraz sprzyjającym relaksowi klimatem. Dla tych, którzy nie dysponują nadwyżką czasu na szukanie interesujących i pasujących do wystroju dekoracji, poleca się modnydom24.pl, który oferuje szeroki wachlarz różnorodnych modnych dekoracji i ozdób, które odmienią każde wnętrze, czyniąc je wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Dekoracje i ozdoby kluczem właściwego klimatu wnętrza

Otaczając się pięknymi, przyciągającymi wzrok przedmiotami, człowiek odczuwa ogromna radość i satysfakcję, zwłaszcza jeśli te przedmioty znajdują sią w tak ważnym i szczególnym miejscu, jakim jest dom. Nic tak nie koi zmęczonego ciała i duszy po całodniowym stresującym dniu pracy, jak wypoczynek w gustownie urządzonym gniazdku domowym, gdzie modne dekoracje wnętrz cieszą oko domowników i umilają im spędzone chwile.

W każdym wnętrzu mieszkalnym panuje charakterystyczny dla niego klimat i nastrój, które można podkreślić odpowiednimi dekoracjami i detalami. Szykowny i bardzo przyjemny w dotyku dywan, w modnych kolorach i wzorach, zaakcentuje wyrazistość i charakter wnętrza, czyniąc je nie tylko eleganckim, ale także  bardzo komfortowym i klimatycznym.

Współczesne wnętrza zaskakują oryginalnością i nietypowymi pomysłami aranżacji. Finezyjne i wyszukane kształty elementów zdobiących pomieszczenie budzą podziw i zainteresowanie, dlatego modne dekoracje wnętrz nie powinny być nudne i proste w formie. Ich design wywiera olbrzymi wpływ na charakter całej aranżacji dopełniając ją i sprawiając, że staje się spójna i harmonijna. Modnydom24.pl stwarza szukającym innowacyjnych rozwiązań i pomysłów wystroju swojego domu idealne możliwości do znalezienia wyjątkowych dekoracji, które zapewniają wnętrzom unikalny i jedyny w swoim rodzaju klimat i nastrój.

Urządzenie oświetlenia w ogrodzie

0
lampy ogrodowe

Urządzanie posiadłości jest zazwyczaj bardzo wymagające. Trzeba zwrócić uwagę zarówno na to, jak będzie wyglądało nasze mieszkanie od zewnątrz, jak i wewnątrz. Wiele osób skupia się na wystroju środka, tj. atrakcyjnych meblach odznaczających się funkcjonalnością i długotrwałością, a także na odpowiednio dopasowanym kolorze ścian, czy innych dekoracjach, takich jak obrazy wartościowych twórców. Znaczenie ma też określona przestrzeń – część budynku należy przeznaczyć na salon, inną część na łazienkę, a jeszcze inną na kuchnię. Jednak to nie wszystko, co sprawia, że mieszkanie lub dom mogą być wartościowe. Bardzo istotny jest też widok z zewnątrz. Dlatego właśnie sporo osób stara się dopasować najwyższej jakości drzwi oraz okna, które mocno wpływają na postrzeganie posiadłości przez inne osoby i robienie pierwszego, dobrego wrażenia. Wiele domów rodzinnych inwestuje w tego typu rozwiązanie.

Urządzanie ogrodu

Miejscem, które ma zasadniczy wpływ na atrakcyjność domu, jest ogród. To tutaj można spędzić dużo czasu w ciepłe dni, odpoczywając z dobrą książką na leżaku lub popływać w basenie, jeżeli w taki zainwestowaliśmy. Ogród daje także możliwość uprawy różnego rodzaju roślin. Kwiaty z pewnością dodadzą jakości pod względem wizualnym oraz zapachowym. Również owoce są pożądane. Popularnością cieszą się krzewy czarnych porzeczek, poziomek, malin, jeżyn, agrestów, czerwonych porzeczek, a także drzewa takie jak grusza, jabłoń, śliwa, wiśnia, czereśnia, czy orzech. Dzięki ogrodowi możemy korzystać z dobroci oferowanych przez naturę, ale to także okazja, aby stać się dobrym sadownikiem. Sprzedaż owoców jest możliwością na otrzymanie sporych zysków i sprawdzenie się, jako handlowiec. Żeby móc przygotować się do takiej pracy odpowiednio, trzeba zadbać o najlepsze warunki dla swoich roślin.

O co zadbać przy uprawie roślin?

