Regał czy półki wiszące – rozwiewamy wątpliwości

0
Regał

Szukając regału lub półek, warto określić, do czego mają one nam służyć. Czy chodzi wyłącznie o funkcjonalne miejsce do postawienia książek lub innych przedmiotów? A może mebel ma odgrywać rolę przyciągającej wzrok dekoracji, która wyeksponuje naszą bogatą kolekcję literatury? Zarówno półka, jak i regał mają swoje zalety oraz wady. W tym tekście rozwiewamy wątpliwości co do tego, która opcja będzie lepsza dla konkretnych wnętrz.

Zalety półki wiszącej

Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest wielkość pomieszczenia, w którym chcemy umieścić półki lub regał. Jeżeli jego metraż nie jest zbyt duży, zdecydowanie lepiej sprawdzą się półki wiszące. Ich montaż na ścianie nie jest trudny, a pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Dzięki temu nie musimy przejmować się, że dodatkowo ograniczymy dostępną na podłodze przestrzeń.

To idealne rozwiązanie do małych mieszkań, w których każdy metr jest na wagę złota. Wisząca półka na książki czy bibeloty będzie strzałem w dziesiątkę również wtedy, chcemy postawić na minimalizm i styl nowoczesny. Pozwoli uzyskać efekt lekkości, a przy tym będzie bardzo praktyczna.

Półkę wiszącą zamontujemy wszędzie: nad telewizorem, biurkiem, łóżkiem czy nad kanapą – po prostu tam, gdzie według nas będzie się prezentować najlepiej. Najważniejsze, aby można było swobodnie do niej sięgnąć. Przed montażem należy zwrócić uwagę również na to, z jakiego materiału zbudowana jest ściana. Zazwyczaj do zawieszenia półki potrzebna będzie miara, wiertarka i poziomica. Nieinwazyjną alternatywą może być dobry klej montażowy.

Nieograniczony wybór

W ofercie producentów znajdziemy szeroki wybór mebli w różnych kolorach, formach i kształtach. Dostępne są zarówno półki wiszące otwarte pozwalające na wyeksponowanie książek czy bibelotów, jak i zamknięte – idealne do biura czy pokoju dziecięcego. Modne są także półki dwu- lub trzypoziomowe w przeróżnych konfiguracjach, np. mniejszych i większych otworów w kształcie kwadratów lub prostokątów.

Regał na dużą kolekcję książek

Druga opcja to regał, czyli mebel pozwalający na stworzenie domowej biblioteczki. Może być mały lub duży, dlatego nadaje się do pomieszczeń o różnej wielkości. Pozwala doskonale wyeksponować pokaźną kolekcję książek czy gadżetów. Może pełnić funkcję zabudowy meblowej, czyli regału na całej ścianie, np. w formie modułowej. Mimo wszystko ma jedną istotną wadę: zajmuje dość sporo miejsca na podłodze.

Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie i zaplanować, gdzie postawimy regał. Z tego względu jest to rozwiązanie skierowane raczej do większych przestrzeni w salonie czy sypialni. 

Na pewno rzędy książek ustawionych na regale zrobią świetne wrażenie – zwłaszcza gdy regał będzie dopasowany do stylu pomieszczenia. Jednak odpowiedni model powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też dość ciężki i stabilny. Dzięki temu stawiane na nim przedmioty będą bezpieczne.

Nie tylko na książki. Regały biurowe

Oczywiście regał może służyć nie tylko do eksponowania książek, dekoracji i innych przedmiotów, ale również do przechowywania dokumentów. Wówczas warto wybrać model z półkami, wysuwanymi blatami, szufladami i półkami – zdecydowanie ułatwi to utrzymanie porządku.

Ogromny wybór kształtów, stylów i kolorów

Jak widać, najważniejsza jest wielkość pomieszczenia, w którym chcemy zawiesić półki lub wstawić stylowy regał. Montaż półki na ścianie pozwala na ogromną oszczędność przestrzeni i sprzyja idei minimalizmu we wnętrzach. Za to regały skierowane są do właścicieli pokaźnych kolekcji książek lub osób chcących wyeksponować inne przedmioty w reprezentatywnym, przeznaczonym do tego miejscu.

Kiedy warto kupić gotowe firany? Czym kierować się przy ich wyborze?

