Jak wybrać ekogroszek?

0
Jak wybrać ekogroszek

Ekogroszek jest jednym z popularnych materiałów opałowych, wykorzystywanych w nowoczesnych kotłach, zapewniających zarówno ciepłą wodę użytkową, jak i przeznaczoną do centralnego ogrzewania. Na rynku dostępnych jest jednak wiele jego rodzajów, w których osobom niedoświadczonym może być trudno się zorientować. Aby ułatwić to zadanie, pokazujemy, na jakie jego parametry warto zwracać uwagę.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to frakcja węgla kamiennego, która odznacza się ziarnami niewielkich rozmiarów, do około 5 cm średnicy. Jest to wyselekcjonowany materiał, który, jeśli pochodzi od renomowanych producentów i dostawców, odznacza się przede wszystkim doskonałymi parametrami grzewczymi. Ekogroszek wykorzystywany jest w nowoczesnych kotłach, służących do ogrzewania wody użytkowej oraz znajdującej się w systemach centralnego ogrzewania. Jego wielkość sprawia, że praca tych kotłów łatwo może być zautomatyzowana, a same zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Ze względu na wielkość ekogroszku, a także możliwość zakupu w wygodnych workach, jego przechowywanie jest poręczne, co również stanowi zaletę tego materiału opałowego.

Jakie jednak cechy powinien posiadać ekogroszek, by jak najlepiej sprawdził się w domu?

Wysoka kaloryczność

Jedną z najważniejszych cech ekogroszku jest jego wartość opałowa, często nazywana po prostu kalorycznością. Wartość ta mówi, ile energii może zostać wyprodukowane podczas spalania węgla. I, wyższa wartość opałowa, tym lepiej dla konsumenta, gdyż oznacza to, że z mniejszej masy zużytego produktu powstanie więcej energii. Innymi słowy, kaloryczność przekłada się więc na wydajność: gdy produkt jest bardziej kaloryczny, potrzebujemy go mniej do wyprodukowana oczekiwanej ilości energii cieplnej, a zatem zużywa się mniej. To z kolei przekłada się na rzadszą konieczność kupowania nowych worków i mniejsze wydatki w długofalowym rozliczeniu.

Niska zawartość wody

Woda jest niepożądany składnikiem węgla, gdyż podczas spalania uwalnia się z niego i obniża wartość kaloryczności produktu. Co więcej, może wchodzić w reakcje chemiczne z innymi uwalniającymi się związkami i powodować korozję elementów kotła. Dlatego też ekogroszek powinien być kupowany i przechowywany w jak najbardziej szczelnych pojemnikach, by nie zaabsorbować wody z otoczenia. Również producenci powinno dbać o to, aby jej zawartość była jak najniższa.

Niska zawartość siarki oraz związków niepalnych

Niezwykle istotne jest także, aby ekogroszek posiadał jak najmniejsze ilości siarki czy związków niepalnych. Dzięki temu będzie mniej szkodliwy zarówno dla samego kotła, jak i środowiska. Jednocześnie, mała ilość związków niepalnych oznacza, że powstaje mniej popiołu czy sadzy i sprzątanie kotła jest łatwiejsze oraz ma mniejszą częstotliwość. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż niskie wartości siarki czy związków niepalnych idą w parze z wyższą kalorycznością.

Spiekalność

Ostatni parametr ekogroszku to spiekalność, czyli tendencja do łączenia się poszczególnych ziaren w większe zbitki koksu. Ich powstawanie jest niekorzystne dla wartości opałowej, czystości kotła oraz jego kondycji, dlatego wybierając materiał opałowy, warto sięgnąć po ten, który cechuje się jak najniższą spiekalnością.

Dzięki temu, a także odpowiedniemu doborowi wymienionych parametrów, będzie można cieszyć się doskonałą wydajnością i przystępnością cenową tego paliwa.

Panele fotowoltaiczne – czy należy mi się dofinansowanie?