Żeby rośliny dawały odpowiednie plony, warto zadbać o wysokiej jakości asortyment, który to zadanie ułatwi. Popularne stały się w ostatnim czasie lampy CFL. Ich największą zaletą jest energooszczędność. Rozwiązania technologiczne są obecnie niezwykle innowacyjne i dostosowane do obecnych trendów. To bardzo ważne, aby wygrać rywalizację z konkurencją i zaprezentować klientom możliwie najkorzystniejszą ofertę. Ponadto, lampy CFL nie są też bardzo drogie. Można niewielkim nakładem pieniężnym stworzyć wspaniałą kolekcję roślin. Lampy CFL wspomagają wzrost, klonowanie oraz kwitnienie. Trzeba także wiedzieć, do jakich pomieszczeń najlepiej one pasują. Z pewnością będą nadawać się do namiotów, czy na pola uprawne. Stosuje się je zwłaszcza dla młodych roślin, które potrzebują szybkiego wzrostu i kwitnienia. Lampy CFL działają nieporównywalnie dłużej niż zwykłe żarówki. Nie wytwarzają one zbyt wysokiej temperatury i nie zużywają się w zbyt szybkim tempie. Warto zauważyć, jak kształtują się ceny poszczególnych akcesoriów. Na wielu stronach internetowych możemy porównać asortyment między sobą, a następnie dokonać zakupu za pomocą przelewu bez wychodzenia z domu.

Urządzamy salon – jakie krzesła wybrać?

0
Urządzamy salon

Każdy z nas chce, aby jego dom był urządzony gustownie i funkcjonalnie, dlatego decydujemy się na takie rozwiązania, które będą trafnym odzwierciedleniem naszych potrzeb. Wiele zależy od mebli, ponieważ korzystamy z nich każdego dnia. Jakie wybrać krzesła i stół, aby salon wyglądał nowocześnie?

Stylistyka salonu i wybór mebli

Na ogół nasze salony połączone są z jadalnią i kuchnią. Właśnie dlatego potrzebujemy kupić nowoczesne krzesła do salonu, które pozwolą nam jeść posiłki całą rodziną. W wielu domach piękny zwyczaj wspólnego jedzenia przy stole jest bardzo ważny i praktykowany. Właśnie dlatego duże znaczenie odgrywa wybór odpowiedniego stołu i krzeseł, które będą miały solidną konstrukcję i nie zniszczą się mimo upływu lat i intensywnego użytkowania. Trzeba jednak przemyśleć, jaki materiał najlepiej wpisze się w potrzeby całej naszej rodziny. Dobrze wyglądają nowoczesne krzesła do salonu tapicerowane z podłokietnikami. Pozwalają one kręgosłupowi odpoczywać, ponieważ zapewniają dużo lepsze podparcie niż zwykłe krzesła. Warto zastanowić się, jaką kolorystykę wybrać oraz jaki budżet chcemy przeznaczyć na meble, z których będziemy korzystać przez kolejne lata. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na elegancki wystrój wnętrz czy na to, co komfortowe i swobodne musimy przemyśleć wiele czynników.

Krzesła do nowoczesnego pokoju dziennego

Cena jest ważna jednak to nie ona powinna w głównej mierze determinować nasze zakupy. Przecież chodzi o jakość i o to, aby to, co wybieramy w sklepie w pełni wpisywało się z nasz gust oraz poczucie estetyki. Podczas zakupów na ogół pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest wygląd mebli. To naturalne, ich design często wpływa na to, jakie decyzje podejmujemy. Nowoczesne krzesła do salonu to bardzo szeroki wybór Możemy wybierać zarówno wśród krzeseł drewnianych, jak i tych wykonanych z wytrzymałego tworzywa. Dużą popularnością cieszą się krzesła w stylu skandynawskim. Jeśli jesteśmy zwolennikami minimalizmu, z pewnością wybierzemy nowoczesne krzesła do salonu, bo stanowią praktyczny wybór i będą dobrze korespondować z innymi dodatkami. Być może będziemy mieli dylemat, aby zdecydować się na konkretny model. Warto wtedy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten zakup. Na ogół jest tak, że szukamy produktów solidnych, ale również niezbyt drogich. Oszczędności w portfelu zawsze są mile widziane, dlatego warto robić zakupy w sklepach, w których możemy liczyć na upusty cenowe i rabaty lub szukać wyprzedaży.