0
gotowe firany

Gotowe firanki to rozwiązanie idealne w przypadku okien o standardowych wymiarach. Taka gotowa konstrukcja zwalnia się z obowiązku samodzielnego dopasowywania firany do okna, jej ewentualnego skracania, układania. Kupujesz firanki, które wystarczy jedynie zawiesić w oknie. 

  1. Zalety gotowych firanek
  2. Czym kierować się przy wyborze firan?

Zalety gotowych firanek

Gotowe firanki to rozwiązanie, z którego korzysta się coraz chętniej. Przede wszystkim są one idealnie dopasowane do wielkości standardowych okien (zarówno tych mniejszych, typowo kuchennych, jak i dużych – do salonu, tarasowo-balkonowych). Tego typu firanki do kuchni czy salonu nie wymagają już żadnego dodatkowego przycinania, skracania, układania. Dostajesz właściwie gotową kompozycję, którą wystarczy zawiesić w oknie. W ten sposób zyskujesz piękną dekorację okna, która idealnie odpowiada twoim oczekiwaniom. Na stronie kasandra.com.pl znaleźć możesz ogromny wybór tego typu gotowych firanek. Masz możliwość zapoznania się z wieloma pomysłami na aranżację okna. Możesz się zainspirować, wybrać rozwiązanie, na które do tej pory sama nie wpadłaś. W przypadku okien kuchennych masz do wyboru nie tylko gotowe modele z tradycyjnych firanek, ale i ciekawe kompozycje paneli, które świetnie sprawdzają się w przypadku aranżacji w stylu prowansalskim, skandynawskim czy loftowym. Przy aranżacji okna w domowym salonie, do udekorowania jest całkiem spora przestrzeń, co daje także więcej możliwości. Masz do wyboru zarówno bardzo proste, minimalistyczne konstrukcje, jak i te znacznie bardziej rozbudowane, składające się z kilku warstw do podwieszenia.

Zalety gotowych firanek

Czym kierować się przy wyborze firan?

Wybierając firanki przede wszystkim musisz określić, czego oczekujesz od tej formy dekoracji. Czy ma ona spełniać jedynie funkcje estetyczne, chronić przed wzrokiem sąsiadów i osób przechodzących po pobliskiej ulicy, pochłaniać zbyt dużą ilość światła i delikatnie wyciemniać pomieszczenie. Funkcjonalność firanki to bardzo cenna wskazówka, która pomaga w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Druga kwestia to oczywiście zgodność dekoracji okna z aranżacją całego pomieszczenia. Firanka musi pasować do reszty wystroju. W końcu ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz. Warto przyjrzeć się specyfice pomieszczenia, jego wielkości. Przy małym pomieszczeniu powinnaś szukać firanek, które optycznie powiększą i rozświetlą pomieszczenie. Przy dużym salonie wręcz przeciwnie – firanka powinna być na tyle dekoracyjna, zauważalna, aby nie zginęła przy tak dużej przestrzeni.

Kwiaty do salonu – jak je wprowadzić i pielęgnować?

0
Kwiaty do salonu

Salon jest wizytówką naszego mieszkania. To właśnie w nim najczęściej przyjmujemy gości, ale też spędzamy czas wolny z bliskimi. Wprowadzenie do tej przestrzeni kwiatów może się okazać zbawienne dla naszego samopoczucia. Nie bez znaczenia pozostaje także rola dekoracyjna. Jak zaaranżować kwiatowe dekoracje, które z kwiatów doniczkowych warto pielęgnować w pokoju dziennym? Podpowiadamy.

Kwiaty w salonie – jak je ustawić?

Na początku naszej przygody dekorowaniem salonu kwiatami warto zastanowić się nad tym czy będą one miały dostateczną ilość światła. Nie bez znaczenia pozostaje także rola wilgotności powietrza, jak również przestrzeni oraz temperatury.

Ustawianie roślin w salonie powinniśmy podporządkować ich wymaganiom. Niektóre z nich kochają światło, inne wolą unikać go jak ognia i bardzo dobrze czują się w półcieniu. Koniecznie weźmy także pod uwagę wielkość naszej kwiatowej ekspozycji. Warto, aby nie zasłaniała ona okna, w końcu my też chcemy cieszyć się promieniami słonecznymi.

Spójność aranżacji ma znaczenie

Bardzo ważnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę jest spójność kwiatowej aranżacji. Często mniej znaczy więcej, ale oczywiście niekoniecznie. Jeśli nie jesteśmy fanami roślinnego minimalizmu, to po prostu postarajmy się przemyśleć aranżacje roślinne  uwzględniając zarówno gabaryty kwiatów, jak również i kolorystykę oraz dekory doniczek.