0
Panele fotowoltaiczne – czy należy mi się dofinansowanie

Chciałbyś zainstalować panele fotowoltaiczne w swojej firmie, ale przez zbyt duże koszty się wahasz? Co gdybyś dostał część pieniędzy pokrywających cenę? Przeczytaj o możliwości dofinansowania, z której możesz skorzystać już dziś.

Dotacje na fotowoltaikę

Istnieje kilka sposobów na otrzymanie pieniędzy, które pokryją część kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną dla Twojej firmy lub domu. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa to dotacje pochodzić będą głównie z projektów rządowych, ponieważ polityka państwa mówi o jak największej produkcji energii za pomocą odnawialnych źródeł. Jeśli nie posiadasz firmy i chcesz po prostu szukać dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej to musisz wiedzieć, że przysługują Tobie lokalne dofinansowania, pożyczki na preferencyjnych warunkach i ulga podatkowa.

Od niedawana bo od 21 lipca ruszyła 3 edycja projektu rządowego „Mój Prąd 3.0”. Z tego tytułu rząd przeznacza 534 mln złotych bezzwrotnych dofinansowań. Program ma na celu zwiększenie ilości instalacji fotowoltaicznych na dachach polskich domów. Dotacje na panele fotowoltaiczne obejmują panele o mocy 2-10 kWp i mogą pokryć aż 50% kosztów. Podobnym programem, który współfinansuje instalację fotowoltaiki jest „Czyste Powietrze”. Program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych przez polskie gospodarstwa. Tutaj mówimy aż o 103 mld złotych bezzwrotnych dofinansowań. Kolejnymi projektami są programy własne oferowane przez miasta. Dla przykładu Warszawa oferuje takie dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych przy inwestycji nie przekraczającej 1500zł/kWp.

Na co zwrócić uwagę?

Jak sam widzisz istnieje wiele możliwości otrzymania dofinansowania Twojej inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Niektóre z ofert są bardziej atrakcyjne i zapewniają większe dofinansowanie, inne pozwolą Ci pokryć koszty 15-50% całej ceny. Jeśli nie wiesz, na którą z dotacji się zdecydować, powinieneś zwrócić uwagę na podstawowe różnice. Staraj się znaleźć program, który oferuje bezzwrotne pożyczki oraz zwróć uwagę na daty składania wniosków o dofinansowanie.

Dlaczego warto kupić dobrej jakości fotel gamingowy?

0
Dlaczego warto kupić dobrej jakości fotel gamingowy

Gry komputerowe to popularna forma rozrywki, która potrafi wciągnąć gracza na długie godziny. Przebywanie w wirtualnym świecie jest bardzo ekscytujące, ale w przypadku niezbyt dobrze dobranego fotela potrafi być także męczące. Miłośnik gier komputerowych może odczuwać bóle karku i kręgosłupa, co skutecznie odbiera całą przyjemność z gry. Relaks przed komputerem może zamienić się we frustrację i zniechęcenie. Dlatego tak ważne jest odpowiednio dobrane siedzisko, ponieważ jest to inwestycja w dobre zdrowie.

Dlaczego fotel gamingowy jest najlepszym wyborem?

Takie siedziska to znakomita alternatywa do foteli biurowych, ponieważ gwarantują pełen komfort użytkowania. Dzięki solidnej konstrukcji są stabilne i wytrzymałe, a odpowiednie wyprofilowanie zapewnia kręgosłupowi optymalne warunki do uzyskania prawidłowej postawy. Dobrej jakości fotele dla miłośników gier komputerowych zostały wyposażone w specjalnie zaprojektowane siedzisko, oparcie i podłokietniki, a nawet w regulowane miękkie poduszki na wysokości karku i odcinka lędźwiowego, które odciążają mięśnie i stawy. Do bardzo ważnych udogodnień należy także system regulacji oparcia, dzięki któremu można przybrać najwygodniejszą postawę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela dla gracza?