Samoprzylepna namiastka orientu

0
naklejek na przyprawy

Świat kulinarny bardzo często kojarzy się z magiczną strefą doznań zarówno tych zmysłowych, jak i wizualnych. Rozwój środków komunikacji masowej przyczynił się do przeniesienia tego świata bliżej zwykłych ludzi. Za pośrednictwem telewizji, a w szczególności internetu można śledzić poczynania najlepszych kucharzy globu oraz oglądać różnorodne programy kulinarne. Transmisje te pozwalają nie tylko poznawać egzotyczne smaki z odległych zakątków świata, ale może i przede wszystkim pozwalają się zbliżyć do innych kultur. Poznając specyfikę życia oraz portret psychologiczny osób z drugiego końca świata można stać się lepszym człowiekiem. Otwartym na bliźniego i empatycznym wobec problemów tzw. trzeciego świata. To wszystko zawdzięczać można kuchni, która jest elementem spajającym wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry, czy wyznawaną religię.

Nośnik smaku oraz informacji

Zatem poznawanie kuchni z innych części świata pełni rolę dydaktyczną. Przy okazji wpajania do głowy egzotycznych przepisów, czerpać można pełnymi garściami z innych zwyczajów, kultur czy zachowań osób, które żyją w innej rzeczywistości. Nie trzeba znać języków, żeby poznawać języki. Ta maksyma idealnie odzwierciedla świat doznań kulinarnych. Mimo barier językowych można się dogadać za pomocą jedzenia. W szybkim tempie znikające z talerza pożywienie jest najlepszym nośnikiem informacji o tym, że danie smakowało. Żeby tego było mało bardzo często zdarza się, że uśmiech osoby spożywającej posiłek odzwierciedla się w postawie kucharza, który sporządził dane danie. Wytwarza się wtedy metafizyczna więź między tymi dwoma osobami. Kluczowym nośnikiem smaku w wielu kuchniach świata są przyprawy. Można je nazwać matką wszystkich dań. A zatem jak przenieść się do innego miejsca na ziemi za pomocą przypraw?

Magiczny proszek

Przyprawy definiują wymiar potraw oraz nadają im charakterystyczny dla danego regionu smak. Współcześnie na półkach sklepowych znaleźć można niemal wszystkie przyprawy świata. Co więcej zdecydowana większość z nich jest w naszych domowych szafkach. Aby dobrze korzystać z przypraw należy posiadać zmysł łączenia poszczególnych mieszanek, aby w efekcie finalnym powstało coś pysznego. Warto zadbać również o bazę, która ułatwi gotowanie. Używanie przypraw z torebek nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na harmider, jaki wprowadza do procesu tworzenia potraw. Co więcej nieodpowiednio przechowywane przyprawy tracą swoje właściwości. Powinno się je przechowywać chociażby w słoiczkach lub buteleczkach; flakonikach. W tym miejscu warto zastanowić się nad oznakowaniem. Bardzo dobrym wyjściem jest zakup naklejek na przyprawy. Taki sposób nazewnictwa nie tylko wprowadzi ład do pracy w kuchni, ale też zadba o aspekt wizualny słoiczków. Naklejki na przyprawy są bowiem estetycznym dodatkiem, który może stać się elementem wystroju półki kuchennej, a w końcu całego pomieszczenia. Co więcej cena naklejek na przyprawy od Oznaczenia.net jest wręcz iluzoryczna, a zapewniają one porządek, ułatwiają systematyczną pracę i wprowadzają element wizualny.

7 rzeczy, o których musisz pamiętać kupując nowe mieszkanie

0
7 rzeczy, o których musisz pamiętać kupując nowe mieszkanie

Kupowanie nowego mieszkania może być, wbrew pozorom, trudniejsze od kupowania mieszkania z rynku wtórnego. Na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z eksploatacją lokalu czy jego złym stanem technicznym, jednak są to rzeczy, których szukając mieszkania możemy się nauczyć i które po jakimś czasie z wprawą będziemy oceniać.

Natomiast zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się w dużo większym stopniu z wnikliwym czytaniem umowy niż wypatrywaniem oznak nieprawidłowości w samym mieszkaniu.

Wszyscy wiemy, że większość umów z deweloperami podpisujemy na tzw. etapie dziury w ziemi, czyli na długo przed tym, jak blok powstanie. Owszem, dostępne są wizualizacje, jednak nawet najtrafniejsza symulacja komputerowa nie jest w stanie w pełni oddać rzeczywistości. Poza tym mało z rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie da się zobaczyć na wizualizacji. Większość z nich jest natomiast zawarta w umowie zakupu mieszkania. Wniosek jest więc prosty: dokładnie czytaj umowę. Na co jednak zwrócić uwagę?