Istotne jest również postawienie na jakość. Kupowanie roślin z przypadkowych miejsc mija się z celem, ponieważ bardzo często okazuje się, są one po prostu chore. Stawiajmy więc na pewne źródła, czyli sklepy takie jak Plants & Pots.

Rośliny w salonie a oczyszczanie powietrza

Niewątpliwie ogromną zaletą wprowadzenia roślin do salonu jest ich wpływ na jakość powietrza. Jedną z tych, które mają takie właściwości, a przy tym są bardzo ozdobne jest skrzydłokwiat. To kwiat o bardzo pięknych liściach w kolorze ciemnej zieleni. Szukając odpowiedzi na pytanie skrzydłokwiat pielęgnacja warto wiedzieć, że kwiaty te wymagają przesadzenia każdego roku na wiosnę, a dokładnie w kwietniu. Wyjmując roślinę z doniczki koniecznie należy oczyścić ją dokładnie ze starego podłoża. Jeśli mamy do czynienia z dużym kwiatem, to z powodzeniem można pokusić się o jego rozmnożenie (podzielić nożem bryłę korzeniową).

Jeśli nasz skrzydłokwiat ma zwisające liście, które wskazują na to, że się przesuszyły, to po prostu zanurzmy doniczkę w wodzie. Po nasyceniu podłoża kwiat powinien nieco odżyć. Pamiętajmy jednak o częstszym podlewaniu. A co w przypadku, kiedy nasz skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Takim działaniem daje nam znać, że wymaga większej wilgotności oraz nawożenia. Może też okazać się, że będzie potrzebny podział lub przesadzenie.

Trzymacz drzwiowy – charakterystyka i zastosowanie

0
Trzymacz drzwiowy

Drzwi przeciwpożarowe, aby spełniały swoją funkcję w razie pożaru powinny być zamknięte. W przypadku długich ciągów komunikacyjnych w budynkach usługowo handlowych, czy użyteczności publicznej przy codziennej pracy -poprzedzielane korytarze drzwiami stanowią trudność w użytkowaniu. Aby drzwi zgodnie z przepisami mogły być otwarte- należy zastosować elektrotrzymacze magnetyczne.

Czym jest trzymacz?

Przy drzwiach bez odporności ogniowej, można zastosować proste trzymacze mechaniczne. Ich konstrukcja jest formie rygla, mocowanego do podłogi lub ściany. Można obsługiwać je, używając ręki lub nogi. Wbudowana w nie sprężyna powoduje, że zawsze pozostają w gotowości do blokowania drzwi. Ich główna zaletą jest prostota konstrukcji oraz brak potrzeby doprowadzania zasilania.

W sytuacji konieczności wpięcia drzwi w system przeciwpożarowy, z pomocą przychodzą trzymacze elektromagnetyczne. Zbudowane są ze zwory elektromagnetycznej, mocowanej do podłogi lub ściany oraz zwory płytkowej mocowanej do skrzydła drzwiowego.

Cechy trzymaczy a elektrozwory

Trzymacz drzwiowy zasilany jest prądem stałym o napięciu bezpiecznym 12V lub 24V. Siła trzymania dla standardowych drzwi to na ogół od 490N do 1000N. Należy pamiętać, że masa własna drzwi- nie jest wagą jaką potrzebuje elektrotrzymacz do utrzymania ich w pozycji otwartej. Drzwi zawieszone są na dwóch lub trzech zawiasach w związku z czym wymagana siła trzymania jest znacznie mniejsza. Pobór prądu dla takich urządzeń jest w przedziale od 60mA do 100mA.

Elektrotrzymacze występują również w wersjach silniejszych, nieiskrzących a także przeciwwybuchowych.

Elektrozwory są to urządzenia działające odwrotnie do elektrotrzymaczy. Ich zadaniem jest blokowanie dostępu do pomieszczeń lub korytarzy dla osób postronnych. Ich wielkość oraz moc trzymania występuje w różnych zakresach. Mocowane bezpośrednio na ościeżnicy lub powyżej przy pomocy odpowiednich kątowników, umożliwiają wydzielenie dostępu.

Jak działa trzymacz elektromagnetyczny?