Nowoczesne fotele dla graczy cechują się atrakcyjnym designem i wyposażone są w wiele atrakcyjnych funkcji. Mnogość modeli może przyprawić o zawrót głowy, ale należy pamiętać, że zawsze najważniejsza jest wysoka jakość. Mebel musi być wykonany z wysokogatunkowych materiałów, takich jak, np. tkanina o fakturze siatki, która jest odporna na uszkodzenia i zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. Siedzisko powinno być oparte na solidnej, metalowej ramie zapewniającej stabilność i wytrzymałej na obciążenia. Warto zwrócić uwagę czy mebel ma regulowane podłokietniki, mechanizm odchylania oparcia, podnośnik gazowy i zwrotne kółka.

Fotele dla graczy – wybierz model idealnie dopasowany do swoich potrzeb

Producenci prześcigają się w ofercie foteli dla graczy komputerowych, która jest bardzo zróżnicowana. Wybór fotela gamingowego to decyzja niełatwa, ale należy mieć przede wszystkim na względzie wysoką jakość mebla i swoje specyficzne potrzeby. Zaspokoić je może atrakcyjna linia mebli Furniture 4 Gamers. Fotele z tej serii są dostępne w sklepie internetowym AKORD. To modele wyjątkowe pod każdym względem, ponieważ cechują się nowoczesną, ergonomiczną konstrukcją i wyposażono je w szereg innowacyjnych rozwiązań, gwarantujących komfort użytkowania podczas wielogodzinnej gry.

Na co zwrócić uwagę przy wyposażaniu łazienki?

0
łazienka

Wyposażenie łazienek w taki sposób, aby łączyły one funkcjonalność z estetyką, jest nie lada wyzwaniem, tym bardziej że rynek oferuje klientom mnóstwo rozwiązań i możliwości. Na co więc zwrócić uwagę podczas urządzenia łazienki? Które elementy są niezbędne, a do których można znaleźć lepszą alternatywę? W tym artykule znajdują się odpowiedzi na wszystkie te pytania. Zapraszamy do czytania!

Dodatki do aranżacji sypialni – o jakich warto pamiętać?

0
Dodatki do aranżacji sypialni

Urządzenie sypialni musi łączyć ze sobą nie tylko funkcjonalność, ale również walory estetyczne. W jaki sposób możemy to osiągnąć? O czym warto pamiętać, wybierając meble, dodatki i dekoracje do naszej własnej sypialni? Na co zwrócić szczególną uwagę?

  1. Dlaczego wyposażenie sypialni jest ważne?
  2. Podstawowe wyposażenie sypialni – o czym warto pamiętać?
  3. Dekoracje do sypialni – na co zwrócić uwagę?
  4. Jak dobrać dekoracje do stylu aranżacji wnętrza?

Dlaczego wyposażenie sypialni jest ważne?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj możemy odpocząć i zregenerować swoje siły po całym ciężkim dniu, dlatego warto zadbać o to, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Zarówno niewielką, jak i bardzo przestronną sypialnię możemy zaaranżować w ciekawy sposób, czy to łącząc ją z garderobą, czy też nie. Jeżeli lepiej czujemy się w spójnie wyglądającym wnętrzu, warto zdecydować się na jeden styl wykończenia, a następnie dobrać pod niego odpowiednie meble, dodatki i drobiazgi. Możemy również zdecydować się na obecność roślin, jednak te warto umieścić przy łóżku w umiarkowanej ilości.

Podstawowe wyposażenie sypialni – o czym warto pamiętać?

Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest niewątpliwie łóżko. Powinno być na tyle duże, aby bez problemu nas pomieścić – najlepiej, gdy mamy jeszcze wolną przestrzeń nad głową i pod stopami, gdy wyciągniemy się na materacu. Samo podłoże również warto dobrać z rozwagą: osoby lekkie i drobne lepiej odpoczną na miękkich materacach, podczas gdy te wyższe i cięższe powinny skierować się raczej w stronę średnio twardych i twardych modeli. Aby pościel nie brudziła nam się i nie kurzyła zbyt szybko, dobrym pomysłem może być wykorzystanie narzuty. Możemy potraktować ją także jako dodatkowy element dekoracyjny.