 1. Wiarygodność dewelopera

Wybór dobrego dewelopera w Warszawie nie jest prosty: firm jest mnóstwo, a inwestycje rosną jak grzyby po deszczu. Zanim jednak podpiszesz umowę, sprawdź dewelopera: jak długo jest na rynku i jakie inwestycje już zrealizował. Im więcej, tym lepiej – jest godny zaufania.

 1. Metraż i rozkład pomieszczeń

Patrząc na plany budowlane możesz zobaczyć, jak rozplanowane są pomieszczenia: zwróć na to uwagę. Co z tego, że mieszkanie ma 50 metrów, jeśli 10 z nich zajmuje obszerny przedpokój? Co z tego, że mieszkanie jest trzypokojowe, jeśli dwa z tych pokojów są przechodnie? Pamiętaj, żeby koniecznie sprawdzić rozkład pomieszczeń przed zakupem mieszkania.

 1. Sprawdź naświetlenie

Jeśli masz możliwość zobaczyć lokal przed zakupem, odwiedź go – najlepiej kilkakrotnie o różnych porach dnia. Jeśli nie, to patrząc na to, na którą stronę wychodzą okna i jaka jest zabudowa w okolicy spróbuj obliczyć, przez jaką część dnia w mieszkaniu będzie naturalne światło.

 1. Koszty wykończenia

Przy kupnie nowego mieszkania pieniądze, które płacisz deweloperowi to nie wszystko: czeka cię jeszcze żmudny proces wykańczania mieszkania. Przed wprowadzeniem się zabezpiecz odpowiednią kwotę, by nie okazało się, że nie stać cię na przykład na wyposażenie kuchni.

 1. Wydatki na sprzęt

Do budżetu powinieneś doliczyć także pieniądze, które przeznaczysz na wyposażenie nowego mieszkania. Jeśli masz już meble i sprzęty nadal konieczny będzie ich transport i wniesienie – warto pomyśleć o zatrudnieniu ekipy do pomocy.

 1. Koszty dokumentów

Nabywając mieszkanie jesteśmy zobowiązani dopełnić pewnych formalności, których koszty częściowo spoczywają na nas, a częściowo na deweloperze. Chodzi o m.in. wpis do hipoteki czy założenie księgi wieczystej. W sumie wynoszą one około jednego procenta wartości mieszkania – niby nie tak dużo, jednak w przeliczeniu na kapitał – całkiem sporo.

 1. Zakres ubezpieczenia

Nowe lokale od dobrych warszawskich deweloperów objęte są rękojmiami i ubezpieczeniami, które gwarantują, że w ciągu pierwszych lat eksploatacji nie poniesiemy kosztów napraw ewentualnych awarii. Warto zwrócić uwagę na czas obowiązywania i zakres owego ubezpieczenia.

Stopnie granitowe – koszt aranżacji obiektu

0
stopnie granitowe

Zależy Ci na tym, by Twój dom lub firma prezentowały się w sposób elegancki i chcesz stworzyć miejsce sprzyjające sektorowi VIP? W takim razie nie możesz korzystać z półśrodków. Oczywiście różnego rodzaju zamienniki, płytki imitujące kamień i inne akcesoria wyglądają interesująco, lecz na pierwszy rzut oka widać, że są jedynie tańszym rozwiązaniem. Warto więc postawić na stopnie granitowe, które każdy na pewno z nas zna, ponieważ zazwyczaj spotkać je można w najważniejszych instytucjach i obiektach rządowych.

Ile kosztuje takich element nieruchomości? Wiele osób spodziewa się, że stopnie granitowe są poza jego zasięgiem, gdyż jest to drogi materiał. Otóż nic bardziej mylnego. Dzięki zaawansowaniu technologii produkcyjnej, koszt tworzenia kamiennych schodów jest dużo niższy i nie wymaga tak dużego zaangażowania, jak kiedyś. Produkty są więc o wiele tańsze, co nie znaczy, że tracą na walorach estetycznych – wręcz przeciwnie, stają się coraz ciekawsze.

Stopnie granitowe kontra płytki

Jaka jest główna różnica między stopniami granitowymi i klasycznymi płytkami? Oprócz samego designu możemy szybko zauważyć, że ich jakość wykonania i wytrzymałość odbiega od pełny stopni. Żeby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na schody gmachów sądowych lub urzędów, które posiadają najczęściej stopnie granitowe. Nawet po wielu latach w dalszym ciągu prezentują się doskonale, natomiast schody z płytkami, prawdopodobnie już po kilku pierwszy latach będą pozostawiać wiele do życzenia – zwłaszcza w miejscach publicznych, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród interesantów.