Prąd, płynący przez elektromagnes powoduje powstawanie pola elektromagnetycznego, które oddziałuje na zworę, utrzymując drzwi w pozycji otwartej. Każda przerwa w dostarczaniu zasilania sprawia, że oddziaływanie elektromagnetyczne zanika i trzymacz „puszcza” drzwi. Zanik napięcia może być wywołany sygnałem z centralki przeciwpożarowej, systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) lub ręcznie, za pośrednictwem przycisku zwalniającego. Możliwe jest również zastosowanie przycisku klawiszego przy drzwiach w kolorze czerwonym z napisem „zamykanie drzwi” (PZD-01).

W przypadku kontroli dostępu (KD), działanie elektrozwory jest odwrotne – uniemożliwia otwarcie drzwi osobom niepowołanym. W takiej sytuacji, zwolnienie blokady inicjuje sygnał z systemu KD, bezpośrednio od ochrony obiektu lub przy zastosowaniu panelu wyniesionego lub czytnika kart. Jeżeli drzwi objęte KD znajdują się na drodze ewakuacyjnej, elektrozwora musi być podłączona do systemu wykrywania i sygnalizacji pożaru.

Korzyści ze stosowania trzymaczy elektromagnetycznych

Drzwi przeciwpożarowe stanowiące przegrodę na ciągach komunikacyjnych są najczęściej zdewastowanym elementem obiektów. Ich ciągłe zamykanie, otwieranie, szarpanie czy obijanie przez wielkogabarytowe dostawy prowadzi do szybkiego uszkodzenia oraz wypaczenia skrzydeł.

Najczęściej stosowane podstawianie gaśnic, czy drewnianych kołków jest sprzeczne z przepisami przeciwpożarowymi i może doprowadzić do tragedii a także obciążenia odpowiedzialnością zarządcę obiektu. Stosowanie elektrotrzymaczy przedłuża żywotność drzwi a także ułatwia codzienne funkcjonowanie obiektu. Cena elektrotrzymacza a nowych drzwi przeciwpożarowych jest znacznie mniejsza, a spokój i bezpieczeństwo jest bezcenne.

Akcesoria dodatkowe

Montaż trzymacza można wykonać bezpośrednio na posadzce lub ścianie. Gdy odległość od przegrody jest zbyt duża, można zastosować ramię przedłużające. Dodatkowo elektrzymacze ścienne można z powodzeniem stosować jako podłogowe przy zastosowaniu płyty podłogowej PP w odpowiednim kolorze. Trzymacze oraz akcesoria dodatkowe są dostępne na stronie https://4ti.com.pl/

O czym należy pamiętać?

Pomimo iż montaż trzymacza drzwiowego nie nastręcza specjalnych trudności, należy pamiętać o poborze prądu urządzenia. Do ich wysterowania należy wykorzystać centralkę zamknięć ogniowych (AFG-3, BAZ-04, mcr RS-06 itp.), która następnie wpięta jest do centrali systemu przeciwpożarowego na zadanym obiekcie. Przy doborze centralki zamknięć należy uwzględnić wymagany amperaż zależny od rodzaju oraz ilości stosowanych elektrotrzymaczy.

 

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w domu?

0
Dlaczego warto zamontować klimatyzację w domu

Komfort cieplny w domu zależy od wielu czynników. Oczywiście podstawowym jest wydajne i skuteczne ogrzewanie. To jednak nie jedyna instalacja, która przydaje się w nowoczesnych domach. Równie potrzebna bywa obecnie klimatyzacja. Czy jest to wciąż dodatek, czy już jednak rozwiązanie wpisujące się w standardy mieszkaniowe? Jeśli chcecie wiedzieć, zachęcamy do lektury.

Pościel lniana – poradnik przed zakupem

0
Pościel lniana

Kto z nas nie lubi się dobrze wyspać? Jest sprawą oczywistą, że porządny sen pozytywnie wpływa na funkcjonowanie każdego człowieka. Dlatego, warto dołożyć starań i zainteresować się tym, jaki wpływ na jakość naszego snu ma nasza pościel. A wpływ ten jest bardzo duży. Tym bardziej, że w określonych porach roku warto wymieniać pościel na inną, która będzie lepiej izolować termicznie nasz organizm oraz chronić przed wyziębieniem. Poniżej podpowiadamy – dlaczego pościel lniana to wybór optymalny oraz jakie racje przemawiają za jej stosowaniem.