W sytuacji, gdy planujemy łączyć sypialnię z garderobą, warto również zastanowić się nad dużą, pojemną szafą. Możemy rozważyć opcję wnękową, dzięki czemu poniekąd ukryjemy ją w pomieszczeniu, jednak na miejsce do przechowywania rzeczy możemy również wybrać przestrzeń pod łóżkiem, czy też jego wnętrze.

Dekoracje do sypialni – na co zwrócić uwagę?

Podstawowe wyposażenie to jednak w sypialni nie wszystko. Ponieważ jest to miejsce, które domyślnie ma nam się kojarzyć z odpoczynkiem i relaksem, warto zadbać o jego bardziej ciepły odbiór. Możemy wykorzystać do niego wiele dekoracji i drobniejszych elementów wystroju, jak na przykład firany, zasłony czy narzuta na łóżko. W ten sposób przełamiemy nieco jednolity wygląd całego pokoju i tchniemy w niego odrobinę żywotności, która na pewno doda przestrzeni energii. Innym sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu sypialni jest też zastosowanie ciekawego oświetlenia, niecodziennego wzoru na pościeli czy też dekoracyjnych poduszek. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://alena-firany.pl/narzuty-na-lozko.html.

Jak dobrać dekoracje do stylu aranżacji wnętrza?

Jeżeli chcemy zadbać o to, aby cały sposób wystroju sypialni ze sobą współgrał, możemy dobrać dodatki do głównych elementów zgodnie z jedną z dwóch zasad. W pierwszym przypadku ich kolor, tekstury i wzory powinny dopełniać już powtarzające się w wyposażeniu motywy, dzięki czemu całość będzie wyglądała łagodnie i harmonicznie. Odmiennym podejściem jest zasada kontrastu, czyli znaczące odcięcie dodatków i dekoracji od pozostałych obiektów w pokoju. Możemy zrobić to poprzez kontrast kolorystyczny czy też wykorzystanie innych materiałów – ważne, aby w jakiś sposób dodatki wyróżniały się na tle aranżacji.

Wprowadź do swojego domu niezwykły klimat za pomocą świeczek zapachowych

0
Świeczki

Świeczki zapachowe są domowym dodatkiem, który może znacząco zmienić klimat i nastrój panujący w domu. Są uwielbiane za swoje niezwykłe aromaty, które następnie roztaczają w całym pomieszczeniu, ale także za niezwykły wygląd, jaki posiada wiele z nich. Zobacz, co możesz dzięki nim zmienić w swoim domu.

Świeczki, które budują nastrój i klimat

Nastrój w domu, jego przytulny wygląd oraz klimat, który chcemy stworzyć, w pełni oddają nie tylko naturę samego wnętrza, ale również mówią wiele o właścicielach danego miejsca. Nic więc dziwnego, że tak potrzebne są drobne elementy wystroju, które nie tylko spodobają się osobom przebywającym w pomieszczeniach, ale też spełnią wszystkie te oczekiwania.

Świece bez wątpienia należą właśnie do tego rodzaju przedmiotów. Pomimo że w przeszłości używane były głównie w celach praktycznych, czyli do rozświetlania pomieszczeń, obecnie nabrały znaczenia ozdobnego. Prezentują się wspaniale jako kolorowe, pachnące, a jednocześnie ozdobne elementy – czy to jako klasyczne świece, czy też wykonana w formie ciekawych figurek, słoiczków lub lampionów.