Wytrzymałość i niezawodność

Różnica prawdopodobnie będzie bardzo szybko zauważona, nawet jeśli chodzi o kwestie związane z czyszczeniem schodów wykonanych ze stopni granitowych. Otóż wymagają one często więcej pielęgnacji specjalnymi preparatami do polerowania, lecz dzięki temu będą prezentować się w sposób bardzo reprezentatywny.

Potrzebujesz pomocy lub chcesz dowiedzieć się ile będą kosztować takie stopnie granitowe do Twojej inwestycji? Musisz skontaktować się bezpośrednio z firmami, które znajdują się w Twojej okolicy. Są one w stanie wycenić indywidualnie każde zlecenie, dlatego ceny mogą różnić się w zależności od renomy, czy nawet lokalizacji danej działalności. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że otrzymana propozycja jest satysfakcjonująca, koniecznie należy porównać ją z konkurencyjnymi ofertami. Cena jednak to nie wszystko liczy się również jakość, która musi być widoczna gołym okiem. To w końcu zakup na lata.

Jakie łóżka jednoosobowe wybrać?

0
Jakie łóżka jednoosobowe wybrać?

Łóżka jednoosobowe to praktyczne meble dla singli urządzających na przykład niewielką kawalerkę, osób szykujących mieszkanie pod wynajem czy aranżujących wnętrza z myślą o przyjmowaniu turystów. Wygodne, rozkładane na stałe łóżko pozwoli nie tylko na funkcjonalne umeblowanie niewielkiej sypialni, ale też przechowywanie pościeli, jeśli zdecydujemy się na zakup łóżka z odpowiednim pojemnikiem pod materacem. Jakie łóżko jednoosobowe wybrać – z pojemnikiem czy bez?

Łóżka jednoosobowe z pojemnikiem

Łóżka o rozmiarach 100 na 200 cm z dolnym pojemnikiem to idealny wybór dla osób, które cenią sobie wygodę, a dysponują nieco bardziej ograniczoną przestrzenią mieszkania. W przypadku blokowej kawalerki łóżko z pojemnikiem to właściwie jedyny logiczny wybór. Zapewni osobie zamieszkującej pełen komfort spania, a jednocześnie służy jako dodatkowy mebel do przechowywania. Łóżko jest rozłożone na stałe, jeśli więc nawet nie będziemy chować w pojemniku pościeli na co dzień, może on służyć do przechowywania sprzętu turystycznego, dodatkowych zestawów pościeli lub jakichkolwiek innych rzeczy, których nie używamy zbyt często i nie chcemy ich zostawić na zewnątrz. Łóżko jednoosobowe z pojemnikiem pomoże w utrzymaniu porządku, co szczególnie w niewielkim mieszkaniach w bloku jest kluczową kwestią życia w komforcie. Warto także zwrócić uwagę, jakiego typu jest pojemnik – czy otwiera się go, wysuwając, czy też podnosząc stelaż łóżka do góry. W przypadku tego pierwszego, należy pamiętać, że potrzebne nam będzie dodatkowe 140 cm przestrzeni na swobodne wysuwanie pojemnika, aby komfortowo z niego korzystać.

Łóżka jednoosobowe bez pojemnika

Na łóżka jednoosobowe bez pojemnika mogą pozwolić sobie osoby urządzające dodatkowy pokój do spania, na przykład gościnny i dysponujące przestrzenią oraz szafami, mieszczącymi bez trudu dodatkowe zmiany pościeli. Łóżka pozbawione pojemnika są jednak równie komfortowe jak te z pojemnikiem. Wygodnie wyśpi się na nich jedna osoba, mają bowiem standardowe rozmiary: 90 na 200 cm. Łóżka jednoosobowe tego typu mogą stać się praktycznym wyposażeniem nie tylko w domach prywatnych, ale także przestrzeniach zaaranżowanych z myślą o wynajmie i turystyce, jak agroturystyka czy niewielki pensjonat. W kawalerkach, w których trudno jest wydzielić osobną sypialnię, łóżka jednoosobowe mogą zostać oddzielone od przestrzeni dziennej parawanem, regałem z książkami lub ustawione w najodleglejszym kącie pokoju, tak aby zachować minimum prywatności w ciągu dnia i wygodny relaks w nocy.

ZOBACZ TEŻ