Len – ekologiczny i właściwy wybór

Nie będzie wielkim zaskoczeniem gdy zdradzimy, że najlepiej śpi się pod pościelą wykonaną z materiałów naturalnych. Do najczęściej wykorzystywanych należy bawełna – materiał przyjemny w dotyku, wytrzymały i odporny. Jest to materiał łatwo dostępny i tani – zdecydowana większość tekstyliów używanych na co dzień jest wykonana z bawełny.

Len to materiał rzadziej wykorzystywany, jednak pod wieloma względami bardziej atrakcyjny. Produkuje się go z rozmaitych odmian rośliny o tej samej nazwie, występujących w wielu regionalnych wersjach. Włókna lnu powstają z łodyg tej rośliny, są wytrzymałe i odporne na rozciąganie, a przede wszystkim – w pełni naturalne. Ponadto, w czasie obróbki lnu nie powstają żadne szkodliwe odpady – jedynym są naturalne, nieszkodliwe pyłki.

Pościel lniana – dlaczego jest właściwym wyborem

Pościel lniana jest atrakcyjna wizualnie, przyjemna w kontakcie z powierzchnią ciała oraz miękka. Sen pod nią jest regenerujący oraz głęboki, sprzyja intensywnemu odpoczynkowi oraz obniża szok po porannej pobudce. A to za sprawą jej przepuszczających powietrze właściwości. Jest to materiał oddychający, który przeciwdziała przegrzaniu organizmu w czasie snu. Jednocześnie – dobrze odprowadza wilgoć, dzięki czemu rano budzimy się rześcy. Tym samym, len przeciwdziała powstawaniu kolonii bakterii, grzybów i drobnoustrojów, dla których pościel nasiąknięta potem jest doskonałym środowiskiem. Mówiąc wprost, jest to pościel antybakteryjna i antyalergiczna.

Pościel lniana jest ponadto wytrzymalsza od pościeli bawełnianej. W zależności od gatunku lnu użytego w produkcji – może być nawet 2-3 razy wytrzymalsza. Dodatkową zaletą jest fakt, że pościel lniana jest odporna na pranie. W zasadzie – co jest dość paradoksalne – pranie pozytywnie wpływa na materiały lniane. Stają się miększe, gładsze oraz przyjemniejsze w dotyku.

Wybór pościeli lnianej to więc wybór długoterminowy, możemy mieć pewność, że będzie nam służyć przez długie lata, a częste pranie i używanie nie doprowadzi do jej przedwczesnego zużycia.

Pościel lniana sklep internetowy

Wszystkim osobom poszukującym atrakcyjnych pościeli lnianych polecamy zapoznać się z ofertą Il Letto, sklepu internetowego specjalizującego się w dystrybucji pościeli lnianej. Znajdujące się w niej pościele są wykonane z lnu wysokiej jakości, wytrzymałego i poddanego specjalnej obróbce. Poszewki na poduszki są stworzone z wykorzystaniem lnu zmiękczonego, co gwarantuje jeszcze przyjemniejsze doznania w czasie snu.

Warto rozważyć wybór pościeli lnianej jeśli zależy ci na zdrowym i komfortowym śnie, a także – na estetycznych aspektach swojej sypialni. Pościel lniana z Il Letto przedstawia przyjemne dla oczu, delikatne odcienie, łatwo wkomponowujące się w różne aranżacje sypialni.

Naklejki do pokoju młodzieżowego – poradnik dla poszukujących inspiracji

0
Naklejki do pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy bywa dość trudny w aranżacji i dekoracji. Wynika to z prostych przyczyn. Przede wszystkim – dzieci, które osiągnęły już wiek kilkunastu lat, mają zazwyczaj wyrobiony (przynajmniej w zalążkowej formie) własny gust estetyczny. Należy go oczywiście uwzględnić w czasie urządzania pokoju – wszak to nasza pociecha będzie w nim mieszkać. Ponadto, gusta młodzieży są dość zmienne – jednego dnia podoba im się jedno rozwiązanie, innego dnia – zupełnie inne. Dlatego, poszukując inspiracji w urządzaniu pokoju młodzieżowego, polecamy zapoznać się z ofertą naklejek na ścianę. Są to ozdoby tanie, łatwe w nakładaniu oraz występujące w dziesiątkach (a nawet setkach) rozmaitych wersji. Z pewnością – każdy nastolatek znajdzie coś dla siebie.