Nowoczesne świece przede wszystkim dodają uroku pomieszczeniom, kiedy zostaną zapalone, a ich łagodny blask oświetla miękko wnętrza. Hipnotyzujący czar płomienia może zachwycać podczas świątecznego wieczoru w gronie rodziny, ale też w trakcie romantycznej kolacji. Doskonale sprawdzą się także podczas zwykłego dnia, któremu dodadzą wyjątkowości.

Świece zapachowe w słoiczkach

Jednymi z najbardziej popularnych są świeczki zapachowe, które produkowane są w słoiczkach. Ich urok polega zarówno na wyjątkowym aromacie, który wokół siebie roztaczają, jak też na eleganckim, pięknym wyglądzie. Dzięki temu, że kolorowy wosk został umieszczony w zgrabnych, szklanych pojemniczkach, prezentuje się w sposób niezwykle nowoczesny, a jednocześnie pasuje do praktycznie każdego wystroju.

W efekcie świeczki Yankee Candle w słoiczkach są pięknym dodatkami do różnych pomieszczeń. Nadają im przytulności, nie tylko wtedy, gdy są zapalone, ale również gdy po prostu stoją na półce lub brzegu kominka. Warto także zwrócić uwagę, że większość z nich ma sporą objętość, dzięki czemu wystarczają na bardzo długo.

Świece na różne okazje

Kolejnym rodzajem świec, na które warto zwrócić uwagę, są świeczki okazjonalne, dopasowane swoim stylem do konkretnych wydarzeń. Mają ozdoby i symbolikę nawiązującą na przykład do świąt czy popularnych uroczystości. Ich szczególną cechą jest design, dzięki któremu podkreślają charakter takich dni i prezentują się bardzo okazałe.

Wśród nich wyróżnić możemy między innymi Kringle Candle na Halloween, które swoim wyglądem doskonale wpisują się w charakter tego święta, łączącego w sobie cechy horroru o dobrej zabawy. Wykonane są z najlepszych olejków eterycznych, dzięki czemu roztaczają piękny zapach, a ich wygląd na pewno zachwyci każdego miłośnika Halloween.

Wybierz te, które odpowiadają ci najbardziej na stronie: https://pachnacachatka.pl/kategoria-produktu/linie-zapachowe/kringle-candle-halloween/. Znajdziesz tam między innymi takie świece jak Haunted House, Witches Cauldron albo Fright Night. Która spodoba ci się najbardziej?

Jakie śruby nierdzewne, wkręty przydadzą się podczas remontu w domu?

0
śruby nierdzewne

Śruby nierdzewne są wykonywane ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się obniżoną zawartością węgla, ponadto w jej składzie znajduje się przynajmniej 10,5% chromu. Ten skład powoduje, że stal ta jest odporna na korozję i świetnie nadaje się do produkcji właśnie śrub, nakrętek, podkładek, prętów gwintowanych, wkrętów, czy nitów zrywalnych. Elementy te są często wykorzystywane podczas różnego rodzaju remontów. Co jeszcze warto wiedzieć o stali nierdzewnej i jak można ją wykorzystać w domu?

Jakie śruby nierdzewne przydadzą się w domu?

Choć większość z nas nie zwraca na to uwagi na co dzień, śruby nierdzewne są bardzo szeroko wykorzystywane w naszym najbliższym otoczeniu. Znajdziemy je w sprzętach AGD, różnego rodzaju pojazdach i maszynach. Bez przeszkód można wykorzystywać śruby nierdzewne w konstrukcjach, które umieszczane są na zewnątrz, gdyż stal nierdzewna jest odporna na różne czynniki zewnętrzne. Tutaj dochodzimy do kwestii wykorzystania tego typu elementów podczas różnego rodzaju remontów. Otóż śruby nierdzewne świetnie sprawdzą się przy montowaniu np. balustrad na balkonach.

Jest bardzo wiele rodzajów śrub ze stali nierdzewnej, najpopularniejsze z nich opiszemy w dalszej części artykułu, chcemy jednak zwrócić uwagę na to, gdzie kupuje się tego typu elementy. Warto szukać ich w sklepach budowlanych oraz specjalistycznych hurtowaniach, śruby nierdzewne m.in. imbusowe oferuje incop.pl.