Pomysły na naklejkę na ścianę do pokoju młodzieżowego

Naklejki do pokoju młodzieżowego mogą przedstawiać najróżniejsze motywy. Przeglądając dostępne, powinna nam towarzyszyć nasze dziecko – można również całkowicie powierzyć mu wybór konkretnego typu naklejki. Nastolatek sam powinien zresztą wiedzieć – co mu się podoba i co go interesuje.

Tym bardziej że to właśnie indywidualne zainteresowania i hobby są głównym motywem naklejek do pokoju młodzieżowego. Najchętniej wykorzystywane to te związane ze sposobem spędzania wolnego czasu lub przynależnością do konkretnej subkultury. Przykładowo – popularne naklejki dla młodych skate’ów to te przedstawiające deskorolkę, hulajnogę lub jeżdżącego na nich chłopaka. Również amatorzy piłki nożnej lub koszykowej znajdą naklejki z motywami dedykowanymi dla nich.

Nie mniej chętnie nastolatkowie sięgają po naklejki przedstawiające postaci znane, uważane przez nich za bohaterów lub autorytety. Znajdziemy między innymi naklejki ze znanymi postaciami ze świata nauki, sportu, filmu, sztuki lub muzyki. Warto odnotować, że w ostatnim czasie rośnie popularność na naklejki przedstawiające osoby, które niedawno zmarły. Przykładowo – naklejki „czczące” pamięć Diego Maradony zyskały w ostatnim czasie znacząco na popularności.

Naklejki motywujące do pokoju nastolatka

Również naklejki w formie napisów są dobrym pomysłem na dekorację pokoju nastolatka. Szczególnie gdy nasze dziecko ma problemy z systematyczną nauką lub pracą nad sobą. Wówczas, warto wybrać naklejki przedstawiające hasła motywujące, dopingujące, zachęcające do pracy do osiągnięcia wybranego celu. Popularne pomysły to napisy „Uwierz w swoje możliwości i nigdy się nie poddawaj”, „myśl pozytywnie”, „do what is right, not what is easy”.

Naklejki w formie napisów mogą również być związane ze sposobem, w który nastolatek lubi spędzać czas wolny. Popularne są między innymi naklejki dedykowane dla młodych graczy, amatorów rozgrywek na konsoli lub komputerze. „Gaming zone”, czyli „Strefa gracza” to świetny pomysł na naklejkę personalizującą pokój naszej pociechy.

Dla amatorów siłowni i wysiłki fizycznego – polecamy naklejki prezentujące motywy związane właśnie z tym tematem. Do wyboru mamy między innymi naklejki dużych rozmiarów, łączące przedstawienia ciężarków i hantli z hasłami motywującymi i zachęcającymi do większego wysiłku. Przykładowe to napis: „Nie ma braku czasu, jest tylko brak chęci”, zestawiony z przedstawieniem męskiej, umięśnionej ręki dźwigającej hantle.

Modne mieszkanie – jakie trendy obowiązują w dziale z oświetleniem?

0
oświetlenie

W świecie aranżacji wnętrz niezmiernie istotne są szczegóły. Podczas planowania wystroju mieszkania koniecznie należy zwrócić uwagę na oświetlenie. Odpowiedni model lampy może być ciekawą dekoracją i podkreślić styl, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Może także pokazać dobry gust właścicieli i znajomość obowiązujących trendów. Sprawdź, jakie lampy cieszą się obecnie największym zainteresowaniem.

Współczesna odsłona stylu vintage

W każdym okresie historycznym dekoratorzy wnętrz wracali do poprzedniej epoki, która zawsze budzi nostalgię i przywołuje wiele pozytywnych wspomnień. Czasy i moda się zmieniają, z tego powodu ewoluuje także definicja stylu vintage. Dla przykładu lampy retro w witrynie https://domodes.pl/oswietlenie/zyrandole/zyrandole-retro są inspirowane stylem Art Deco, który można uznać za styl vintage w luksusowej wersji glamour.

Do dawnych czasów można przenieść się przy pomocy kryształowych żyrandoli, lamp z intrygującymi, szklanymi kulami czy też kloszów o charakterystycznym kształcie ściętego stożka. Te ostatnie nawiązują do nowojorskich mieszkań z lat 40. i 50. XX wieku i również wpisują się w definicję stylu vintage. Warto jednak stawiać na oświetlenie, które prezentuje się przy tym bardzo nowocześnie i jedynie jest inspirowane minioną epoką.