Rodzaje śrub ze stali nierdzewnej

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów śrub z nierdzewki, gdyż jest to najpopularniejszy stop metali, zaraz obok miedzi. Można jednak podzielić je na trzy główne grupy:

1. Śruby austenityczne.

2. Śruby martenzytyczne.

3. Śruby ferrytyczne.

Pierwsza z tych grup to śruby hartowane, najczęściej niemagnetyczne, w których znajdują się podgrupy oznaczane jako A1, A2, A3, A4, A5. Śruby martenzytyczne są również śrubami hartowanymi, jednak proces ten jest doprowadzany do najwyższego stopnia wytrzymałości stali, ponadto są to śruby magnetyczne, które możemy podzielić na podgrupy oznaczone jako C1, C3, C4. Trzecia grupa stanowi zbiór śrub ze stali nienormalizowanej, niehartowanych i magnetycznych, które oznaczane są jako F1.

Najpopularniejsze śruby ze stali nierdzewnej

Spośród wymienionych w poprzednim akapicie śrub ze stali nierdzewnej, najczęściej możemy spotkać śruby typu A2. Są one podatne na hartowanie, a co za tym idzie – wytrzymałe, trwałe i odporne na korozje. Ważną cechą tych śrub jest również możliwość ich spawania. Śruby typu A2 są szeroko wykorzystywane w konstruowaniu maszyn, budownictwie wodnym, okrętnictwie oraz w wielu gałęziach przemysłu.

Drugim typem śrub ze stali nierdzewnej, który jest bardzo często spotykany, są śruby A4. Ich ważną cechą jest kwasoodporność, ponadto w ich składzie znajduje się wysoka zawartość chromu (ponad 17%) oraz niklu (ponad 8%). Wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, okrętowym, a także w budownictwie morskim i wodnym.

Mocna tkanina i meble – jak poznać jakość?

0
Mocna tkanina i meble

Kanapa, wersalka, czy fotele potrzebują mieć obicie trwałe, miłe w dotyku i w odpowiednim kolorze. Różnorodność kolorystyczna pozwala każdemu użytkownikowi urządzić mieszkanie według własnego gustu. Barwa jednak jest tutaj najmniej istotna.

Meble w stylu skandynawskim, industrialnym, klasycznym? W jakim stylu meble do pokoju?

0
meble do pokoju

Aranżacja wnętrza pokoju zazwyczaj wiąże się też z ustaleniem stylu, który będzie w nim dominował. Obecnie do dyspozycji mamy wiele różnych propozycji wnętrzarskich. Które z nich cieszą się największą popularnością? Czym wyróżniają się meble pokojowe w stylu skandynawskim, industrialnym czy klasycznym?

Jakie style aranżacyjne są najpopularniejsze?

Na odbiór wnętrza największy wpływ mają przede wszystkim meble, które obok praktycznych funkcji spełniają też rolę dekoracji. Ich konstrukcja, kolorystyka czy użyte materiały mogą swoim wyglądem nawiązywać do konkretnego designu, który sprawi, że pomieszczenie nabierze bardzo konkretnego charakteru. Z pewnością każdy z nas słyszał o wystroju skandynawskim, nowoczesnym czy klasycznym, ale nie każdy wie, czym się one wyróżniają. Meble w różnym stylu wnętrzarskim łatwiej porównać w internecie, gdzie znajdzie się wiele ciekawych inspiracji.

Czym charakteryzują się meble w stylu skandynawskim?

Od kilku lat widać wyraźną dominację stylu skandynawskiego we wnętrzach, co przejawia się zarówno poprzez meble, jak i ogólny charakter wystroju. Najbardziej charakterystycznymi cechami tego designu jest przede wszystkim biel, która może być uzupełniona o inne barwy, np. czerń, szarość, beż lub bardziej rzucające się w oczy mocniejsze kolory. W stylu tym widać wyraźne nawiązanie do natury, a więc nie brakuje mebli z drewna, najlepiej jasnego, który współgrać będzie z szarością oraz takimi materiałami jak len czy bawełna. To prosty styl, unikający zbędnych zdobień.