Oryginalne projekty w stylu industrialnym

Kolejne sezony mijają, a moda na styl industrialny nie przemija. Minimalistyczne aranżacje w surowym stylu to prawdziwy hit, dlatego w sklepie internetowym Domodes nie brakuje lamp świetnie wpisujących się w loftowe klimaty. Industrialna lampa, jak sama nazwa wskazuje, może odnosić się w swojej formie do prostego oświetlenia fabrycznego. W modzie są również bardzo futurystyczne i awangardowe projekty.

Jednocześnie nie brakuje naprawdę minimalistycznych i nieco szokujących lamp, w których po prostu żarówka jest zawieszona na pojedynczym przewodzie. Spore wrażenie robi także oświetlenie z betonowymi kloszami, które mogą pasować do modnych ścian właśnie z surowym betonem. Bardzo ciekawie prezentują się ponadto naprawdę niebanalne lampy przypominające kształtem skośnie ściętą rurę.

Luksus i elegancja w stylu glamour

Choć w większości mieszkań panuje modny minimalizm, to mile widziane są również nowoczesne wersje ponadczasowych żyrandoli kryształowych. Na takie lampy warto postawić przede wszystkim w przypadku stylu glamour, który zdecydowanie lubi przepych i odrobinę luksusu. W dużych pomieszczeniach można pozwolić sobie nawet na najbardziej okazałe, kilkupiętrowe modele z asortymentu sklepu Domodes.

Z kolei w niższym salonie, jadalni lub sypialni świetnie będą wyglądać kryształowe żyrandole o podłużnym kształcie. Takie oświetlenie będzie równie efektowne, a jednocześnie nie będzie przeszkadzać w korzystaniu z pomieszczenia i nie da tak bardzo przytłaczającego efektu. We wnętrzach urządzonych w stylu glamour mogą sprawdzić się także lampy ze szklanymi kulami w wersji ze zdobieniami na kloszu.

Dlaczego warto wybierać szafy przesuwne?

0
Dlaczego warto wybierać szafy przesuwne

Szafy przesuwne są idealnym rozwiązaniem zarówno do małych mieszkań, jak i dużych domów. Świetnie sprawdzają się w sypialni, pokoju dziecka czy przedpokoju. Tego rodzaju mebel jest praktyczny i funkcjonalny oraz posiada wiele przemyślanych rozwiązań. Najważniejszą rolę odgrywają zastosowane w szafie drzwi.

Gdzie najlepiej sprawdza się szafa przesuwna?

System drzwi przesuwnych zadebiutował w szafach wnękowych i kiedyś najczęściej stosowany był tylko w meblach wykonywanych na wymiar pod indywidualne zamówienie. Obecnie jednak coraz częściej salony meblarskie oferują pełnowymiarowe szafy z drzwiami przesuwnymi, które najchętniej wybierane są do wąskich i małych pomieszczeń.

Szafy przesuwne idealnie sprawdzają się w:

  • sypialniach,
  • pokojach dziecięcych,
  • przedpokojach.

Jakie są największe zalety szaf przesuwnych na wymiar?

Najważniejszym elementem szafy przesuwnej wykonanej na wymiar są zamontowane drzwi przesuwne. Mają one największy wpływ na funkcjonalność i wygodę korzystania z przestrzeni w jej wnętrzu. Decydując się na takie rozwiązanie, nie musimy martwić się o dodatkową przestrzeń niezbędną do otwarcia drzwi. W ten sposób szafa przesuwna może stanąć nawet w bardzo wąskim pomieszczeniu. Drzwi przesuwne w szafie na wymiar najlepiej sprawdzają się w pokojach, w których ten mebel stoi blisko innych, takich jak stolik, fotele czy łóżko. Najbardziej docenimy takie rozwiązanie w małych wnętrzach, gdzie nie mamy za dużo przestrzeni do wykorzystania.

Na co zwrócić uwagę wybierając szafę wnękową?

Miejsce do przechowywania garderoby powinno być na tyle obszerne, aby bez problemu można było zmieścić tam wszystkie ubrania. Doskonałym rozwiązaniem jest zagospodarowanie wnęki mebla poprzez zamontowanie specjalnych półek. Świetnym pomysłem są szafy przesuwne z lustrem, które sprawdzają się w sypialni podczas przymierzania ubrań lub w przedpokoju podczas ubierania się do wyjścia. Meble te występują w różnych wariantach zamknięcia i każdy może indywidualnie dopasować preferowany typ drzwi.