Jak wyglądają meble w stylu industrialnym, loftowym?

Styl industrialny nazywany jest też inaczej loftowym i w swoim wyglądzie nawiązuje do prostej surowości wnętrza. Charakteryzuje się on dużymi otwartymi przestrzeniami i stonowanymi kolorami z przewagą bieli, szarości i beżu. Meble najczęściej wykonane są z drewna połączonego ze szkłem, metalem lub betonem. Nierzadko wiąże się to też z mieszaniem stylów, kiedy np. do stołu dostawiane są różne krzesła. Dominują proste formy, metalowe lampy i otwarte klosze z odsłoniętymi żarówkami. Ściany zazwyczaj stylizowane są na starą cegłę.

Meble w stylu klasycznym – czy wciąż popularne?

Jeżeli chodzi o styl klasycznym, jest to coś, co zdecydowanie można spotkać w wielu domach do dziś. Tutaj stawia się szczególny nacisk na wysoką jakość mebli i ich trwałość. Zazwyczaj dominują tutaj brązy, zwłaszcza w tych ciemniejszych odcieniach. Większą wagę przywiązuje się też do detali, także jeżeli chodzi o ozdobność. Meble klasyczne zazwyczaj mają bardziej zróżnicowaną formę. Wnętrza najczęściej utrzymane są w spójnej kolorystyce, a meble same w sobie stanowią najistotniejszą część dekoracji.

Jak rozpoznać meble w stylu rustykalnym?

Jeżeli pragnie się, aby wnętrze nawiązywało swoim wyglądem do naturalności i swojskości, z pewnością warto pomyśleć o tych w stylu rustykalnym, który swego czasu także stał się bardzo popularny. Dominują tu jasne kolory – biele połączone najczęściej z brązami w różnych odcieniach. Meble wykonane są z naturalnych materiałów, liczy się drewno oraz kamień. Swoim wyglądem przypominają wyposażenie z dawnych lat, jakby zostały już porządnie nadgryzione zębem czasu. Nierzadko można też spotkać tutaj wzornictwo ludowe.

Wystrój wnętrza – jak wybrać odpowiednie dekoracje

0
Wystrój wnętrza

Dekorowanie wnętrz to jedna z najprzyjemniejszych czynności. Pozwala nam zamienić wcześniej niezamieszkane przez nas miejsce w prawdziwy dom oraz odświeżyć dobrze nam już znane pomieszczenia i dać im nowe życie. Gorączka ozdabiania może jednak doprowadzić do tego, że skończymy z wieloma niepasującymi do siebie bibelotami, które nawet się nam nie podobają. Aby wybrane przez nas dekoracje do domu nie służyły jedynie do zbierania kurzu, czy nie zapełniały miejsca ukryte głęboko w szafach, należy je trochę przemyśleć.

Dekoracje do domu – podstawowe zasady

Przede wszystkim, możesz udekorować swój dom, jak tylko zechcesz. Łącz faktury i kolory, i zwyczajnie baw się dobrze. Jak najbardziej możesz mieszać ze sobą różne, na pozór niepasujące do siebie elementy, kolory, czy wzory. Włochaty biały chodnik w połączeniu z pstrokatymi zasłonami może okazać się strzałem w dziesiątkę i wyglądać świetnie. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i może się okazać, że drobny detal we wzorze zasłon, czy nieodpowiedni rozmiar chodnika zamiast stylowego połączenia, daje ci efekt kiczu. Jeśli więc nie czujesz się dobrze w eksperymentowaniu, czy mieszaniu stylów, jest kilka wskazówek, które odrobinę ułatwią ci zadanie, jakim jest dekorowanie wnętrz.