Najpopularniejszym zamknięciem szafy wnękowej są drzwi przesuwne, ale również bardzo często występują wersje składane oraz uchylne. Szafa przesuwna posiada szyny lub jeden system jezdny do przesuwania drzwi.

Kupując meble na wymiar, warto zastanowić się nad szafą z dwoma skrzydłami, która jest najwygodniejszym sposobem na użytkowanie mebla. Ich największą zaletą jest to, że mogą być zaprojektowane aż pod sam sufit, dzięki czemu na górnych półkach można przechowywać rzadziej używaną odzież, pościel lub inne przedmioty.

Usuwanie plam ze ściany – praktyczne porady

0
Usuwanie plam ze ściany

Masz brudne ściany w swoim mieszkaniu? Ponowne malowanie jest ostatecznym wyjściem, ale nie jedynym. Malowanie pozwoli co prawda odświeżyć ściany równomiernie, ale czasem wystarczy usunąć plamy w inny sposób. Spójrz jak sobie z nimi poradzić.

Usuwanie plam w trakcie remontu

Na skutek użytkowania mieszkania lub domu, ściany są najbardziej narażone na zniszczenia. Lepkie dziecięce rączki dotykające różnych przestrzeni, przesuwane meble lub przedmioty, które brudzą ściany, tłuste odpryski w kuchni oraz w pobliżu grzejników to standard w każdym lokalu mieszkalnym. Nie musisz ich akceptować, możesz po prostu je usunąć.

Planujesz remont i ponowne malowanie ścian? Świetnie – pamiętaj jednak, że plam z tłuszczu czy zacieków nie zamalujesz w łatwy sposób. Wielokrotne nakładanie farby w zabrudzonym miejscu nie jest dobrym rozwiązaniem – w końcu farba zaczyna się łuszczyć i wyglądać nieestetycznie. Najlepszym sposobem jest zeszlifowanie zabrudzeń. W tym celu musisz usunąć farbę ze ściany wraz z wierzchnią warstwą tynku, a następnie to miejsce wykończyć gładzią gipsową lub otynkować na nowo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/jak-usunac-tluste-plamy.

Usuwanie ścian bez remontu

Chcesz usunąć tłuste plamy ze ściany unikając remontu? Podpowiadamy jak to zrobić w mniej skomplikowany sposób.

Przede wszystkim pamiętaj, by w przypadku tłustych plam działać szybko. Dzięki szybkiej interwencji, tłuszcz nie będzie miał okazji, by wniknąć w głębsze warstwy i sięgnąć muru. Przed rozpoczęciem usuwania upewnij się jakim rodzajem farby pomalowana jest ściana, którą chcesz oczyścić. Zwykle producent informuje na opakowaniu o możliwościach oczyszczania powłoki i odporności na szorowanie. Jeśli farba ma informację, że jest odporna na szorowanie, wówczas możesz użyć nawet szczoteczki lub ostrej strony zmywaka.

Jednym z preparatów, których możesz użyć do usuwania tłustych plam ze ściany jest pianka do golenia. Wystarczy posmarować preparatem ścianę i odczekać 2-3 godziny. Po upłynięciu tego czasu przetrzyj ścianę wilgotną szmatkę usuwając w ten sposób zabrudzenia. Innym polecanym środkiem do radzenia sobie z tłustymi plamami jest płyn do mycia okien. Sprawdzi się on w przypadku farb akrylowych lub lateksowych. Wówczas możesz tym środkiem spryskać ścianę z plamami, poczekać kilkanaście minut, a następnie zmyć ją z użyciem ciepłej wody. Jeśli żaden z tych sposobów się nie sprawdzi, należy rozważyć malowanie ściany.

Co oprócz szpachlowania neutralizuje tłuste plamy?

Jeśli szpachlowanie przed rozpoczęciem malowania wydaje Ci się nietrafioną opcją, wówczas możesz użyć specjalnych środków. Jednym z nich jest farba Śnieżka Zacieki – Plamy. To akrylowa farba do ścian oraz sufitów, która izoluje plamy i zabrudzenia, również te tłuste. Możesz nią malować bezpośrednio. Preparat bardzo dobrze kryje i w odpowiedni sposób przyczepia się do podłoża. Tworzy białe powłoki, ale poprzez barwienie jej na dowolny odcień można dostosować kolor do własnych upodobań. Wypróbuj jej, a przekonasz się, że tłuste plamy na ścianach pozostaną wyłącznie niemiłym wspomnieniem.

ZOBACZ TEŻ