Po pierwsze pamiętaj, że dekoracje do domu są jedynie dopełnieniem tego, co wcześniej zostało osiągnięte resztą wystroju, jak meble, kolory ścian, czy podłogi. Aby nie przesadzić, warto trzymać się dwóch kolorów, lub różnych odcieni jednego koloru, a dodatkowo dobrać do całości dekoracje w kolorze czy wzorze podkreślającym całość i nadającym wnętrzu więcej charakteru. Po drugie, dobrze dobrane dekoracje są oczywiście przyjemne dla oka, nie przejmuj się natomiast, że zdjęcia rodzinne, które postawiłaś na komodzie, gryzą się z idealnie dopasowanymi serwetkami i świecznikami, a pamiątkowy wazon po babci, który ma dla ciebie dużą wartość, nie wgrał się w zaplanowany przez ciebie skrupulatnie wystrój. Twój dom nie jest wystawą w sklepie wnętrzarskim, ale miejscem na twoje ulubione rzeczy, w którym masz się czuć dobrze.

Styl a praktyczność – czy da się to połączyć?

O ile miejsca takie jak salon, czy sypialnia oraz pomieszczenia o większym metrażu i miejscu na przechowywanie, pozwalają na większe ustępstwa praktyczności wobec stylu, o tyle kuchnia i łazienka, zwłaszcza gdy są małe, muszą zachować też swoją praktyczną rolę. Kilka prostych zabiegów nada im jednak wyjątkowego wyglądu. Nie jest konieczne, abyś wydał ogromną kwotę na designerski mikser, czy idealnie wpasowujący się w dane wnętrze ekspres do kawy. Nie musisz też ukrywać wszystkiego wewnątrz szafek, zwłaszcza jeśli nie masz na to miejsca. Przybory kuchenne jak łyżki i szpatułki możesz umieścić np. w glinianym dzbanku (zwłaszcza te drewniane), deska do krojenia może mieć na sobie zdobienia, a drobne akcenty jak świeże zioła na parapecie i kolorowe ściereczki nadadzą twojej kuchni przyjemnego ciepła.

Podobnie w łazience. Może być ona ładnie udekorowana przy użyciu rzeczy codziennego użytku. Nie stawiaj na umywalce mydła prosto z drogerii, ale przelej je do ładnego, szklanego dozownika, do którego dopasujesz kubek na pastę i szczotki. Do tego ręczniki i chodniki w pasujących kolorach, i całość zaczyna ze sobą pięknie grać. Dodatkowo tego typu dekoracje można znaleźć w bardzo niskich cenach, co pozwala na to, aby regularnie zmieniać wystrój łazienki, np. w zależności od pory roku, czy świąt.

Wykorzystaj cały potencjał – dekoracje ścian

Ściany są często elementem, którego dekoracja pozostawiana jest na koniec. Oprócz nałożeniu na nie farby czy tapety, w początkowym etapie wykańczania, skupiamy się raczej na powierzchniach płaskich. To duży błąd, ponieważ ściany dają nam ogromne możliwości do wykorzystania, nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi miłośnikami sztuki. Od fototapet, po robione na zamówienie plakaty, dekoracja wnętrz w ten sposób może nadać im bardzo osobistego i wyjątkowego charakteru.

Świetną opcją, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, są także lustra, które stanowią idealną ozdobę, oraz powiększają optycznie przestrzeń. Kolekcja mniejszych lusterek w różnych kształtach, jedna duża tafla z charakterystyczną ramą, czy pomieszanie obu – można tutaj być bardzo kreatywnym. Kluczem do dekorowania domu jest przede wszystkim odwaga. Nie należy bać się prób i błędów, warto po prostu dobrze się przy tym bawić i dzięki temu odnaleźć swój styl, który dumnie będziemy mogli prezentować przyjaciołom i rodzinie gdy nas odwiedzają.

ZOBACZ TEŻ